Itt a tavasz és vele a veteményezés. Ugye neked is ismerős, hogy ilyenkor mintha összement volna a kerted? Sok mindent vetnél, ültetnél, de valahogy jóval kisebbnek tűnik, mint tavaly. Megnyugodhatsz, a kerted nem ment össze, csak úgy jártál, mint mi mindannyian, akik belevágtunk a veteményezésbe. Mindig többet szeretnénk ültetni, vetni, mint amennyi helyünk van. Éppen ezért nagyon fontos megtervezni, hogy mi hova kerüljön. Ha ugyanis rossz szomszédot választunk némely növénynek, annak bizony a termés láthatja kárát. Az allelopátia és a vetésforgó éppen ezért nagyon hasznos a veteményesünk esetében is.
Ezért fontos az allelopátia
Van olyan növény, amelyik jót tesz a másiknak, segíti a növekedésben, vagy épp megóvja néhány kártevőtől, míg más növények nem képesek jól fejlődni egymás társaságában. Ha ezekkel tisztában vagyunk, lecsökkenthetjük a kártevők és különféle betegségek elleni védelemre használt vegyszerek mennyiségét. Éppen ezért fontos a növénytársítás, és a vetésforgó. Egy kis területen pedig, mint amilyen a veteményes, elengedhetetlen, hogy tudjuk, mit hova ültessünk.
Például a zeller erős illatával képes távoltartani a levéltetveket, nagy segítséget nyújtva ezzel a babnak és a káposztának. De sok olyan növény is van, amelyek fertőtlenítik a környezetüket. Ilyen például a kapor, a fokhagyma, a körömvirág, vagy akár a rozmaring.
Az allelopátia a neve a növények, algák, baktériumok, korallok vagy gombák azon tulajdonságának, ami lehetővé teszi, hogy szerves vegyületek kibocsátásával szomszédaik életfolyamatát befolyásolhassák. Elősegíthetik azok növekedését, vagy akár gátolhatják a csírázásukat. Ez nem egyenlő azzal, hogy a túl közel ültetett növények elvonják a másik elől a tápanyagot. A allelopátia fontos szerepet játszik a gyomírtásban is.
Az allelopátiás tulajdonságok a gyomírtásban is segítségünkre lehetnek. Ha a gyomos területeket ilyen növényekkel mulcsozzuk, meg tudjuk védeni a növényeinket. Gyomosodást gátló hatása van például a paprika lomblevelének, hiszen az fenolt tartalmaz, amely gátolja a paréj, a libatop, a fekete csucsor és a lándzsás útifű elszaporodását.
A paradicsom kényes a szomszédaira
Azt gondolhatnánk, hogy a paradicsom nem bír magával, hiszen nem elég, hogy nem zöldség, hanem gyümölcs, még az sem mindegy neki, mit ültetünk mellé. Azonban mindenkit megnyugtatunk, a hiba nem a paradicsomban van. Minden növény esetében fontos, hogy olyan mellé kerüljön, amelyik támogatja a fejlődésben, esetleg megvédi a különféle betegségektől és kártevőktől, úgyhogy nem csak a paradicsom ilyen kényes.
A paradicsomot nem elég ápolni, az is fontos, milyen növények vannak körülötte. Fotó: Shutterstock
Azonban a legtöbb kertben van paradicsom, így fontos, hogy minél többen tudják, mire kell odafigyelni az ültetésénél.
1. A paradicsomot például eszünkbe se jusson a burgonya mellé ültetni. Mivel a burgonya és a paradicsom egy családba tartozik, hasonló betegségeik és kártevőik vannak, így a burgonyabogár is mindkettőt megtámadja, de a burgonyavész is jelentős károkat okozhat a paradicsom termésében.
2. De a paprika és a padlizsán mellé sem jó ötlet paradicsomot ültetni, hiszen szintén ugyanazok a betegségek és kártevők támadhatják meg őket, mint például a lisztharmat, a takácsatkák és a fonálférgek.
3. A káposztaféléket azért nem érdemes a paradicsom mellé vetni, ültetni, mivel azok tápanyagigénye eltér a paradicsométól. Ezek a növények elszívhatják az értékes anyagokat a talajból, mint például a nitrogént, így csökkenhet a paradicsom növekedése és terméshozama.
4. Az édeskömény sem barátja a paradicsomnak, hiszen olyan vegyületeket bocsát ki, amelyek gátolhatják a paradicsom fejlődését.
5. A kukorica nem csak árnyékot vet a paradicsomra, de még a gyapottok bagolylepkét is vonzza, melynek hernyói a paradicsomnövényeket is megtámadhatják.
6. A túl sok nitrogén sem tesz jót a paradicsomnak, hiszen túlzott levélnövekedést és kevesebb termést okoz, így ne ültessük hüvelyes növények mellé.
Ezeket a szomszédokat szereti a paradicsom
A megfelelő növénytársítás segíthet, hogy a paradicsom egészségesen növekedjen és bőséges termést hozzon, ráadásul még a különféle betegségektől és kártevőktől is meg tudjuk védeni. A paradicsom nagyon kedveli a körömvirág társaságát, hiszen az távol tartja tőle a kártevőket, például a fonalférgeket.
De a paradicsom és a bazsalikom is jó barátok, hiszen a bazsalikom mellett a paradicsom nemcsak jobban fejlődik, de még a levéltetvek, a pókhálós atkák és az üvegházi fehérlepke támadásaival szemben is megvédi őt a bazsalikom. Ezenkívül a bazsalikom vonzza a méheket, amelyek beporozzák a paradicsom virágait.
A fokhagyma és a hagyma is megvédi a paradicsomot a kártevőktől, hiszen illatával messzire űzi azokat. De a saláta, a spenót és a sárgarépa is kiváló társaság a paradicsom számára.
Így ültesd el a paradicsompalántát
A paradicsom palántáját megfelelően mélyre ültessük. A paradicsomot sokkal mélyebbre, akár 5-10 centiméterrel mélyebbre kell ültetni, mint ahogy palántaként a szára kibújt a földből. Egészen az alsó levelekig fedjük be földdel a növényt, ugyanis ettől a talajban lévő szárrész teljes hosszában gyökeret növeszt, melynek segítségével több tápanyagot tud felvenni.
A mélyebbre ültetés mellett a másik lehetőségünk, hogy a paradicsom palánta szárának alsó harmadát a földben elfektetjük és szinte vízszintesen ültetjük ki a szabadföldbe. Ha nincs olyan hosszú szárunk, akkor szedjük le óvatosan az alsó levélpárokat, és így már kellő hosszúságú szárat kapunk ahhoz, hogy vízszintesen el tudjuk ültetni a paradicsom palántát.
A mélyebb és kiterjedtebb gyökérrendszer ráadásul jóval nagyobb stabilitást is jelent a növény számára, így jóval kevesebb kárt fog benne okozni egy szélvihar, és a gyümölcs súlyát is sokkal jobban el fogja tudni viselni. Mivel a növény a vízszintes ültetés miatt jóval több tápanyagot képes felvenni a talajból, a növekedése is erőteljesebb lesz és jóval nagyobb lesz a terméshozam is. A paradicsomokat 30-50 cm távolságra ültessük el egymástól.
Mivel sajnos nem csak mi szeretjük a paradicsomot, célszerű rögtön permetezni is. A réztartalmú gombaölő szerek segítenek ugyanis megvédeni a paradicsomot a talajban áttelelt fuzárium nevű gombabetegség spóráitól, melyek hatására a levelek sárgulni, barnulni kezdenek és a növény sajnos elpusztul, még mielőtt termést hozhatott volna.
Érdemes mulccsal takarni a paradicsom körül a talajt, hiszen így védjük a kiszáradástól, és a gyomokat is meggátoljuk a növekedésben. Ahogy növekszik, úgy kötözzük folyamatosan a paradicsom szárát a karóhoz, nehogy eldőljön. Azért, hogy minél kevesebb esélyt adjunk a gombás fertőzéseknek, érdemes a paradicsom alsó leveleit levágni, hogy azok ne érjenek hozzá a vizes földhöz.
A paradicsom tápanyagigényes növény, ezért az ültetéskor tegyünk a gödör talajába 2-3 kg érett istállótrágyát vagy komposztot. Nagyon fontos, hogy ne száradjon ki, és rendszeresen öntözzük, azonban ne álljon a pangó vízben. Az öntözés során ügyeljünk rá, hogy csak a talajt öntözzük, különben a paradicsomok könnyen megrepedhetnek, elrothadhatnak.
Érdemes tehát megtervezni a veteményesünket, és papíron elrendezni, melyik növény melyik mellé kerüljön, hogy kártevőmentes és jól termő kertünk legyen.