A pletykának általában nem jó felülni, éppen ezért teret sem szokás neki adni. Azonban van olyan pletyka is, amelyiknek nyugodtan adhatunk teret, hiszen széppé varázsolja az otthonunkat. Ez a pletyka is gyorsan terjed, de ez nem tud bántó lenni. Sőt, ezt a pletykát kedveljük, és még szépnek is találjuk.
Ez a pletyka, vagy elegánsabb nevén a Tradescantia zebrina nem véletlenül kapta a nevét. Olyannyira könnyű bánni vele, és szaporítani, hogy a szintén könnyen terjedő pletykáról nevezték el. Éppen ezért lett az egyik legnépszerűbb és leghálásabb szobanövényeink egyike. Ha pedig már úgy érezzük, túl sok a pletykából, ezt a pletykát bátran osszuk meg a szeretteinkkel. Nem fogják a szemünkre vetni!
Ezt kell tudnod a pletykáról
A pletyka Dél-Amerikából került Európába. Mivel még a kezdő kertészkedők is könnyedén elbánnak vele, nagyon hamar népszerű lett és széles körben elterjedt. Nagyon könnyen nevelhető és szaporítható, és túl sok igényt sem támaszt az őt nevelő felé, ezért nagyon sok otthonban található meg ez a közkedvelt szobanövény.
Először Skandináviában tartották mint szobanövényt, ahol igény nyílt rá, hogy a hideg telek bejövetele előtt növények kerüljenek be az otthonokba. Ezek között az őshonos növények között volt a pletyka is.
A növényt szobahőmérsékleten kell tartani, azonban télen vigyáznunk kell, hogy az átteleltetés során soha ne menjen a hőmérséklet 10 Celsius-fok alá. A fűtés miatt azonban a levegő száraz lehet számára, így célszerű gyakran esővízzel, vagy langyos vízzel permetezni. Több fajtája is beszerezhető, ismerjük meg őket és a tartási feltételeiket.
A pletykának nagyon szép színűek lehetnek a levelei. Fotó: Pixabay
A bíbor pletyka
Nálunk Magyarországon csak szobában nevelhető, hiszen az éghajlatunk nem alkalmas rá, hogy szabadtéren tartsuk. A bíbor pletyka Mexikóból származik, éppen ezért nem igazán kedveli a hideget. Fagyérzékeny növény, így bár nyáron kitehetjük a teraszra, télen semmiképp ne hagyjuk odakint. Nyáron óvjuk a tűző, közvetlen napsütéstől, és inkább árnyékos helyet keressünk neki. A huzatot sem szereti, így védett területre kerüljön. Ahogy pedig eljön az ősz, vigyük be a lakásba, nehogy megfázzon.
Hajtásai eleinte felfelé növekednek, majd később kúszó és elterülő hajtásokat hoz, melyeken hosszúkás, lándzsára emlékeztető levelek nőnek. A levelei bíbor lila színűek, háromszirmú, kisméretű virágai pedig rózsaszínűek. Ha megtaláltuk számára a legmegfelelőbb helyet, ahol igazán jól érzi magát, egész évben virágokat fog hozni.
Bár szereti az árnyékot, szüksége van a fényre is. Ha nem jut kellő mennyiségű fényhez, azt könnyen észre fogjuk venni, hiszen leveleinek színe fakóvá válik, és nem fog annyi virágot hozni, mint korábban. Mivel vízigénye mérsékelt, csak akkor öntözzük, amikor látjuk, hogy a földje felső rétege szárazzá vált. Nagyon törékeny növény, így ügyeljünk rá, hogy óvatosan közeledjünk felé, különben a hajtásai könnyen letörhetnek. Ha túlságosan bokrossá válik, érdemes időnként visszavágni. A kártevőkre és a betegségekre szerencsére nem fogékony. Nagyon könnyen szaporítható hajtásdugványozással.
A zebrapletyka könnyen tartható növény. Fotó: Pixabay
A szőrös pletyka
A szőrös pletyka Argentínából származik. Nevét onnan kapta, hogy a levelinek fonákját ezüstös szőrzet borítja. Háromszirmú, rózsaszínű virágai a hajtásvégeken csomókban nyílnak, és nagyon szépek. Gondozása a többi pletykához hasonlóan igazán egyszerű, és hajtásdugványozással gyorsan és könnyedén szaporítható.
Betegségekre nem igazán fogékony, de amikor azt vesszük észre, hogy az alsó levelei sárgulni kezdenek, célszerű átültetni a növényt. Nagyon szereti a fényt, ezért érdemes déli fekvésű területet keresni számára. A túlöntözésre nagyon érzékeny, azonban kártevők nem kedvelik és betegségekre sem hajlamos, így csak a tartására kell odafigyelnünk, hogy hosszú ideig a társunk legyen, és virágzó lehessen a kedve.
A zebrapletyka
Mexikóból származik a zebrapletyka, amely szintén nagyon népszerű a szobanövényt kedvelők körében. Húsos levelei hegyes végűek, bordó és ezüst csíkozásúak. Virágai lilás színűek és nagyon kicsik. A kertészetekben több színű változatát is megvásárolhatjuk, így lehet bordó, csíkos, tarka és sima levelű pletykát is beszerezni.
Lehet belőle kúszónövény, de csüngőként is nagyon jól mutat. A nyarat nyugodtan töltheti a szabadban, ám amint közelednek az őszi hidegek, igényli az otthonunk melegét. Ha túl kevés a fény számára, a hajtásai megnyúlnak. Ekkor csípjük vissza a hajtás végeket és tegyük a növényt világosabb helyre. Könnyen szaporíthatjuk, elég a hajtást letörni és elültetni. Igazán boldoggá tudjuk tenni, ha langyos esővízzel permetezzük meg a leveleit.
A dugványozás titkai
Annyiszor említettük, hogy a pletykát nagyon könnyű dugványozással szaporítani, hogy eláruljuk, mit is jelent ez. A dugvány egy olyan növényi rész, amelyet levágunk az anyanövényről és kigyökereztetjük, majd az új növénnyé fejlődik. Többféle dugvány létezik.
A fejdugványt a növény csúcsáról vágjuk le. Legalább 4-6 levélpárt kell levágni ahhoz, hogy életképes maradjon. Alulról el kell távolítani a leveleket, hiszen vízbe fogjuk tenni, így azok egészen biztosan elrothadnának. Viszonylag hamar gyökeret fog növeszteni, így ezután már virágföldbe ültethető.
A szárdugványt a szár középső vagy alsó részéből vágjuk le. Körülbelül 10 cm-es szárdarabot kell levágni, az aljáról el kell távolítani a leveleket, majd gyökereztetni. A gyökerek megjelenése után ültethető földbe.
A levéldugvány csupán egy levél, melyet a nyéllel együtt kell levágni az anyanövényről. Ezután vagy vízbe kell tenni, vagy földbe kell dugni.
Mindenkinek jó pletykázást!