Azonban szerencsére vannak olyan trükkök, amelyek segítségével a kertünk jóval nagyobbnak tűnhet, mint valójában. Sőt, bizonyos esetekben még akár meg is duplázhatjuk!
Így növelheted meg a kerted méretét
1. Gondold át, milyen bútorokat teszel ki a kertbe. Ha kicsi a hely, érdemes összecsukható, egymásba rakható székeket választani, hiszen ezek így nem foglalják folyamatosan a helyet, csak akkor, amikor valóban szükség van rájuk. Ráadásul így télen is jóval kevesebb helyre van szükség a tárolásukhoz a garázsban, vagy a kerti tárolóban.
Érdemes kis méretű bútorokat választani a kertbe, hogy az nagyobbnak tűnjön. Fotó: Pixabay
Legyünk óvatosak a különféle kerti dekorációkkal is. Ha túlságosan sok van belőlük, az mind optikailag, mind valójában csökkenti a teret. Érdemes egy központi darabot kiválasztani, és azt elhelyezni, így az jóval több figyelmet kap, míg mi sokkal több helyhez juthatunk.
2. Ne ültess óriási méretű növényeket a kertbe. A kis kertben inkább apróbb növények kapjanak helyet, de itt is ügyelj a mennyiségre. A kis cserepek sokasága ugyanis még jobban csökkenti a teret. A nagy növények ráadásul nem is fogják jól érezni magukat egy olyan helyen, ahol nem áll kellő mennyiségű terület a rendelkezésükre, ahol kényelmesen elférnek.
Érdemes felfelé terjeszkedni. A falra akasztható cserepek, a kerítésre futtatható növények mind nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy több helyünk maradjon, ráadásul azok a felületek is dekoratívvá válhatnak, amelyek idáig kopáran csak rontották a kert összhangját.
A lépcsők is remek megoldást nyújtanak rá, hogy helyet nyerjünk, hiszen a szintek megnövelik az alapterületet. A lépcső korlátja is kiváló lehetőség arra, hogy növényeket akasszunk rá. A magasított virágágyások nem csak szép látványt nyújtanak, de megsokszorozzák a beültethető felületeket is.
Ültess hát olyan szép növényeket, amelyek nem túlságosan nagyok, mégis vonzzák a tekintetet. Így a tér jóval nagyobbnak tűnik, ráadásul meg tudjuk pihentetni a szemünket egigazán gyönyörű növényen egy fárasztó nap után.
3. Az elrendezéssel és a formákkal is lehet optikailag teret növelni. Érdemes a növényeket négyzet, téglalap, vagy kör alakú csoportokba, kis szigetekbe rendezni. Egy-egy szigetre ültethetsz egyforma növényeket, így még nagyobbnak fog látszani a tér.
A kerítés is remek felület, hogy még több virág férjen el a kertünkben. Fotó: Pixabay
A magasabb növényeket ültesd a kert szélére, majd ahogy haladsz beljebb, úgy csökkenjen az ültetett növények magassága. A kerítés mellé ne ültess olyan bokrokat vagy fákat, amelyek magasabbra nőnek, mint maga a kerítés, mert ez is kicsinyíti a kert méretét optikailag. A hullámvonalban ültetett növények is nagyítják a teret, így érdemes a virágokat nem egyenes sorba ültetni.
Akár virágládákat is helyezhetsz eltolva egymásra, de különböző méretű cserepek is kerülhetnek egymás tetejére, méret szerinti csökkenő sorrendben. Azonban ügyelj rá, hogy hasonló igényű növények kerüljenek bele, amelyek ráadásul jól viselik egymás társaságát.
4. Ha van veteményesünk, a másodvetéssel meg tudjuk duplázni a kertünk méretét, Amikor a tavasszal elvetett magokból és elültetett palántákból kikel a növény, majd beérik a termés, itt az ideje, hogy új magok és palánták kerüljenek a helyükre a veteményesben. Azonban a másodvetés idején jóval több odafigyelésre lesz szükség, hiszen ekkor már jóval melegebb és szárazabb az időjárás, így még nagyobb szerepet kap az öntözés.
Miután betakarítottuk a tavasszal vetett zöldborsót, a sárgarépát, vagy éppen a hónapos retket, tegyük újra használhatóvá az ágyásokat. Ásd fel a kertet, távolítsd el belőle az összes növényi maradványt és gyomot, majd frissítsd fel a talajt érett komposzttal. Ha nagy a szárazság, még a vetés előtt alaposan öntözd meg a talajt, így az új növények is tápanyagban gazdag, porhanyós földbe kerülnek. Az öntözésről azonban a későbbiekben se feledkezz meg, hiszen nyáron jóval melegebb van, így sokkal több vízre van szüksége a növényeknek.