A somról keveset hallani, pedig ha tudnánk, hogy mennyi mindent tesz értünk, egészen biztosan többször fogyasztanánk. Ráadásul a som nem csak finom és egészséges, de még télen is gyönyörű, amikor túlságosan sok növény nem vesz minket körül.
Ez pedig egyáltalán nem természetes, hiszen a legtöbb növény olyankor téli álmot alszik és csak tavasztól gyönyörködhetünk bennük. Azonban a som esetében ez nem így van, és nem csak emiatt érdemes rá, hogy helyet kapjon a kertünkben.
A gyümölcse is érdemessé teszi rá, amiből akár csodálatos lekvárt is készíthetünk, de feltétlenül ki kell próbálunk vadhúsok mellé is, melyeknek nagyon jól kiemeli az ízét. Ráadásul minél idősebb, annál nagyobb lehet a gyümölcse. Egyes idős somfák esetében akár a szilva nagyságot is elérheti.
A som négyszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a narancs. Fotó: Shutterstock
Piros héjú, tojásdad, hosszúkás, csonthéjas maggal bélelt gyümölcse nagyon kellemes ízű, miután beérett, és ráadásul látványnak sem utolsó. A som őshonos, régi növényünk, amit a helység- és családnevek is igazolnak, mint amilyen a Somogy vármegyében található Som község neve is jelzi ezt. Nem véletlen tehát, hogy a som nem megy ki a divatból, és sok kertben találkozhatunk vele. Hiszen a somhoz nincs hasomló, vagyis hogy hasonló.
Ezért kiváló választás a húsos som
A húsos som a virágzó cserjék közül az első, amelyik a tél végén bontogatni kezdi szirmait. Egész télen számíthatunk rá, hiszen csodálatos látványt nyújt a kertünkben. Tavasszal nyílnak apró, sárgás virágai, míg ősszel élénkpiros vagy sárga termése miatt nem tudjuk levenni róla a szemünket. De nem csak mi. Tavasszal a méheket vonzza a kertbe a virágaival, míg ősszel a termése miatt odagyűlő madarak teszik élettel telivé kertünket.
A som termését aszalva, lekvárként, befőttként, borként, de még pálinkaként is fogyaszthatjuk, ami azért is különösen ajánlott, mert nagyon magas a C-vitamin tartalma.
Mivel a húsos som nem kis méretű növény, alaposan át kell gondolni, hol kapjon helyet a kertben. A hosszú évek alatt akár a 7 méteres magasságot is el tudja érni, így hát ne ültessük a tető, a kerítés közelébe, és tartsuk távol az ajtóktól és az ablakoktól is.
A som imádja a napos helyeket, így eszerint találjuk meg, hová ültetjük a kertben. Ha nincs túl sok világos hely a kertünkben, a félárnyékos helyeken is jól fogja érezni magát, azonban ha túlságosan kevés fény éri, nem fog gyümölcsöt hozni.
A som a laza, jó vízáteresztésű talajokat kedveli. Ha konténeres formában vásároljuk meg, akkor egészen az első fagyokig bátran ki tudjuk ültetni a kertbe. Fontos, hogy mindig legalább kétszer akkor legyen az ültetőgödör, mint a konténer mérete, amelyben a somot megvásároltuk.
Az ültetőgödröt töltsük fel az ültetés előtt szerves trágyával. Ha hideg időszakban ültetjük el a somot, akkor a fagyok elleni védelem miatt takarjuk be a törzsét lombbal vagy szalmával, 30-40 cm-es magasságig. Az ültetést követően alaposan öntözzük meg a somot, hiszen ezzel tudjuk elősegíteni a gyökérképződését.
Azon túl, hogy elültettük és rendszeresen öntözzük, a som nem támaszt velünk szemben túlságosan nagy igényeket. Ami azonban fontos a húsos som esetében, hogy időnként nem árt megmetszeni. Évente egyszer kerüljön sor a metszésre, vagy késő télen vagy kora tavasszal. Azonban, ha igazán jót akarunk a somnak, akkor inkább a tavaszi időpontot válasszuk, hiszen így több ideje jut a vesszők nevelésére.
Ne sajnáljuk a metszésnél, hiszen egészen a talajig vissza kell vágni a vesszőket ahhoz, hogy új hajtásokat hozzon, melyekből ki fognak nőni a következő téli szezonra a vesszők. Ha nem metsszük meg rendszeresen, akkor sajnos a vesszők idővel elvesztik növekedési hajlamukat. Ha nem szeretnénk, hogy túl nagyra nőjön, akkor évente távolítsuk el az öreg vesszők egynegyedét.
A som nem csak egészséges és finom, de nagyon szép is, így a kertünk ékességeként is kiváló. Fotó: Shutterstock
A sommal nem csak a kertekben találkozhatunk. A somnak németül Kornelkirsche vagy Dirndl a neve. Elnevezésének első fele a „szarv" szóra, míg második fele a cseresznyére utal. A húsos som a középhegységek vadon élő növénye. Gyakran találkozhatunk vele az erdőszéleken, hiszen szüksége van a napfényre. Gyümölcse éretten kellemes ízű és ráadásul még szépen díszíti is a kertet. A som gyümölcseinek formája és színvilága is igen változatos, így lehetnek kerek, ovális, elliptikus, körte, bordó, viola, sárga, fehér és csíkos gyümölcsök is rajta. A som fája tősarjairól bárhova telepíthető, és még a téli hideget is jól tűri.
Ezért együnk sok somot
A som nagyon fontos szerepet tölt be a táplálkozásunkban, hiszen ez a fanyar ízű gyümölcs kimagaslóan magas C-vitamin tartalommal rendelkezik. Nem véletlen, hogy nagyon sok helyen elterjedt, így Közép-Európától a Fekete-tenger vidékéig, Szlovákiában, Bulgáriában és Lengyelországban is sokan termesztik. Magyarországon Szatmárban és a Nyírségben honos.
De a som a vitaminokon kívül még almasavat és pektint is tartalmaz, vitamintartalma miatt pedig javítja a szervezet ellenálló képességét. Sok háztartásban éréskor aszalják, így egész télen kiváló vitaminforrás lehet belőle. De nagyon finom és egészséges a húsos som befőttnek, lekvárnak és szörpnek is. Sokan pálinkát készítenek belőle, de nyersen is fogyasztható. A legfinomabb akkor, amikor egy kicsit túlérett, mivel ekkor nagyon édes az íze. A somot éretlen formában az olajbogyóhoz hasonlóan, sós vagy ecetes vízben szokás eltenni.
Míg a narancs 100 grammja 50 milligramm C-vitamint tartalmaz, addig a somban nagyjából 200 milligramm található. De ez még nem minden, hiszen a som hatóanyagai védik a sejteket az oxidatív stressztől, óvják az ereket, és segítenek a gyulladások csökkentésében. A somban található réz, cink és a mangán is, melyek ugyancsak jó immunerősítők, ezen kívül pedig még a bőrünk szebbé varázslásában is számíthatunk rájuk. Káliumtartalma miatt kiváló védelmet nyújt a szívnek, és segít a vérnyomás optimális szinten tartásában. A somban lévő kalcium segít a csontok és fogak épségének megőrzésében.
Így tehát nem is kérdés, hogy miért adjunk neki helyet a kertben.