Ha kicsi a kerted, vagy éppen nem megfelelő a talaj a növények termesztéséhez, esetleg egyáltalán nincs is kerted, akkor sem kell, és nem is szabad lemondanod a saját termesztésű zöldségekről, gyümölcsökről.

Kiváló lehetőség a cserepes, balkonládás vagy éppen a konténeres termesztés. Így nem maradsz le arról a leírhatatlan élményről, amit a saját termesztésű finomságok adnak. Ezen kívül pontosan fogod tudni, hogy mivel volt, vagy jobb esetben nem volt kezelve az adott növény, és a legkiválóbb érettségi fokában tudod leszüretelni.

Fontos azonban, hogy az adott növények közül a kis vagy törpe, illetve a bokros növekedésű változatok a legalkalmasabbak a konténeres nevelésre.

Nevelj növényt konténerben

A konténer beszerzésekor nem árt, ha arra is gondolsz, hogy nem lesz könnyű mozgatni, ha már növény is van benne, ezért helyezz alá már az elején, a föld belehelyezése előtt, görgőkkel ellátott alátétet.


Ne a kertből töltsd meg talajjal, hanem vásárolj az adott növény számára jó minőségű ültetőkeveréket. És természetesen ne feledkezz meg róla, hogy a konténeres növények esetében még nagyobb gondot kell fordítani az öntözésre, mint a szabadföldben neveltek esetében. Éppen ezért nem árt, ha teszel a talaj tetejére pár centiméter vastagságban mulcsot. Így jóval tovább marad bent a nedvesség. Azonban pangó vízben ne álljanak a növények.

paradicsom

A paradicsom kitűnően nevelhető akár konténerben is. Fotó: Shutterstock

1. Paradicsom

Az ültetőedény nagysága függ a paradicsom fajtájától, de hagyományos paradicsom esetében 60 cm, míg törpe növekedésű fajták esetén 30 cm mély edényt válassz. A 60 cm mély edényt körülbelül 25 liter ültetőkeverékkel kell megtölteni, míg a 30 cm mély edényt ennek a felével. Fontos, hogy mélyebbre kerüljön a növény szára, mint a kertben, hogy minél nagyobb részben a talaj szintje alatt legyen. Ne feledkezz meg a támasztékról sem, így már a palánta elültetésekor álljon rendelkezésre futtató rács.

Az is nagyon fontos, hogy ne csak vizet kapjon a paradicsom, hanem tápanyagokat is. Lassú felszívódású, illetve vízben oldódó műtrágyát is adhatsz neki. Sőt, már az elején keverj a talajba lassan lebomló műtrágyát.

A kacsolás sem maradhat el, hiszen a paradicsom leveleinek tövéből úgynevezett hónaljhajtások nőnek, és ha ezek meg tudnak erősödni, akkor a bokor sűrűvé válik. Ezzel az a baj, hogy így nem tudnak keresztülhatolni a napsugarak, levegőtlen marad, és könnyebben támadják meg a gombás fertőzések is a növényt, ezért le kell csipkedni ezeket.

A paradicsom nem zöldség, hanem gyümölcs. De nem is ez a lényeg, hanem hogy együnk belőle minél többet. A paradicsom ugyanis nagyon sok C-vitamint tartalmaz, ráadásul minél kisebb a termés, annál több benne a vitamin. Emellett még B2- és B1-vitaminokat is juttat a szervezetünkbe. A fogyókúrázók is nyugodtan fogyaszthatják, hiszen kalóriatartalma nagyon alacsony, 100 grammonként mindössze 22 kcal.

De külsőleg is hatásos, így tehetjük sérült bőrfelületekre, és még a bőrön lévő foltokat is halványítja, sőt, leégés esetén enyhíteni fogja a fájdalmat. Étvágyserkentő hatása miatt érdemes a rosszul evő gyerekek étrendjébe is becsempészni, minden nap.

A benne lévő likopin egy vörös színű karotinoid, amelynek a paradicsom a piros színét köszönheti. A likopin nagyon erős antioxidáns tulajdonságának hála, nagyban hozzájárul bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásának csökkentéséhez. Az antioxidáns vegyületek gátolják az oxidációs folyamatokat, és semlegesítik a szabad gyököket.

A bőrben való jelenléte megvéd minket a káros UV sugaraktól. Emellett segít az idő előtti bőröregedés elkerülésében, és csökkenti a ráncokat. A paradicsom a rákos betegségek megelőzése mellett fontos szerepet játszik a szívbetegségek elleni küzdelemben, és a szürkehályog gyógyításában is jelentős eredményeket érnek el vele.

Minél érettebb a paradicsom, a likopintartalma annál nagyobb. A legmagasabb koncentrációban a ketchupban, a paradicsomlében és a paradicsom szószban található meg, ugyanis a likopin a feldolgozás után sokkal hatékonyabban képes felszívódni.

2. Paprika

Szerencsére a paprika is nagyon jól tűri a konténerben történő nevelkedést. Sőt, szinte bármelyik paprikafajta sikeresen termeszthető így. A paprika konténerben történő termesztéséhez egy 40 cm mély konténert válassz, amelyet tölts meg 20 liter ültetőkeverékkel, és keverj hozzá 2-3 evőkanál lassú felszívódású műtrágyát. A paprikát nem kell olyan mélyre ültetni, mint a paradicsomot. Ültesd a palántát olyan mélyre, amilyen mélyre a kertben is ültetnéd. A magasabbra növő fajták mellé szúrj le növénytámaszt.

A paprika esetében is trágyázz rendszeresen, különösen, amikor már termőre fordult. Kéthetente egy alkalommal keverj az öntözővízhez vízben oldódó műtrágyát.

Szent-Györgyi Albert elsőként a a paprikából vonta ki a C-vitamint. Magas C-vitamin tartalma miatt érdemes sokat fogyasztani belőle. Azonban más miatt is hasznos. Tartalmaz még kalciumot, magnéziumot, foszfort, vasat, cinket, és még réz is van benne.

A paprika a kapszaicin miatt csíp. Első harapásra sokszor nem is érezzük mennyire, csupán a második falatnál. Ennek az oka, hogy a paprika húsának szár közeli része erősebb, mint a hegye, mert itt tartalmaz a legnagyobb mennyiségben kapszaicint.

A paprika csípősségét a Scoville-egységgel határozzák meg. Ez a paprika kapszaicin tartalmát mutatja meg. A tiszta kapszaicin 15 millió Scoville-egység. A magyar csípős paprika erőssége 100-150 Scoville-egység. A világ legerősebb paprikáját kizárólag kesztyűben lehet megérinteni, különben nagyon hosszú ideig okoz égő érzetet az őt megérintő kezén. Ez a paprika Ausztráliában található, egy gilisztatenyésztő telep közelében.

3. Spenót

A spenót mindegyik fajtája kompakt növekedésű, így nyugodtan nevelheted konténerben. A spenót termesztéséhez 10-15 cm mély konténert válassz, amit tölts meg 1 liter ültetőkeverékkel. Ehhez adj negyed evőkanál komplex műtrágyát. Öntözd naponta, és öntözés után helyezd egy kicsit árnyékba, hogy jól fel tudja szívni a nedvességet.  Amikor a levelek kezdenek kifejlődni, 1-2 hetente keverj az öntözővízhez folyékony tápoldatot.

spenót

A spenót könnyen termeszthető konténerben, és nagyon egészséges. Fotó: Shutterstock

Miután a konténerekből betakarítottad a termést, abba a földbe ne ültess újabb növényt, ugyanis a talajból a növény már minden hasznos tápanyagot elhasznált. Ráadásul a betegségeket sem tudjuk elkerülni, ha ugyanazt a talajt használjuk, így minden alkalommal fertőtlenítsük ki a konténert, és töltsük meg a növény szükségleteinek megfelelő talajjal.

A spenót csupa erő és egészség, nem véletlenül lett tőle Popeye is annyira izmos. A spenót bővelkedik vasban, folsavban és magnéziumban. Közel 30%-a fehérje, és szinte teljesen zsírmentes. Gazdag antioxidánsokban és magas a K-, A-, B2-, B6-, E- és C-vitamin tartalma.

Magas karotinoid- és klorofill-tartalma segít a különféle rákos megbetegedések megelőzésében, alacsony energiatartalmának köszönhetően jó szolgálatot tesz a fogyókúrázóknak, de emellett segíti a gyomorműködést és az emésztést.

A benne lévő fitonutriensek segítenek a szemünk egészségének megőrzésében, és gyulladáscsökkentő, daganatellenes, csonterősítő és immunrendszert támogató hatásuk is van. Magas oxalát tartama miatt azonban nem ajánlott nyersen fogyasztani. Szintén emiatt ne fogyasszák azok, akik hajlamosak vesekő képződésre.

Adj hát esélyt ezeknek a növényeknek, és még nagyon sok egyéb növénynek is, és termeszd őket, akár a kertben, akár konténerben. Nem fogod megbánni.