A kukorica igazán közkedvelt, hiszen imádjuk sülve-főve-grillezve. Azonban a legtöbb esetben a csuhézás után egyszerűen kidobjuk a haját, vagy ahogy sokan nevezik, a bajuszát. Pedig ez nagy hiba! A kukoricahajat ugyanis érdemes megtartani és felhasználni, hiszen nagyon sokat tesz az egészségünkért. A bajusz ugyanis a kukorica nagyon is értékes része. Ami nem csak a bábuk hajaként állja meg a helyét.

A kukoricabajusz a kukorica értékes része

Kukoricabajusznak a kukorica torzsavirágzatának bibeszálait nevezzük. A kukoricahaj, vagy kukoricabajusz a kukoricaszemek mentén, a buroklevelek alatt helyezkedik el, és a hosszú bibeszálak alkotják.

A kukoricabajusz olyan természetes olajokat tartalmaz, amelyek csökkentik a magas vérnyomást, emellett még jótékony klorofill, mangán és kálium is található benne. Éppen ezért már nagyon régóta használják teaként.  A kukoricabajusz szaponint, cseranyagot, barna és sárga színanyagot, zsírosolajat, karvakrol illóolajat, pentozánt és keserű glikozidát tartalmaz.

A kukoricahaj vízhajtó tulajdonsággal rendelkezik. Nemcsak méregtelenítő hatása van, hanem a vesének, valamint a húgyhólyagnak is kedvez a fogyasztása. A kukoricabajuszból készült teát nemcsak prevenciós jelleggel, hanem húgyúti panaszok esetén is lehet fogyasztani. Felfázás esetén is nagyon hatékony, enyhén gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású, támogatást nyújt inkontinencia esetén és erősíti a húgyhólyagot.

A kukoricabajuszt a magas vérnyomástól szenvedők is nyugodtan alkalmazhatják, de még a rossz koleszterinszintet is csökkenti, és segít elűzni a fáradtságot.


A kukoricabajuszban lévő bioaktív hatóanyagok, antioxidánsok támogatnak minket a depresszió megelőzésében és az elhízás esélyét is csökkentik. Külsőleg alkalmazva a teát, a bőr felszínén csillapítja a viszkető, szúró érzést, így remekül enyhíti a rovarcsípéseket, a bőrfertőzéseket, mivel antibakteriális hatóanyagok vannak benne.

kukorica

A kukorica könnyen termeszthető a kertben, ráadásul nem csak a csöve, de a bajusza is értékes. Fotó: Shutterstock

De nem csak teaként fogyaszthatjuk, hanem akár levesbe, salátába, turmixba is keverhetjük. Érdemes összeaprítani és megszárítani, és üvegben, zacskóban tárolni, hogy később is hozzá tudjunk jutni. Egy bögre kukoricahaj teához forrázzunk le 1 teáskanálnyi kukoricahajat 200 ml forrásban lévő vízzel, és hagyjuk ázni legalább 15 percig.

Alkalmazható még vesekő és hólyaghomok esetén, foszforsótartalmánál fogva angolkórnál, hátgerincfájásnál is. Köhögés ellen a kukoricabajuszt rendszerint a kukoricaszemmel együtt főzik meg, és szüredékét cukorral vagy mézzel ízesítik, majd forrón fogyasztják.

A kukoricabajusz kissé élénkítő hatású, de kivonatával májelégtelenséget is kezelnek. Ezen kívül a kukoricabajusz gyakori alkotórésze a cukorbetegségek elleni, a diétás és a vizelethajtó teakeverékeknek.

Azért a kukorica többi részéről se feledkezz meg

A kukorica gyakrabban vesz részt az életünkben és az ételünkben, mint azt gondolnánk. Sokan vele kezdik a napot, amikor kukoricapelyhet esznek, és vele zárják a moziban, amikor pattogatott kukoricaként csemegéznek belőle. Sőt, a Balaton melletti strandolás is elképzelhetetlen főtt kukorica nélkül, mint ahogyan a kerti bulik fontos részét képezi a grillezett kukorica semmivel sem összetéveszthető íze. A kukorica még a kenyérben is helyet kaphat, de csakis akkor a legfinomabb, ha a saját kertünkben szedjük.

Így kukoricázz a kertedben

Mivel a kukorica fagyérzékeny növény, a vetésével mindenképp meg kell várnunk a májusi fagyok elmúltát. Viszont előcsíráztatni vagy palántázni nem érdemes, nyugodtan vethetjük a magokat közvetlenül a talajba.

A kukorica szereti a napos, szélvédett helyeket, így ezt vegyük figyelembe, amikor kiválasztjuk, hogy a kert melyik részére kerüljön. Bármilyen talaj megfelelő a számára, azonban a  kukoricának sok tápanyagra és gazdag, nedves talajra van szüksége a megfelelő fejlődéshez, érdemes tehát a földjét a vetés előtt érett trágyával gazdagítani.

Melegigényes növény, mely általában két csövet nevel. A kukorica a porzós virágokat a címerében neveli, amelyek lehullanak a lentebb található termős virágok bibéjére, vagyis a bajuszra, és azok így porzódnak be.

Egészen július végéig folyamatosan vethető, így akár még most sem maradtunk le, ha kukoricázni szeretnénk. Egy helyre két szemet vessünk, körülbelül 4 cm mély fészekbe. Akár sorban, akár csoportosan is vethetjük. Ha a kerítés mellé ültetjük, azzal rengeteg helyet takarítunk meg, és még a belátást is csökkenteni tudjuk. Az egyes tövek között hagyjunk 70 cm-es sor-, és 35-45 cm-es tőtávolságot. A kukorica szélbeporzású növény, így ha közel vannak a tövek, azzal meg tudjuk növelni a beporzás esélyeit.

A kukorica vízigényes növény, ezért csak akkor várjunk termést, ha időt szánunk az öntözésére. Azonban, ha rendszeresen gyomtalanítjuk és mulcsozzuk a töve körüli talajt, sokkal tovább bent tudja tartani a nedvességet. Fontos, hogy folyamatosan töltsük fel földdel a töveket, különben egy vihar könnyen ledöntheti azokat, a magasságuk miatt. Ha viszont fel vannak töltve, úgy a növény egyre feljebb tud tartógyökereket növeszteni, és így stabilabbá válhat.

A csöveket akkor takarítsuk be, amikor a cső végén levő bajusz elhervad, és a körmünket belenyomva a kukoricaszemekbe, azok tejnedvet engednek. Érdemes azonnal elfogyasztani mivel minél tovább tároljuk, annál keményebb lesz, és annál többet veszít a cukortartalmából.

Ha bébikukoricát szeretnénk ahhoz a szemeket sorba kell vetni, és körülbelül 20 cm-es tőtávolságra egymástól. Fontos, hogy ebben az esetben elkerüljük a beporzást és a magkezdemények ne nőhessenek meg, így a bébikukoricát a teljes érése előtt szedjük le, még akkor, amikor igen kis méretű. Viszont így annyira zsenge, hogy akár nyersen is lehet fogyasztani.

kukorica kukoricabajusz

A kukorica kevés törődést igényel a kertben, és még a belátást is meg tudja akadályozni. Fotó: Shutterstock

A kukoricának sajnos sok kártevője és betegsége van. Mind közül a legveszélyesebb az amerikai kukoricabogár, mely nemcsak lárva, hanem imágó alakban is pusztít. A kukoricát ezen kívül még a kukoricamoly hernyója, a gyapottok-bagolylepke hernyója és a levéltetvek is károsítják. A betegségek közül leggyakoribbak a gombás megbetegedések támadják meg, mint amilyen a fuzáriumos csőpenész.

Ezt neked is tudnod kell a kukoricáról

1. A kukoricát van, ahol tengerinek hívják, és van ahol törökbúzának nevezik, Erdélyben pedig málé a neve.

2. Amerikában őshonos, Európába Kolumbusz juttatta el. Sőt, még a pattogatott kukoricát is neki köszönhetjük! A felfedezései során megfigyelte ugyanis, hogy a helyiek előszeretettel viselnek az ünnepek során pattogatott kukoricából készült fejdíszt.

3. A címerezés nagyon tudományosan hangzik, de nem is olyan nehéz megérteni, mi zajlik olyankor. Ez a kukorica hibrid vetőmag előállítás legfontosabb művelete.  A kukoricát keresztezéssel szaporítják. A kukorica egylaki növény, így van rajta hímvirágzat és nővirágzat is. A hímvirágzatot nevezzük címernek. A címerezés kifejezés a hímivarú címervirágzatból ered. A munkálatok során ezeket kell eltávolítani.

4. Olaj is készül a kukoricából, amelyik sokak szerint jóval egészségesebb, mint az olívaolaj. Ráadásul a hőt is bírja, hiszen 200 Celsius-fok felett van a füstpontja.

5. A kukoricaszár felaprítva bekerülhet a komposztba, a csuhéból, vagyis a kukoricacsövet közvetlenül fedő fehér, vékony levelekből pedig remek játékokat készíthetünk. A kukoricabajuszból pedig készítsünk teát.

6. Magas a kalcium-, kálium-, vas-, foszfor-, magnézium- és rost tartalma. A vitaminok közül szinte minden megtalálható benne. Gazdag A-, C-,  B1-, B5-, B6- és E- vitaminban. Biotin tartalmának köszönhetően sokat tesz bőrünk és hajunk egészségéért.

7. A belőle készült pattogatott kukorica kitűnő gyomorsav csökkentésre. Savlekötő képessége miatt segít enyhíteni a reflux tüneteit.

8. A kukorica jó hatással van a közérzetünkre, csökkenti a fogszuvasodás előfordulási lehetőségét, sőt, még a stresszt is.

9. Cukortartalma magas, ennek is köszönhetjük finom, édes ízét. Azonban lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz, ezért fogyaszthatják kis mennyiségben a cukorbetegek is.

10. Rengeteg benne az antioxidáns. A kukorica tartalmaz fitonutrienseket és karotinoidokat, amelyek antioxidáns tulajdonsággal is rendelkeznek. Ezen kívül magas a proteintartalma, ami segít a sejtek újjáépítésében, az immunrendszer erősítésében, és az izomépítésben is. Rostokban is gazdag, melyek csökkentik a magas koleszterinszint kockázatának kialakulását.

Így hát minden okunk megvan rá, hogy termesszünk kukoricát a kertünkben.