Megjelent az új kertészeti pályázat, nem maradnak támogatás nélkül a kertészeti gazdaságok. Az új Kertészeti üzemek technológiai fejlesztésének támogatása (KAP-RD01a-1-25) pályázatban áprilistól már benyújthatók a támogatási kérelmek! A részletekről Miklovicz Pétert, a Gordius Solutions Tender Kft ügyvezetőjét kérdeztük, cégük már több, mint 10 éves tapasztalattal rendelkezik a pályázatok terén.

Ne maradj le a 35 millió Ft támogatásról!

A pályázatban akár 35 millió Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető, a támogatási intenzitás 50-65%. Ez a 35 millió Ft a kertészeti tevékenységhez szükséges eszközökre, gépekre és a tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszközök, berendezések és technológiák beszerzésére fordítható.

Ezen belül támogatható a mezőgazdasági erőgéphez, traktorhoz kapcsolható munkagépek, önjáró és vontatott betakarítógépek, szedő platform, szüretelő-szedő gép, szedőputtony, talajművelő gépek, 1 db max. 85 kW motorteljesítményű traktor és egyéb kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges gépek, eszközök beszerzése.

Gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozások is pályázhatnak

Gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozások is pályázhatnak – Fotó: Pixabay

Tavaszi fagykár megelőzéséhez pedig mobil (áttelepíthető) légkeverő berendezésekre, autonóm hőtermelő berendezésekre, mint a fagyvédelmi kályhák és más fűtőberendezések, illetve vontatott hőtermelő vagy légkeverő gépekre, mint a füstölő, ködképző berendezések, légkeverő, valamint fagyvédelmi gépekre igényelhető támogatás.

Önállóan nem, de a fenti tevékenységekkel együtt támogatás igényelhető még számos tevékenységre, mint például a művelet-előkészítés, mérnöki feladatok, műveletmenedzsment, immateriális javak beszerzéséhez kapcsolódó tevékenységek, kötelező nyilvánosság, üzemen belüli anyagmozgatás gépei: rakodógép, targonca és ezek adapterei, kézi hidraulikus vagy elektromos raklapemelő (béka) beszerzése, vagyonvédelmi eszközök beszerzése, mint a kamerarendszer, tároló konténer, illetve legalább a hőmérséklet és páratartalom mérésére alkalmas meteorológiai adatgyűjtő állomás kialakítása.

Akár 700-800 gazdaság részesülhet támogatásban!

Nagyon fontos, hogy a pályázóknak meg kell felelnie az új KAP keretében meghatározott feltételeknek, amely számos változást ír elő. Ennél a pályázatnál a legfontosabb követelmény az, hogy a pályázónak a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben rendelkeznie kell legalább 10.000 euró STÉ üzemmérettel, melynek legalább 50%-a kertészeti tevékenységből származik. Illetve fontos, hogy az árbevétel legalább 40%-a pedig mezőgazdasági tevékenységből származott. Amennyiben a vállalkozás a kérelem benyújtását megelőző évre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, akkor az azt megelőző teljes lezárt üzleti évet veszik figyelembe.

Gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozások esetén pedig feltétel, hogy a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben a gyógynövénytermék előállítási tevékenységből származó árbevétele meghaladja az összes árbevételének legalább 40 százalékát, illetve a tevékenységet legalább 3 termeltetési és/vagy felvásárlási szerződéssel igazolt partner közreműködésével valósítja meg.

A támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség. Ennek keretében a termelői csoport/szervezet/integrációs szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet is igényelhet támogatást.

A pályázat egész Magyarország területéről igényelhető, így minden gazdaság számára megfelelő lehet, érdemes pályázati szakértő segítségét kérni a jogosultság felmérésében.

Hirdetés –

A mezőgazdasági pályázatokkal és támogatásokkal kapcsolatban érdemes naprakész tudásra szert tenni, segítünk! Legyen szó pályázatokkal kapcsolatos kérdésekről, közvetlen támogatásokról vagy beruházási pályázatokról, kifizetődik a tájékozottság, csekkoljon be hozzánk, és ne maradjon le semmiről!

A nyertes és megvalósítható pályázat titka a megfelelő előzetes felkészülés!

A támogatási kérelmeket különböző szakaszokban lehet majd benyújtani, az első szakasz várhatóan 2025. április 2-án nyílik meg, és forráskimerülésig, de legkésőbb 2025. október 28-ig lehet pályázni. Fontos, hogy az új KAP keretében szinte minden pályázatot, többek között a pár hónapja megjelent kertészeti támogatást is lezárták a második beadási szakasz után, ugyanis kimerült a keretösszeg. Nagyon sokan vártak a mezőgazdasági pályázatokra, nagy az igény a gazdák részéről, így biztosan hamar lezárul majd ez a kertészeti pályázat is.. Tehát ha támogatáshoz szeretne jutni, akkor érdemes minél hamarabb elkezdeni a szükséges előkészületeket, ugyanis a mezőgazdasági pályázatok esetében kiemelten bonyolult a támogatási kérelem összeállítása – rengeteg dokumentum beszerzése szükséges, ezt pedig nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni.

Indexkép: Pixabay