Egyszerűen nincs rá jó kifogás, hogy miért ne tarts otthon körömvirágot. Ültetheted cserépbe, vagy a kertbe, szinte nincs olyan hely, ahol ne teremne meg ez a fantasztikus gyógynövény. Ráadásul nem csak a testet, a lelket is gyógyítja, hiszen igazán örömteli ránézni gyönyörű virágaira.
Akkor is virágzik, amikor nem is gondolnád, hiszen a hideg időszakokban van igazán elemében. Ráadásul nem csak gyógynövényként számíthatsz rá, hanem még az ételeidet is kellemesen csípőssé tudja varázsolni. Érdemes tehát minél jobban megismerni és helyet adni neki egy cserépben, vagy a kertben.
Ismerkedj meg a körömvirággal
A körömvirág a fészkesvirágzatúak rendjébe és az őszirózsafélék családjába tartozik. Nevét onnan kapta, hogy a magja nagyon hasonlít a köröm ívéhez. Botanikai neve, a Calendula, utalás arra, hogy hónapokon keresztül képes virágozni. Gyönyörű, sárga színét a benne található karotinoidoknak köszönheti.
A körömvirág széppé varázsolja a kerted, és sebek kezelésében is a segítségedre siet. Fotó: Shutterstock
Virágai átmérője 6 cm körüliek, mely virágok sárga és narancssárga színűek. Kora tavasztól az első fagyokig nyílik. A körömvirág kerti növény, így vadon nem gyakran találkozhatunk vele. A körömvirág Dél-Európában őshonos, egyéves növény. Gyönyörű virágaival akár cserépben, akár a kertben nagyon jól mutat. De ennél jóval többre képes. Nagyon régóta használják a gyógyításban. Enyhíti a fogfájást és a méhcsípést, és már az első világháború idején is alkalmazták sebgyógyításra.
Manapság nagyon sok, körömvirág alapú készítményt vásárolhatunk meg a gyógyszertárakban és drogériákban. Ezek kitűnően hatnak a kisebb vágások és égési sérülések kezelése esetén. De nem csak kenni, enni is kiváló. Már a középkorban is készítettek belőle levelest, és a levele kiválóan ízesíti a salátákat. A szirmai kiválóak levelesekbe, salátákba, de még az édességeket is finomabbá képesek varázsolni, így süteményekbe és pudingokba is gyakran kerül belőlük.
Ezért fontos a körömvirág
Csodás, sárga színe miatt régen a sáfrány hamisítására használták, azonban ennél jóval fontosabb tulajdonságai is vannak. A kertbe ültetve elűzi a gyökérfonal férgeket, de távozásra készteti még a levéltetveket is. A belőle készült főzet elpusztítja a csigákat, azonban számunkra egyáltalán nem mérgező. Sőt, fűszerként használva csodás, sárga színt kölcsönöz az ételeinknek, és kellemesen csípős ízt ad nekik. Felhasználhatjuk a teljes virágát, de külön a szirmai, a levele és a szára is igazán hasznosak, kívül és belül egyaránt. Gyógynövényként ülőfürdőnek, teának, borogatásnak és tinktúrának alkalmazzák, de nagyon sok krém alapanyaga is egyben.
Már évszázadok óta használják a főzéshez, ezért nem véletlen, hogy az angol neve, vagyis a "pot marigold" kifejezés is erre utal, hiszen a "pot" jelentése fazék, míg a "marigold" jelentése körömvirág. De gyógynövényként is megállja a helyét, nem csupán fűszer- és dísznövényként.
Jelentős érképződést serkentő hatása van. Tea formájában gyulladáscsökkentő, sebfertőtlenítő és vérzéscsillapító, mely kiváló a visszér, az aranyér, a napégés, a rovarcsípések, a pattanások és fekélyek kezelésére, de bőrkeményedések esetén is alkalmazni szokták. Friss levei hatásosak műtéti hegekre öregkori májfoltokra és lábgombára.
Virágának forrázata megkönnyíti az emésztést, lázcsillapító és látásjavító is egyben, hiszen tisztítja a szemfenék ereit. Fogíny ápolására is szokták használni a belőle készült szájvizet, és mivel képes az ösztrogénhormon termelésének stimulálására, menstruációt elősegítő hatása is van.
Külsőleg visszérgyulladásra, sebek és bőrelváltozások gyógyítására használják, de hegesítő tulajdonságai miatt kiválóan alkalmas zúzódásoknál, ekcémák, kelések és bőrgyulladások kezelésére is. Mivel a körömvirágnak viszketéscsillapító hatása is van, rovarcsípések esetén is alkalmazható.
Így készíts körömvirágkrémet házilag
Egy serpenyőben hevíts fel 250 gramm tiszta sertészsírt és szórj bele egy púpozott maroknyi körömvirágot. Legyen benne a teljes virág, a levelével, virágával, szárával együtt. Hagyd, hogy habos legyen, majd keverd össze és vedd le a tűzről a serpenyőt. Hagyd egy éjszakán át kihűlni, majd másnap újra melegítsd fel. Amikor készen van, a tartalmát passzírozd át egy gézkendőn, vagy vászonkendőn, majd az így nyert krémet tedd zárható üvegbe.
A körömvirágból készült krém kiváló sebkezelésre, de számtalan gyógyhatása miatt teaként és tinktúraként is alkalmazható. Fotó: Shutterstock
A körömvirág rengeteg flavonoidot, illóolajokat és triterpén szaponinokat tartalmaz, melyek hatására kitűnő gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatása van. Emellett vírus- és gombaölő tulajdonsággal is rendelkezik, és segíti az immunrendszerünk működését.
Így ültesd a körömvirágot
A körömvirág egyáltalán nem támaszt teljesíthetetlen igényeket felénk, ha az ültetéséről van szó. Tulajdonképpen bárhol megterem. Akár a félárnyékos helyeken is megmarad, de fontos számára, hogy a talaj jó vízáteresztő képességű legyen. Azonban a legjobban a napfényes helyeket szereti.
Magról tudjuk szaporítani. A magokat egymástól 30 cm-re vessük el. Ne lepődjünk meg, ha sárga tengerként az egész kertben átveszi az uralmat, így, ha ezt nem szeretnénk, érdemes figyelni, és kordában tartani terjeszkedő szokásait.
Ráadásul a körömvirág még a hideg időjárást is elviseli. Sőt, ekkor a legszebb. Ahogy közeledünk a nyárhoz, úgy csökken virágainak száma, majd le is áll a virágzás. Ha tehetjük, csípjük le a bimbóját, és nyáron vessük el a magokat, így egészen biztosan gyönyörködhetünk a csodás, sárga virágokban télen is.
Vannak nagyobb növésű körömvirágok is, amelyek vágott virágként is megállják a helyüket, így nem csak a kertet, de a szobánkat is díszíthetjük velük.