A metszés általában nem télen szokott az eszünkbe jutni. Azonban vannak olyan növények, amelyeknél a téli metszés elengedhetetlen. Ilyen például a füge, és a rózsa is. Egyáltalán nem mindegy, melyik növénynél, mikor és hogyan kerül sor a metszésre, ugyanis, ami az egyik növénynek elengedhetetlen a bő terméshez és a túléléshez, az a másikat esetleg elpusztítja.
Azonban, ha kellő időben és mértékben végezzük, megalapozzuk a bőséges termést, és még a betegségek nagy részétől is meg tudjuk védeni a növényeinket. Így nagyon fontos, hogy tisztában legyünk vele, miért szükséges a téli metszés, és mely növényeink számára hasznos.
Nem mindegy, melyik növényeknél végzünk téli metszést
Télen a legtöbb növény pihenőidőszakát éli. De akad olyan növény is, amelyiket ilyenkor, álmában is meg kell metszeni. Ennek oka, hogy a téli metszés elősegíti a virágképződést, a terméshozást, növekedésre ösztönzi a növényt, segít távol tartani bizonyos megbetegedéseket, és lomb nélkül még az adott növény alakját is jobban látjuk. Vegyük sorra, melyik növényeket kell megmetszeni télen.
A füge metszését ne szalasszuk el télen. Fotó: Shutterstock
A füge és a szőlő téli metszése
A szőlő téli metszésekor az oldalirányú hajtásokat kell visszavágni. Azért különösen fontos, hogy mindezt a növény nyugalmi időszakában végezzük, mert így elkerülhető, hogy a metszés helyén nedvképződés induljon meg.
De a lilaakác terjeszkedését is ilyenkor, télen kell megfékezni, amikor is az oldalhajtásokat érdemes 4 rügyre visszametszeni.
A fügét egészen februárig metszhetjük, hiszen ekkor még mély, nyugalmi állapotban van. Ha a fügét máskor metszenénk meg, akkor a metszés helyén tejnedvet hullatna. Ez pedig nagyon sok fertőzést eredményezne. A téli metszéssel nem a füge terméshozamát növeljük meg, hanem arról gondoskodunk, hogy a törzsből szétágazó ágak egymástól egyenlő távolságban és egyenletesen tudjanak fejlődni. Fontos, hogy a metszés alkalmával távolítsuk el a füge a rosszul fejlődött ágait is.
Fák és bokrok téli metszése
Némelyik fának és bokornak is szükséges a téli metszés. Ilyen például az almafa is, de az almán kívül a körtefa metszése is most aktuális. Erre azért van szükség, hogy minél több termést tudjanak majd hozni. A metszést úgy kell végezni, hogy a korona ágai azonos távolságra legyenek egymástól. Ekkor kell eltávolítani a vízhajtásokat, és a beteg, vagy elszáradt ágakat is.
De nem csak a gyümölcsfákat, a gyümölcsöt termő bokrokat is télen kell megmetszeni. A kék áfonyát, az egrest és a ribiszkét is ekkor fiatalítjuk meg, vagyis ekkor kerül sor az öreg vesszők eltávolítására, de ekkor alakíthatunk ki szép formát, és ekkor járulhatunk hozzá a növény egészséges fejlődéséhez is.
A platánok metszése is most aktuális. A platánt fenyegető platánrák már a fán ejtett kisebb sebeken keresztül is képes behatolni, ezért fontos, hogy a metszőollót mindig fertőtlenítsük le, és kezeljük a keletkezett sebeket.
Nem csak a platánnál kell erre gondolni, hanem az összes megmetszett növény esetben fontos, hogy a metszőollót fertőtlenítsük le metszés előtt, ha lehet, 70%-os alkohollal, majd a metszés során keletkezett sebeket lássuk el.
A rózsa metszése
A rózsa is igényli a téli metszést. De legyünk óvatosak! Nem minden rózsát szabad télen metszeni! Téli metszést igényelnek a teahibrid rózsák, a bokorrózsák, illetve a kúszó- és futórózsák. Ilyenkor a vékony, gyenge vesszőket kell a legjobban visszametszeni. A metszés végén a növény magassága 15-45 cm között kell, hogy legyen.
A lombhullató cserjéket, mint amilyen a cserszömörce vagy a magnólia, szintén ilyenkor érdemes megmetszeni. Ekkor tehetünk ellene, hogy ne legyenek túl magasak és terebélyesek.
Nem mindegy, hogy végzed el a téli metszést
Nem csak a téi metszésnél, hanem minden metszésnél vannak olyan részletek, amelyekre nagyon oda kell figyelni. Természetesen minden metszés esetén fontos, hogy mindig fertőtlenített eszközökkel végezzük el a metszést, majd utána kezeljük sebkezelővel a megmetszett ágakat. Télen, lomb híján, átlátjuk a növény összes ágát, így nagyon könnyen megtalálhatjuk a beteg, korhadt ágakat, amelyeket feltétlenül távolítsunk el.
Nem mindegy, hogy melyik növényt metsszük meg télen. A fügénél fontos, de sok növénynél tilos. Fotó: Shutterstock
Ha ezt megtesszük, a növény teljes mértékben a terméshozatalra tud koncentrálni, és nem fecsérel el felesleges energiákat az idős és beteg ágak táplálására. Szintén többletenergiát kap a növény ahhoz is, hogy egészséges gyökérzetet növesszen magának. Ha a csemetét erőtejesen visszavágjuk, az első évben csak erre kell koncentrálnia.
Mivel télen tökéletesen átlátjuk a koronát alkotó ágakat, így a megálmodott alakúra tudjuk metszeni a fákat, bokrokat. Ez a metszés abban is segít, hogy a csemeték esetében megakadályozzuk, hogy egy viharos szél belekapjon a koronába, súlyos károkat okozva ezzel a fiatal növénynek.
Ha alapos munkát végzünk, a korona nem csak szép és egészséges, de jól átlátható is marad, hiszen a keresztirányú hajtások eltávolításával azok nem tudják már megfosztani a növényen érni kívánó termést a fénytől. De nem csak ezt tudjuk elérni a helyes téli metszés segítségével. Még abba is bele tudunk szólni, hogy hol legyenek majd virágok a növényen. A téli metszés tehát igazán hasznos, hiszen egyenletessé tudjuk tenni a termés elhelyezkedését, így azt egyenlő mértékben éri a napfény és a levegő.
De azt is el tudjuk érni általa, hogy létráról vagy talajról is el tudjuk végezni a fák és bokrok ápolását, permetezését, metszését, majd a betakarítást is. A téli metszést tehát azoknál a növényeknél, amelyeknél lehet, mindenképp megéri elvégezni.