Megjelentek a tavasz hírnökeinek számító kis piros-fekete bogarak a kertekben és a ház körül, de nem kell aggódnia senkinek: teljesen ártalmatlanok sőt még hasznosak is lehetnek.
Napsütésban gyakran telepszenek meg a házfalakon, járdákon és párkányokon – fotó: pixabay.com
A verőköltő bodobács nagyon elterjedt faj Európában. A poloskák alrendjébe tartoznak, azzal a különbséggel, hogy nincsenek bűzmirigyeik és repülni sem tudnak.
Az igen feltűnő bodobács kifejlett példányai a telet a földben vészelik át, majd tavasszal nagy számban jelennek meg. A petéiket a talajra rakják, a lárvák folyamatosan júniustól kelnek ki. Napsütésban gyakran telepszenek meg a házfalakon, járdákon és párkányokon.
Szakértők szerint a verőköltő bodobácsokat felesleges irtani, mert nem kártevő, nem károsítja a növényeket, csak a mályva-, és hársfélék termését fogyasztja, szívogatja. Szükség esetén a papsajtot, az akácot, a cukorrépát, vagy a rebarbarát is megeszik. Hasznos rovaroknak tekinthetőek, hiszen eltakarítják a hulladékokat, olykor az apró rovarok, hernyók nedveit is szívogatják. Az 1930-as évek óta gyakran használják laboratóriumi kísérletekre is.