A füge nagyon finom és nagyon egészséges, ráadásul sokféle módon felhasználható. Akinél pedig jól érzi magát a kertben, azt egészen biztosan bőséges termésben részesíti. Nincsenek nagy igényei, de télen nem árt gondoskodni róla, hogy egészen biztosan át tudja vészelni a fagyokat.

A fiatalabb fügének mindenképp szüksége van a téli gondoskodásról és védelemről, de az idősebb sem fog haragudni érte. A fügének ráadásul nem csak a gyümölcse, a levele is jó hatással van egészségünkre, ha tudjuk, milyen módon szabad alkalmazni a belőle készült kivonatot és teát. A füge levele tehát nem csak Ádámnak és Évának volt hasznos, hanem számunkra is az lehet.

Így szaporítsd ősszel a fügét

Habár a kertészetekben is vásárolhatunk csemetét, de akár dugványozással, vagy a tősarjak szétültetésével is szaporítható a füge. A füge szaporítása történhet tavasszal is, de ősszel is.

Az érett, elfásodott vesszőiből készítsünk 25 cm hosszúságú dugványt úgy, hogy a vessző alsó rügye alatt egy centiméternyi csonk maradjon. Ezt a dugványt ültessük el tápanyagban gazdag, laza földbe és ügyeljünk az öntözésére. A dugvány a következő év őszére fog meggyökeresedni, és ki lehet ültetni a kertbe.

fügefa gyümölccsel

A fügét érdemes megvédeni a téli fagyok ellen, akkor is, ha már nem fiatal. Fotó: Pixabay

De a fügevessző bujtatásával is szaporítható ősszel a füge. Ilyenkor egy tőből kinövő, erős, hosszú, jól beérett vesszőt kell elhajlítani, és a fügebokor mellett ásott, 20 cm mély árokba bujtatni úgy, hogy a vessző minél nagyobb része a földben legyen, de a csúcsa a talaj felszíne felett maradjon. A vessző friss hajtást hoz és gyökeret ereszt, mely dugvány leválasztható az anyatőről és kiültethető.

Fontos, hogy ősszel a csemetéket alaposan öntözzük be és kupacoljuk fel földdel. A fügebokor a telepítés utáni 3-4. évben kezd el teremni. Vannak adriai típusú fügebokrok, melyek megtermékenyítés nélkül, mag nélküli gyümölcsöket érlelnek. Ezeket azonban nem lehet aszalni. A préselt fügék a szmirnai típusú bokrokról származnak. Ezek virágja megporzásra szorul, melyet a kis fügedarázs végez. Ő azonban nem viseli jól a hideg teleket, így nálunk nem él meg.

Így teleltesd a fügét

Ha dézsában neveljük, akkor vigyük be a fügét fagymentes, jól szellőző helyre, ahol átvészelheti a telet. Azonban, ha kint van a kertben, érdemes akkor is megvédeni a téli fagyoktól, különösen, ha még fiatal fügebokorról beszélünk. Ehhez a lombhullás után a fiatal bokrokat tekerjük körbe dróthálóval, melynek a belsejét töltsük fel szalmával, vagy falevéllel, majd egy erősebb kátrányos papírral fedjük le.


Ha megfeledkezünk a takarásáról, általában azt is túl fogja élni, ha idősebb fügebokrunk van. A föld alatti részei szinte bármilyen fagyos telet kibírnak, de ekkor tavasszal a nulláról kell újra elindítani a nevelését. Ezért fontos, hogy amikor már közeleg a hideg idő, az idősebb fügebokrokat is védjük a fagy ellen.

Március végén, a fagyok elmúltával le lehet bontani a védőhálót a fügebokorról, hiszen ott sok kártevő talál magának búvóhelyet.

Erre van szüksége a fügének

1. A füge nem válogatós, ha talajról van szó. Azonban szubtrópusi növényként rengeteg fényre és melegre van szüksége ahhoz, hogy jól érezze magát és bőséges termést hozzon. Éppen ezért keressünk neki egy szélcsendes, védett helyet a kertünkben, és habár a  legrosszabb talajban is képes megteremni, trágyázzuk és gyomtalanítsuk rendszeresen, hogy bőséges terméssel lepjen meg minket.

2. Hazánkban bokorformára érdemes nevelni. Tavasszal a fügebokrot meg lehet metszeni, azonban ne vigyük túlzásba, mert ha túlságosan visszametszettük, lehetséges, hogy nem fog gyümölcsöt teremni. A termés mindig csak a kétéves, letermett vesszőkből fejlődő egyéves vesszőkön nő. A vadhajtásokat és a beteg, sérült, elszáradt részeket érdemes visszavágni, és a töveken növekedő új hajtásokat is eltávolíthatjuk, hogy megőrizze a füge gyönyörű formáját.

A fiatal füge esetében április-május környékén metsszük vissza 20-25 centiméterre az ágakat, ha oldalhajtásokat szeretnénk. Idősebb bokrokon azért is érdemes ritkítani a hajtásokat, hogy a bokor szellősebb, átláthatóbb legyen, hiszen így több levegő és fény éri a termést.

füge levele

A füge leveléből készült tea jó hatással van az egészségünkre. Fotó: Pixabay

3. A fügebokor telepítése után az első szüretre három-négy évet kell várni. A füge érése júliusban kezdődik, és egészen őszig ellát minket finom gyümölcsével. A leszedett gyümölcsöt érdemes azonnal megenni vagy feldolgozni, mert hamar romlásnak indulhat.

Ezért hasznos a füge levele

A fügének nem csak a gyümölcse nagyon egészséges, de a levele is. Persze ez nem azt jelenti, hogy meg kell ennünk, hanem inkább készítsünk belőle kivonatot, vagy teát.

A legegyszerűbben vegyszermentes levelekből készíthetünk bio fügelevél teát. Ehhez szedjünk le néhány levelet, melyeket száraz, szellős helyen szárítsunk ki, majd zúzzuk porrá. A levelek tavasztól nyár végéig szüretelhetők, de amikor már hullani kezdenek, ne szedjük.

A fügelevél tea készítésekor 1 liter vízhez adjunk 2 evőkanál fügelevél tea port, majd egy fazékban forraljuk fel, és addig főzzük, míg a fügelevél tea mennyisége a felére nem csökken, hiszen így lesz igazán hatékony. Azonban legyünk mértékletesek, és napi egy bögrénél ne fogyasszunk belőle többet.

1. A fügelevél tea segít mérsékelni a vérnyomásproblémákat és normál szinten tartani a vércukorszintet.

2. A fügelevél tea gazdag antioxidánsokban és kalciumban, illetve hashajtó hatással is bír. Ezen kívül tartalmaz magnéziumot, rezet, mangánt, A-, B, C-, és K-vitaminokat, cinket, folsavat és nátriumot.

3. A fügelevél tea fogyasztása hozzájárul a pihentető, nyugodt alváshoz is.

4. A fügelevél tea erősíti a csontokat és csökkentheti a koleszterinszintet.

A fügének tehát helye van a kertben, a tányérunkon és a poharunkban egyaránt!