A komposztálás igazán hasznos, hiszen kevesebb szemetet termelsz, ráadásul még a növényeid is nagyon hálásak lesznek érte. A komposztálás ugyanis a háztartásunkban keletkező szerves hulladékok legtermészetesebb felhasználási módja, amivel csak nyerhetünk. De nem mindegy hogyan csináljuk.

Van, ami kedvez, de van, ami kifejezetten árt a növényeinknek, és ezáltal nekünk is, így át kell gondolni, mi kerülhet a komposztba, és mit nem szabad beletenni. Azonban, egy idő után teljesen természetes lesz a folyamat, és mindig tudni fogjuk, mi kerülhet a komposztba, és mit dobjunk ki inkább a szemétbe. Így hát ne féljünk belevágni, mert hasznos lesz a pénztárcánk és a növényeink számára is.

Kezdd el már ma a komposztálást!

A komposztálás során a szerves anyagok elkezdenek lebomlani és oxidálódni, miközben humusz, szén-dioxid és ásványi anyagok keletkeznek. A talajba kerülve a komposzt javítja annak minőségét, a növényeid pedig dúskálni fognak a tápanyagokban.

falevelek talicskában

Még a falevelek is bekerülhetnek a komposztba. Fotó: Pixabay

1. Először is szerezz be egy jól zárható edényt, amelybe a konyhai hulladékok kerülnek. Állati eredetű hulladék soha ne kerüljön a komposztba, viszont belekerülhet zöldség, gyümölcs, virág, sőt, akár teafű és kávézacc is, de a déli gyümölcsök héját inkább csak alapos mosás után tegyük bele.


2. Ezután alakítsuk ki a kerti komposztálót. Ehhez válasszunk egy jól szellőző, kellően árnyékos helyet. Ne legyen túl közel a házhoz, mert sok rovart fog vonzani, de túl távol se, hogy belátható időn belül el tudjunk jutni hozzá az újabb adag komposztálni valóval.

4. A legegyszerűbb módja, ha leverünk négy cölöpöt és kifeszítünk köré egy dróthálót. Vagy akár raklapokat is rögzíthetünk egymáshoz.

5. A komposztba nyugodta kerüljön bele a konyhai komposztáló tartalma, a fűnyírás során keletkezett hulladék, az apróra vágott ágak, gallyak, lehullott levelek. A tetejét pedig zárjuk le földdel.

6. Ahhoz, hogy minél hamarabb beérjen a komposzt, azonban tenni is kell. A komposzt ugyanis igényli a törődést. Az ideális körülményekhez szükség van oxigénre, tápanyagra és nedvességre. Pár naponta, vagy legalább hetente érdemes átlapátolni és nedvesen tartani a komposztot, így jóval hamarabb jön el a várva várt, jó minőségű termőföld. A sikeres komposztálás során hő keletkezik, így könnyen le tudjuk ellenőrizni, hogy jó úton járunk-e. Figyelni kell a szagára is, a hiedelmekkel ellentétben ugyanis a jó komposzt nem büdös!

7. A komposzt érési folyamatának első szakasza három-négy hónapig tart. Ez alatt a komposztba került anyagok az oxigén jelenlétében lezajló korhadás következtében 60-70 Celsius-fokra melegednek fel, így elpusztulnak bennük a káros mikrobák. A komposzt második érlelési szakasza 6-7 hónap alatt fejeződik be. Ekkor az alsó réteg előbb érik meg, ezért ezt már jóval korábban fel lehet használni.

Ez ne kerüljön a komposztba!

Habár kényelmes lenne mindent beledobni, ami csak hulladékként keletkezik a háztartásban, vannak olyan dolgok, amelyek nem kerülhetnek bele a komposztba.

komposztláda

A kerti komposztáló kiválóan hasznosítja a háztartási hulladékok egy részét. Fotó: Pixabay

1. Soha ne kerüljön olyan anyag a komposztba, amelyik nem bomlik le, így például fém, üveg, műanyag hulladék sem, de újságpapírt se dobjunk bele, hiszen annak felülete vegyszerrel van kezelve.

2. Beteg növényi részek se kerüljenek a komposztba, hogy ne tudják megfertőzni a keletkező humuszt.

3. Csak növényevő állatok trágyája kerülhet bele, húsevőké nem. Ezek a salakanyagok ugyanis olyan kórokozókat és parazitákat tartalmaznak, amelyek veszélyesek ránk nézve.

4. Hús sem kerülhet bele, és állati zsiradék sem, hiszen ezek nagyon lassan bomlanak le, és közben vonzzák a különféle rágcsálókat és rovarokat.

5. Hasonló a helyzet a tejtermékekkel is.

6. Legyünk óvatosak a gyomnövényekkel is, hiszen ezek képesek gyökeret ereszteni a komposztban, és kikerülve a kertbe, elnyomják majd a növényeinket, ezt pedig egészen biztosan nem szeretnénk. Különösen károsak a gyomok a komposztban, ha gyomirtóval kezeltük őket.

7. A diót is csak kis mennyiségben tegyük bele a komposztba, mert a benne lévő kémiai anyag, a juglon, egyes növényekre nézve mérgező.

Jó komposztálást, és sikeres kertészkedést kívánunk!