Egy zsák virágföldben akár 300 életképes mag is megbújhat. Az esetek többségében gyomokról van szó, ami egyébként nem lenne óriási gond. A baj akkor kezdődik, amikor inváziós fajok érkeznek potyautasként, írja a 24. hu.

Ennek fele sem tréfa

A kutatók most igyekeznek a dolog végére járni, az MTA-DE Lendület Funkcionális és Restaurációs Ökológiai Kutatócsoport munkatársainak vezetésével indult el egy olyan kutatás, amely a különböző termesztőközegekkel terjedő fajokat vizsgálja.

Megállapították, hogy viszonylag ritkák az olyan események, amikor nagy távolságba szóródnának szét ilyen magvak, ugyanakkor a jelentőségük mégis óriási, mert számos nagy léptékű ökológiai folyamatot indítanak el.

A kutatás kérdései:

Milyen gyakori, hogy életképes magok találhatóak a szubsztrátumokban (pl. virágföld), mennyire befolyásolja ezeknek a közegeknek az összetétele a magok életképességét, vannak-e az így szétszórt fajoknak közös jellemzői?

A kutatás egyik megállapítása, hogy 1 liter cserepes termesztő közeg átlagosan 6,24 faj 13,27 magját tartalmazza, tehát egy átlagos 20 literes zsák táptalaj 265 életképes magot tartalmaz.

Az eredmények azt mutatják, hogy a "zsákos" virágföldek sokféle növényfaj nagy mennyiségű magját képesek nagy távolságra szétszórni. Ennek következményei eddig még mindig ismeretlenek.

De azért lehet sejteni, hogy nem lesz jó vége

Ha olyan gyommagvak találhatóak a virágföldben, amelyek egyébként őshonosak, azzal nincs semmi gond. Azzal viszont már annál inkább, ha idegenhonos fajok magjait is tartalmazza a közeg, és ezek kikerülnek a szabadba. Magyarországon jó példa erre az aranyvessző és a betyárkóró – ezek a ma már kiirthatatlan inváziós növények könnyen érkezhetnek akár a virágfölddel is.

A klímaváltozásnak köszönhetően ráadásul kedvezőbb feltételek közé kerülhetnek idegen fajok magjai, mint korábban, ami elősegítheti a terjedést.

mag és virágföld

Egy 20 literes zsák virágföldben közel 300 életképes mag is lehet – Fotó: Pixabay

Az inváziós növényfajok terjedésével kapcsolatban érdemes elolvasni például a kaukázusi medvetalpról szóló cikkünket.

A kéretlen vetőmagcsomagokkal érdemes vigyázni

A virágföldek inváziós gyomok magjaival való fertőzöttségéhez hasonlóan szintén kockázatos lehet a a külföldről érkező vetőmagcsomag is. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) korábban figyelmeztetést adott ki a különböző távol-keleti országokból, postán érkező kéretlen vetőmagcsomagokkal kapcsolatban. A Nébih vizsgálatai szerint talajmaradványok, rovarlárvák is találhatóak csomagban, de nem ritka, hogy gombás fertőzésre utaló nyomok is felfedezhetőek. A vetőmagcsomagok felhasználása kockázatos, idegen növényfajok, ártalmas gyomok behurcolása is lehetővé válik a csomagok tartalmának környezetbe kerülése nyomán.