A gyapjúmulcs egy 100%-ban lebomló anyag, amely birkagyapjúból készül, és tökéletesen környezetbarát megoldást kínál a kiskertben, magaságyásokban illetve ökológiai gazdálkodásba vont gyümölcsösökben a gyomok ellen.

Tulajdonképpen a már ismert talajtakaró módszerek alkalmazásához hasonlóan működik ez az anyag is, elnyomja a gyomokat, segít a talaj nedvességtartalmának megőrzésében, a megfelelő mikroklíma kialakításában, csökkenti a kerti munkákra szánt időráfordítást. Sőt, még ennél is többre képes, mutatjuk!

10 dolog, amit tudnod kell a gyapjúmulcsról

  1. Birkagyapjúból készülő talajtakaró anyag, amelynek kiváló a vízáteresztő képessége, ugyanakkor higroszkópos is, kitűnően szabályozza a víz mozgását.
  2. Vízelvonó tulajdonsága miatt a csigák ellen hatásos, ugyanis kiszárítja a kártevők nyálkahártyáját, nem beszélve arról, hogy a csigák számára szúrós, kellemetlen.
  3. Nem engedi kiszáradni a talaj, segít a nedvességtartalom megőrzésében.
  4. Mechanikailag védi a talajt, gátolja az eróziót.
  5. Egy-két év alatt teljesen lebomlik, nem keletkezik hulladék.
  6. Többet nyújt a talaj számára. A bomlás során nitrogén, kálium és foszfor szabadul fel, gazdagítva ezzel a talajt. Más, nagy széntartalmú szerves mulcsozó anyagok (pl. szalma) lebomlásuk során nitrogént vonnak el a talajból.
  7. Kiválóan alkalmas a magról kelő gyomok elleni védekezéshez.
  8. Tavasszal a gyapjúszőnyeg hatására jobban felmelegszik a talaj, ami segíti a palánták növekedését.
  9. A termés (pl. szamóca) nem érintkezik közvetlenül a talajjal, tiszta marad a termés.
  10. A csigáknak ugyan kellemetlen, de a kertben dolgozó számára kifejezetten kényelmes talajtakarást jelent. Képzeld el, milyen egy puha szőnyegen térdelve nekifogni a paradicsom kötözésének!

gyapjúmulcs a kertben

Így néz ki a gyapjúmulcs – Fotó: Veres Andrea

Alkalmazza egyáltalán valaki ezt az anyagot? Hatásos?

Dr. Veres Andrea, környezetgazdálkodási agrármérnök a gyapjúmulcs hazai forgalmazásával foglalkozik, aki kérdésünkre beszámolt néhány eredményes kísérletről, alkalmazási területről.

Angliában már egyre inkább elterjedt ennek az anyagnak a használata, mert ott az alapanyagként használt birkagyapjú nagy mennyiségben áll a rendelkezésre.

Amerikában szamóca termesztésében kísérleteztek a speciális mulccsal, az anyag alkalmazásának előnyei között lehet felsorolni a földdel nem szennyezett termést, illetve azt, hogy a sarjhajtások is gyorsabban megerősödtek a gyapjúmulccsal takart felszínen.

Gödöllőn a Növényvédelmi Intézetben folytak gyomszabályozási kísérletek dr. Zalai Mihály vezetésével (egyetemi docens, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Növényvédelmi Intézet, Integrált Növényvédelmi Tanszék). A kutatók arra jutottak, hogy az anyag gyomelnyomó képessége magas fokú a magról kelő gyomokkal szemben. A fóliás takaráshoz képest azonban hátránya, hogy a tarackbúza vagy a mezei acat ellen nem nyújt kellő védelmet. A magaságyásokban egyébként emiatt kifejezetten ajánlott a használta, ott általában csak frissen kelő gyomfajokkal kell megküzdeni.

Veres Andrea jelenleg Görögországban él, ahol a glifozát hatóanyag-tartalmú gyomirtó szerek alkalmazására egyre korlátozottabbak a lehetőségek, ugyanis Görögország egyike volt annak a kilenc EU-tagországnak, amely a glifozát újraengedélyezése ellen szavazott 2017-ben. 2018-tól egy 5 éves visszavonási időszakról döntöttek, a gazdák kénytelenek más megoldáshoz nyúlni. A gyümölcsültetvényekben például a sorok között talajtakaró növény telepítésével tartható kordában a gyomosodás, a fiatal fák tövénél pedig gyapjúkorongok használatával lehet kiiktatni a problémát. Kiskertben általában rögzítő vasakkal érdemes fixálni a takaróanyagot, de kombinálható más mulcsozó anyagokkal is, így például a fák törzse mellett jó megoldás a rögzítéshez a gyapjúmulcsra rétegzett fenyőkéreg is.

gyapjúmulcs a kertben

A birkagyapjúból készülő mulcs jól beválik a kiskertben – Fotó: Veres Andrea

Mi a különbség a birkagyapjú és a gyapjúmulcs között?

A nyers gyapjúval ellentétben egy "fésült", rendezett, tömörített, egyenletes sűrűségű anyagról van szó, melyet nem visz el a szél, könnyű rögzíteni. A termék két vastagságban kapható jelenleg: a 300 gramm/négyzetméter vastagságú egy szezonon keresztül alkalmazható hatásosan, az 500 gramm/négyzetméter vastagságú mulcs pedig akár 2 szezonon keresztül is. Az élettartam nagyban függ a talajtípustól és a gyomosodás mértékétől is.

gyapjúmulcs a kertben

Puha szőnyegnek tűnik a gyapjúmulcs. Jó a gyomelnyomó képessége – Fotó: Veres Andrea

A görög gazdák mennyire nyitottak a környezetbarát módszerekre?

A Görögországban élő, magyar kutatóval beszélgetve az is szóba került, hogy bizony nincs könnyű dolga a görög termelőkkel. "Görögországban kevésbé nyitottak a gazdák a fenntartható és környezetbarát gazdálkodási technológiák iránt, ezért is fordultunk a magyar termelők felé az utóbbi időben. Idehaza nem ütköztünk akkora ellenállásba a gyapjúmulcs megismertetése során" - mondta Veres Andrea.