A fokföldi ibolya nagyon sok család kedvenc növényei közé tartozik. Nem véletlen, hiszen valószínűleg már ott lehetett a nagymamánk otthonában is, így gyerekkori emlékeink is kötődhetnek hozzá. Pici cserepekben foglal helyet, de kis mérete ellenére csodálatosak a fehér, kék, lila vagy rózsaszínben pompázó virágai, melyek, ha jól érzi magát, egész évben nyílnak.

Az pedig, hogy jól érezze magát, elsősorban azon múlik, hogy tisztában kell lennünk az igényeivel, és természetesen meg is kell tudni neki azt, amire szüksége van. Azonban ne ijedjünk meg, ezek az igények egyáltalán nem támasztanak felénk óriási követelményeket.

Így gondozd a fokföldi ibolyát

A fokföldi ibolya a csuporkafélék családjába tartozik. Afrikai ibolya néven is ismert ez a Tanzániában őshonos növény. Számtalan fajtája van, így egyszerű, telt, hullámos vagy fodros virágai is lehetnek, melyek leginkább a téli hónapokban láthatók rajta, de ha jól tartjuk, egész éven át képes virágokat hozni.

fokföldi ibolya ablakpárkányon

Amennyiben jól gondozzuk, a fokföldi ibolya egész évben virágzik. Fotó: Shutterstock

A fokföldi ibolya nagyon kedveli a világos vagy félárnyékos helyeket, ahol azonban nincs kitéve tűző napfénynek. Szobahőmérsékleten egész évben kiválóan érzi magát. Az öntözésre azonban nagyon érzékeny. Fontos, hogy mindig csakis alulról öntözzük, soha ne felülről, mert ha vizesek lesznek a levelei, az nagyon könnyen levélrothadáshoz vezethet. Az öntözéshez szobahőmérsékletű, lágy vizet használjunk, különben a levelei foltossá válhatnak. A legjobb, ha esővízzel öntözzük. Azonban kerüljük a túlöntözést, hiszen a pangó vízben hamar gyökérrothadást kap. A legjobb, ha az öntözés után nem sokkal kiöntjük az alatta lévő vizet a tálcáról.


Tavasszal és nyáron érdemes kéthetente tápoldatot adni neki, de ezt is alulról, a növény cserepe alatt lévő tálcáról adjuk neki. Kedveli a párás környezetet is. Ehhez állítsuk a növény cserepét vízzel és kavicsokkal teli tálcára. Így az elpárolgó víz hatására megfelelő mértékű lesz számára a páratartalom. Az elszáradt virágokat folyamatosan távolítsuk el.

Rosszul néz ki a fokföldi ibolyád? Ültesd át!

A fokföldi ibolyát érdemes minden tavasszal átültetni savanyú virágföldbe. Ez nagyon fontos, mert a fokföldi ibolya nagyon érzékeny a talajra. Úgy vegyük ki a cserépből a növényt, hogy gyökerei ne sérüljenek meg, és minél többet próbáljunk meg eltávolítani az elhasznált virágföldből, de úgy, hogy a gyökérszőrök megmaradjanak. Ezután ültessük át egy megfelelő méretű cserépbe. Fontos, hogy a cserép alján legyenek lyukak, hogy a növény a tálcájára öntött vizet onnan tudja hasznosítani.

Ezektől óvd a fokföldi ibolyát

A fokföldi ibolyának több kártevője is van, melyek közül a leggyakrabban a viaszos pajzstetvek, a levéltetvek és a tripszek támadják meg. A betegségek kialakulásának leggyakoribb oka a helytelen öntözés, a túl sok, vagy éppen túl kevés fény, és a hőmérsékletingadozás. A huzat szintén nem tesz jót a fokföldi ibolyának.

Így szaporíthatod a fokföldi ibolyát

A fokföldi ibolya, ha jól bánunk vele, hosszú éveken át örvendeztethet meg bennünket virágaival. Ám ha több példányt szeretnénk belőle, nem kell feltétlenül megvásárolni azokat, hiszen könnyedén szaporíthatjuk mi magunk is. Akár dugványozással, akár tőosztással is szaporíthatjuk.

1. A dugványozáshoz vágjunk le egészséges leveleket a levélnyelükkel együtt, majd rövidítsük le a levélnyeleket 3-4 cm hosszúságúra.

Mártsuk a dugványok végét gyökereztető hormonba, majd ültessük el jó vízáteresztő földkeverékkel megtöltött cserépbe. Öntözzük meg, majd tegyük világos, kellően meleg és párás helyre, ahol körülbelül 4 héten belül meg is fog gyökeresedni.

2. A fokföldi ibolya tőosztással is szaporítható. Ehhez válasszuk szét a növényt önálló gyökérzettel és levelekkel rendelkező darabokra, és ezeket ültessük el külön cserepekbe.

ibolya

A fokföldi ibolya lila, fehér, kék vagy rózsaszín virágokat is hozhat. Fotó: Shutterstock

Mit tegyek, ha foltok jelennek meg a fokföldi ibolyán?

Ez esetben először is ki kell zárni a gombás betegségeket, illetve vírusos kórokozókat, ha pedig nem ezekről van szó, akkor levélfoltosság okozza a foltokat. Ez leggyakrabban akkor alakul ki, amikor az öntözés során víz éri a fokföldi ibolya leveleit. Különösen, ha ez a víz hideg. Ekkor a hideg víz hatására a levél belsejében a fagyáshoz hasonló tünetek keletkeznek, amelynek során a fotoszintézist végző növényi sejtszervecskék gyors lebomlásnak indulnak.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy ne öntözzük felülről a fokföldi ibolyát, és használjunk szobahőmérsékletű, lágy vizet, ha lehet esővizet, az öntözéséhez. A vizet öntsük a cserép alá helyezett tálcába, így egészen biztosan nem lesz vizes a növény levele. De mivel a fokföldi ibolya a gyökérrothadásra is hajlamos, ügyeljünk rá, hogy inkább gyakrabban öntözzük, de ne álljon a növény a pangó vízben. Ha így járunk el, egészen biztosan sokáig gyönyörködhetünk a virágaiban.