Az ünnepek minden évben ugyanazt teszik velünk. Nagyon várjuk őket, nagyon sokat teszünk azért, hogy jól sikerüljenek, majd pillanatok alatt elmúlnak. Így volt ez tavaly is, és nyugodtan elhihetjük, hogy így fog ez történni idén is. Most, hogy lassan a január is véget ér, lassan ideje nekünk is felébredni a téli álmunkból, és rögtön el is kezdhetjük tervezni, mikor, mit és hova fogunk vetni, ültetni. Ehhez pedig már most sok mindent elő tudunk készíteni, hogy amikor végre eljön a mi időnk, vagyis a kerti munkák ideje, rögtön bele is tudjunk vágni a közepébe.

De nem csak a tervezésről és a beszerzésekről szól a január, hiszen vannak olyan teendők is, amelyek nem tűrnek halasztást, és ilyenkor kell elvégeznünk őket. Válasszunk ki egy kedvező időjárással járó napot, és kezdjünk is bele. Ne feledjük, ha van dolgunk, az idő is gyorsabban telik tavaszig. Vegyük hát sorra a januári feladatokat.

Tedd rendbe a szerszámaidat

Ha előrelátó voltál, és megtisztítva, megélezve tetted el a szerszámaidat, akkor most ezzel nincs teendőd. De ha nem, akkor itt az ideje, hogy átnézd és munkára foghatóvá varázsold a kerti eszközeidet.

kerti szerszám

Télen se feledkezz meg a szerszámaid karbantartásáról. Fotó: Pixabay

A kicsorbult ásót, kapát, lapátot akár saját magad is helyre tudod hozni. A nagyobb eszközök élezése esetében tökéletesen megfelel egy barkácsboltban kapható késélező. Némelyik még fogóval is el van látva, megkönnyítve így a munkát. Rögzítsd a szerszámot egy szilárd, csúszásmentes felületre, és kezdd el az élezést. Hogy mikor vagy készen? Amikor a penge úgy csillog, mint amikor megvetted.


A kisebb szerszámok élesítéséhez használhatsz gyémántporos köszörűt. A durvább felületű csiszoló a pengék élesítésére, míg a finomabb a penge formájának alakítására szolgál. Ha nem szeretnél ezzel bajlódni, kitűnő szakemberek várnak rá, hogy felkeresd őket ez ügyben.

Szedd szét a metszőollót, tisztítsd meg alaposan minden kis részét, és olajozd meg a forgó részeket. Ha lötyög a szerszám a nyélben, rögzítsd oda csavarral. A fém szerszámokra, alkatrészekre használj korrózió gátló sprayt. Mielőtt befújnád őket a permettel, feltétlenül tisztítsd, és szárítsd meg őket. A fából készült szerszámok felülete gyakran válik kirepedezetté, amely a kezünket is gyorsan tönkre tudja tenni. Első lépésként egy drótkefével tisztítsd meg, majd dörzspapírral csiszold le, és ápold olajjal a felületüket. Használat előtt töröld le az olajat, mert egy csúszós nyelű kerti szerszámmal lehetetlen és balesetveszélyes dolgozni.

A fűnyíróról távolíts el minden fűmaradványt, talajmaradványt. Az elektromos fűnyírót azonban ne mosd le, csak szárazon tisztítsd! Tárolhatod felakasztva, a lényeg, hogy száraz helyen legyen. Vigyázz, hogy a benzines fűnyírót mindig hátra billentsd a tisztításakor, mert különben olaj kerülhet a légszűrőbe. A fűnyíró burkolatát is alaposan mosd le. Távolítsd el belőle az olajat és a benzint.

Amikor a benzines fűnyíród megszáradt a mosás után, a mozgó alkatrészeket, vagyis a csapágyakat, a gázkart, az indítórudat ápold gyantamentes olajjal, de csak óvatosan, hogy ne kerüljön olaj a motorra és a hajtóműre. Érdemes ilyenkor megéleztetni a pengéket, hogy teljesen felkészülten várhassák az első tavaszi bevetést.

Óvd a növényeidet

1. A vágott fenyőt ne dobd ki, miután leszedted róla a díszeket. Vágd le az ágakat, és használd takaróként a korán virágba boruló növényeid számára. A maradék ágat vágd apróra és tedd a komposztba.

virághagyma papírban

Januárban elültetheted a virághagymákat is. Fotó: Shutterstock

2. Amikor enyhe az idő, tisztítsd meg a fák törzsét. Ehhez először használj kaparóvasat, majd drótkefével távolítsd el a kéregripacsokat. Ezzel el tudod távolítani az alatta meghúzódó kártevőket, kórokozókat is. Fontos, hogy még a munka megkezdése előtt teríts fóliát a fa köré, hogy a hulladék ne hulljon le a talajra. A kaparékot égesd el.

3. A fagymentes napokat használd ki permetezésre. Ezzel meg tudod óvni a növényeidet a telet átvészelő rovaroktól és betegségektől. A legjobb ilyenkor a kombinált mész, kén és olaj vagy réz összetételű permetezőszer. Azonban ügyelj rá, hogy soha ne permetezz, ha a hőmérséklet fagypont alatt van, és akkor sem, ha esik az eső, illetve erős szél fúj.

Ne vásárolj nagy készletet, hiszen a permetezőszereket nem lehet sokáig tárolni. Vásárolj kétféle gombaölőszert, az egyiket a peronoszpóra, a másikat a lisztharmat jellegű gombabetegségek ellen, egy rovarölő és egy atkairtó permetezőszert, de talajfertőtlenítőre is szükséged lesz.

4. Várd meg, amíg napokig fagymentes az idő és száraz a talaj, majd ültesd el a virághagymákat. Így tavasszal gyönyörködhetsz a csodálatos tulipánok, nárciszok, jácintok, és sáfrányfélék virágaiban.

5. Szerezd be a szükséges műtrágyákat. Míg ősszel elsősorban a foszfát- és káliumtartalmú műtrágyákat szórtuk ki, tavasszal a nitrogén tartalmú műtrágyának, vagyis a pétisónak, ammónium-nitrátnak jön el az ideje.

6. Készíts ültetési naplót, és nézd át a vetőmag készleteidet. Ehhez ellátogathatsz egy gazdaboltba, de akár az interneten keresztül is be tudod szerezni a megfelelő magokat. Az öreg, több éves magokat nem érdemes elültetni, hiszen elveszthetik a csíraképességüket. Ezért érdemes az előző évekből megmaradt magokat csíráztatni.

Ehhez nem lesz másra szükséged, mint egy lapostányérba helyezett szűrőpapírra. Ezt nedvesítsd meg, és rakj rá 100 szem magot. Az edényt takard le alufóliával, állítsd meleg helyre, és ügyelj rá, hogy maradjon mindig nedves a papír. Néhány nap múlva a magok elkezdenek csírázni. Ha a magok 80%-nál kisebb mértékben csíráznak, akkor nem érdemes elvetni őket. Vásárolj helyettük újakat. A legtöbb vetőmag csávázott, így a leggyakoribb betegségeknek is ellenállnak és a csíraképességük is jó.

7. A szobanövényeidről se feledkezz meg. Mivel a fűtés miatt a levegő ilyenkor túlságosan száraz, érdemes őket hetente a kádba állítani és lezuhanyozni. Ha ez nem megoldható, akkor fújd le őket vízzel, vagy nedves ruhával óvatosan törölgesd át a leveleiket.

Ügyelj rá, hogy nehogy megfázzanak, így csak azután szellőztess, hogy teljesen megszáradtak, de akkor se nyisd rájuk az ajtót, ablakot. A vágott virágaid vizébe tegyél egy kis sót és cukrot, kétnaponta cseréld a vizüket és vágd vissza a szárukat.

Mire a sok feladat végére érsz, már jóval közelebb kerülsz a tavaszhoz, ráadásul az idő is sokkal gyorsabban repül el, ha kerttel kapcsolatos teendőkkel töltheted. Jó készülődést kívánunk!