A társültetés, vagyis különböző növények egymás mellé telepítése egy, a természet ökoszisztémáját utánzó módszer, amely igazi csodafegyver lehet: távol tartja a kártevőket, gazdagítja a talajt, és még a terméshozamot is növelheti. Csakhogy nem minden növény jön ki jól egymással!

A gyümölcsfák különösen érzékenyek a szomszédságukra – ha rossz társakat kapnak, az akár a teljes termést is veszélybe sodorhatja. Ezért most megmutatjuk, mely növények jelenthetnek veszélyt, és melyek azok, amikkel biztosan nem lősz mellé.

Ezeket a növényeket kerüld el gyümölcsfák közelében!

1. Boróka – a rejtett fertőzésforrás

A boróka sajnos nemcsak dekoratív, hanem az almarozsda nevű gombás betegség közvetítője is lehet. Ez a kór főleg almát, körtét és birset támad, és a borókáról szóródó spórák akár a földön is áttelelhetnek, így évről évre újra fertőzhetnek.

2. Menta – az invazív szomszéd

Illatos, ízes, de kontrollálhatatlanul terjed. Gyökerei elvonják a vizet és tápanyagot a gyümölcsfáktól. Cserépben tartva viszont még segíthet is: aromás vegyületei távol tartják a kártevőket.

3. Gardénia – érzékeny szépség

Ez az illatos virág igazi dísze lehet a kertnek, de ne ültessük gyümölcsfák alá! A lehullott, erjedő gyümölcsökből felszabaduló etanolra érzékenyen reagál – hervadás, barnulás lehet a vége.


4. Diófa – a kert nagyura

A dió nem tűri meg a versenytársakat. Vegyi anyagokat bocsát ki, amelyek gátolják más növények fejlődését. Emellett nagy árnyékot ad, sűrű gyökérzetével és vízigényével kiszorít másokat.

5. Gyökérzöldségek – a titkos konkurencia

Retek, cékla, répa vagy burgonya – ezek mind versenyeznek a gyümölcsfákkal a mélyebb rétegek tápanyagaiért. Ha mégis együtt termesztjük őket, legyen köztük elegendő távolság, és kerüljük a gyökérzónába való ásást.

6. Díszfüvek – a rejtett veszélyforrás

Szépek, dekoratívak, de nem barátai a gyümölcsfáknak. Mély gyökerük versenyez a vízért, bokrosodó lombozatuk pedig búvóhely a kártevőknek. Ha ragaszkodunk hozzájuk, tartsunk kellő távolságot!

És akikkel bátran barátkozhatnak a gyümölcsfák:

Ha viszont szeretnénk jó társakat találni gyümölcsfáink mellé, ezek a kártevőriasztó, talajjavító növények biztos választások:

• Büdöske 
• Kamilla
• Körömvirág 
Rozmaring
• Levendula
• Keskenylevelű kakukkfű
• H
agymafélék 
• Bab, borsó 
• Ribizli
• Bodzabokor

A megfelelő növénytársításokkal gyümölcsfáink hosszú éveken át bőséges és egészséges terméssel hálálják meg a törődést.

Forrás: noklapja.hu

Indexkép: Pixabay