Madárcsicsergésre ébredni igazán szívet melengető. Mint ahogyan az is, amikor az ablakból figyeljük, ahogyan a madarak a madáretetőből falatoznak, vagy ahogyan enyhül az idő, fürdenek az itatóban. És nagyon szép látványt nyújtanak akkor is, amikor repülnek. Azonban sajnos néha kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek, amikor valamilyen oknál fogva nem tudnak felszállni. Fontos tudnunk, hogy mit tegyünk, amikor rájuk találunk.
A tavaszi és a nyári időszakban nagyon sok kismadár bújik ki a tojásból, akik azután szépen lassan elkezdik használni a szárnyaikat is. Azonban az első szárnypróbálgatások sajnos gyakran nem járnak sikerrel, így könnyen előfordulhat, hogy fiókát találunk a földön. De egész évben találkozhatunk sérült madarakkal. De vajon mi a teendő ilyenkor?
Nem minden fióka van bajban, akit a földön találsz!
Az első repülések alkalmával sajnos sok fióka találja magát a földön, távol a fészek adta biztonságtól. De vajon mikor teszünk jót, ha közbeavatkozunk, vagy ha megfigyeljük, hogy mit tesznek a fióka szülei?
Sok esetben ugyanis a fiókát a szülők lökik ki a fészekből, akik figyelik a madarat, és közbelépnek, ha bajban van. Azonban, ha mi előbb lépünk közbe és hazavisszük a fiókát, azzal sokkal többet ártunk, mint használunk. Ebben az esetben a fióka kikerül a saját, óvó, védő és tanító környezetéből, és nagyon sokszor nem tudják már visszahelyezni a természetbe.
Nem minden fióka szorul segítségre, akit a földön látunk. Fotó: Pixabay
A fészekből kilökött vagy kirepülő feketerigó fiókának is csak kárt okozunk, ha elvisszük a szüleitől. A feketerigó fiókák már 13-14 napos korukban szétszóródnak a talajszinten és halk csipogással jelzik a szüleiknek, hogy hol vannak. A szülők pedig odarepülnek hozzájuk, és táplálják őket. Ha tehát egy rigófióka a földön csipog, az teljesen természetes folyamat, és semmi esetre sem szabad beavatkoznunk, mert azzal csak ártunk neki.
Szintén ez a helyzet, ha azt látjuk, hogy egy tollakkal fedett, egészségesnek tűnő fióka szalad, és közben erőteljesen verdes a szárnyával. Ez a tanulófolyamat része, így a fióka képes magától is felrepülni idővel, nincs szüksége a beavatkozásunkra. Abban viszont nagyon sokat segíthetünk neki, ha távol próbáljuk tartani tőle a házikedvenceinket, hiszen ekkor sajnos könnyen el tudják őket kapni.
Teljesen más a helyzet, amennyiben sérült, beteg, legyengült fiókát vagy madarat találunk, hiszen ebben az esetben valóban szükséges a beavatkozásunk, amely akár életet is menthet. A Mányi Természetvédelmi Egyesület applikációja nagyon sokat segít, ha nem tudjuk eldönteni, mit is tegyünk, vagy éppen ne tegyünk, a talált madárral, fiókával.
Az applikáció segítségével be tudjuk azonosítani a talált fiókát, így könnyen meggyőződhetünk róla, hogy segítségre szorul, vagy fészekhagyó és szülői felügyelet mellett természetes módon él.
Így járj el, ha madarat találsz
Mivel a legtöbben sajnos híján vagyunk az állatorvosi ismereteknek, ha madarat találunk, nehéz elsőre eldönteni, hogy segítségre szorul, vagy sem. Éppen ezért nagyon fontos, hogy mindig higgadtan gondoljuk át a helyzetet, és csak azután cselekedjünk.
1. Mérd fel a helyzetet
Ne menjünk oda rögtön a madárhoz és ne nyúljunk hozzá, hanem kissé távolabbról próbáljuk meg felmérni a körülményeket, és eldönteni, mi történhetett és milyen segítségre lehet szükség. Ha egy madár gubbaszt, be van csukva a szeme, fel van borzolva a tolla, liheg, és hagyja, hogy megfogjuk, akkor egészen biztosan bajban van és segítségre van szüksége. Ha remeg, az mérgezésre utal, de a szemükből is láthatjuk, hogy baj van, hiszen sem a túlságosan csillogó, sem a fénytelen szem nem jelent jót.
2. Helyezd biztonságba a madarat
Akár bajban lévő fiókát, akár sérült madarat találtunk, a földön egészen biztosan nincsenek biztonságban, így nagyon fontos, hogy ne hagyjuk őket magukra. Ha kisebb madárról van szó, óvatosan emeljük fel úgy, hogy a kezünkkel megpróbáljuk teljesen körbefogni a testét. Ha van egy puha papírzacskónk, tegyünk rá pár apró lyukat, hogy tudjon lélegezni benne, majd tegyük bele úgy, hogy a tetejét rögzítsük, nehogy ki tudjon szabadulni belőle.
Papírdobozba is tehetjük, amelyet ha van rá lehetőség, béleljünk ki jól, hogy ha vergődik, akkor se sérüljön meg a madár. Fontos, hogy a dobozt is ki kell lyukasztani több helyen is, hogy levegőt tudjon venni a madár. A doboz ne legyen túlságosan nagy, hogy minél kevesebbet tudjon benne mozogni, mivel az újabb sérülésekhez vezethet.
Ezután már ne nyúljunk hozzá, és ne nézegessünk be a dobozba túl gyakran, mert azzal csak még jobban fokozzuk a pánikhelyzetet, ami amúgy is nagyon nagy egy sérült állat esetében. A madár nem tudja, hogy mi jót akarunk neki, így minden érintés komoly stresszt okoz neki. Tegyük olyan helyre, ahol ha mozog, akkor sem tud leesni, és nem férnek hozzá a háziállataink sem, és fontos, hogy szobahőmérsékleten tartsuk.
Ha nem látunk rajta sérülést, még az is előfordulhat, hogy csupán ki van merülve, és rövid időn belül új erőre kapva folytatja tovább az útját. Ez esetben egy nyugodt, forgalomtól mentes helyen engedjük őt ki a zacskóból vagy a dobozból úgy, hogy kinyitjuk a zacskó száját, vagy a doboz tetejét, de a madarat nem zavarjuk ki onnan. Hagyjuk, hogy magától akarjon és tudjon kijönni a menedékéből.
Semmi esetre se dobjuk fel a levegőbe, hogy kezdőlökést adjunk neki a repüléshez, mert visszazuhanva óriási sérüléseket okozhatunk neki ezzel. Miután kiengedtük, maradjunk még a helyszínen, hátha ismét segítségre lesz szüksége. Ha ismét úgy látjuk, hogy segítségre szorul, vegyük fel a kapcsolatot a területileg illetékes madármentőkkel. Ők meg fogják mondani, hová vihetjük a madarat, ahol szakszerű ellátásban lesz része.
3. Ezt tedd, ha nagyobb madarat találtál
Amennyiben egy nagyobb madarat találunk, ne próbáljuk meg dobozba, vagy zacskóba tenni, hiszen neki komoly ereje lehet, amellyel könnyen sérüléseket okozhat nekünk, és saját magának is. Hívjuk fel az állatmentőket, és maradjunk a madár mellett, amíg megérkeznek. Ha van rá lehetőség, dobjunk egy törölközőt vagy plédet a madár fejére, mert ha a látása korlátozva van, akkor felhagy a küzdelemmel, és nyugodt körülmények között tudjuk megvárni vele az érkező segítséget.
A fiókák a legjobb helyen a szüleikkel vannak, így győződjünk meg róla, hogy valóban segítségre szorulnak, mielőtt magunkkal visszük őket. Fotó: Pixabay
4. Óvatosan tápláld
A sérült madaraknak többnyire nincs szükségük elsősegély jellegű táplálásra. Az, hogy a madár mióta nem evett, úgy állapítható meg, hogy a mell közepén függőlegesen végighúzódó tarajos szegycsontot kitapintjuk. Ha késpenge szerűen vékonynak érezzük, az azt jelenti, hogy a madár régóta nem evett. Ekkor, ha a sérülései ezt engedik, megpróbálhatjuk megetetni, bár a madarak többsége ilyenkor annyira rémült, hogy nagy valószínűséggel nem fogja azt elfogadni.
Ha jó állapotban van, hozzuk be a madáretetőt és úgy próbáljuk meg evésre bírni, vagy helyezzük ki a madarat a madáretetőhöz úgy, hogy ott biztonságosan tudjon enni, és mi is be tudjuk fogni utána.
5. Így tápláld a talált fiókát
Ha a talált fiókát etetni kell, akkor a legbiztonságosabb módja a táplálásnak, ha a madár csőrébe juttatott táplálék egy részét langyos vízbe mártjuk. Így sokkal könnyebben képes azt lenyelni, és el tudjuk kerülni, hogy a légcsövébe kerüljön a táplálék. Madarat etetni és itatni egyáltalán nem könnyű, így mindenki számára az a legjobb megoldás, ha segítséget kérünk, és elvisszük olyan helyre a madarat, ahol szakemberek tudják ellátni.
6. Kérd szakértő segítségét
A befogadó intézmények általában nem tudnak elmenni a madarakért. Hívjuk fel őket telefonon, és egyeztessünk velük, hogy hova tudjuk elszállítani a talált madarat. Csak olyan intézménnyel vegyük fel a kapcsolatot, és csak oda vigyük a sérült állatot, amelyik madármentéssel foglalkozik, és ehhez rendelkezik a megfelelő engedélyekkel és infrastruktúrával.
7. Óvd a madarakat
Az ablak nagyon sok veszélyt jelent a madarak számára, így nem árt, ha matricát ragasztunk rá, hogy a madár lássa, nem szabad nekirepülnie. Ha mégis megtörténik a baj, a legtöbb esetben, ha a földszinten lakunk, egy rövid idő után újra képesek lesznek repülni. Azonban nagyon fontos, hogy addig is legyenek biztonságban, hiszen ilyenkor könnyen támadhatják meg őket macskák, vagy egyéb állatok.
Ha emeleti ablaknak ütközött a madár, akkor komolyabb sérüléseket is szenvedhetett, így ne hagyjuk magára, és ha szükséges, mindenképp kérjünk segítséget számára szakértőktől.
Köszönjük, hogy segítesz a bajbajutott madarakon!