Olyan tudás megszerzését célozza a kutatás, amellyel kideríthető, mely fajták lesznek ellenállóbbak, melyek érik be kevesebb öntözéssel.
A növényi kommunikáció rejtélye
A növények nem csupán passzív élőlények, hanem aktívan kommunikálnak egymással különböző kémiai és fizikai jeleken keresztül - írja cikkében az innoteka.hu. Ezt a különleges mechanizmust a Debreceni Egyetem kutatói is vizsgálták, az Európai Tudományos és Technológiai Együttműködés (COST) program keretében.
A Trends in Plant Science folyóiratban megjelent tanulmányuk rávilágít arra, hogyan fordítják le a növények az epigenetika nyelvére ezeket a kommunikációs jeleket.
Barát vagy ellenség? A növények felismerési rendszere
Dobránszki Judit, a Debreceni Egyetem Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központjának vezetője szerint a növények képesek emlékezni korábbi találkozásaikra és tapasztalataikra. E mechanizmus révén felismerik, hogy egy másik növény vagy mikroorganizmus „barát" vagy „ellenség"-e. Bár ez elsőre pusztán tudományos érdekességnek tűnhet, valójában komoly gyakorlati jelentősége van.
Akár kevesebb öntözéssel is beérik
Az epigenetikai módosulások azonosítása lehetővé teszi olyan növények szelekcióját, amelyek érzékenyebbek a környezetük változásaira. Ez a tudás felhasználható a klímaintelligens növények fejlesztésére, amelyek képesek gyorsan alkalmazkodni a hirtelen időjárási változásokhoz. Az ilyen növények kevesebb gondoskodást igényelnek, csökkentve a vegyszerfelhasználást és az öntözési szükségletet.
Molekuláris mechanizmusok és stressztűrő növények
A kutatók azt is megállapították, hogy bizonyos növények donorként funkcionálhatnak, átadva stressztűrő képességüket a közelükben növekvő, kevésbé ellenálló növényeknek. Ez egy új lehetőséget nyit a fenntartható mezőgazdaságban, ahol kevesebb külső beavatkozásra van szükség a növények egészséges fejlődéséhez.
A növények rejtett kommunikációjának megértése nemcsak a tudomány számára jelent előrelépést, hanem a mezőgazdaság hatékonyságát és fenntarthatóságát is növelheti.