Ha valaki szívesen termesztene saját zöldségeket, de nincs erre helye, és nem szívesen ásna annyit, amennyit kellene, hogy a trágyázásról már ne is beszéljünk, annak nem igazán lesz saját termése igaz?

Tévedés!

Az idei havi inflációs adatok szinte egytől egyig két számjegyűek és az élelmiszerárdrágulás olyan mértékű, hogy ilyet a ma életben lévő emberek közül szinte csak a legidősebbek láthattak már, vagy éppen ők sem. A friss zöldségek kilós árai a két évvel ezelőtti éttermi vacsoraárakkal vetekszenek nem csoda hát, ha a kérdés mindenütt az országos politika napirendjére is felkerült.

"Németországban a helyzetre reagálva egy szolgáltatás keretein belül szezonálisan hozzáférhető, előre beültetett zöldségeskertek bérelhetőek, melyek a koronavírus-járvány idején kezdtek el nagy népszerűségnek örvendeni, és az élelmiszerárak ugrásszerű növekedése most még nagyobb keresletet teremtett irántuk."

A Meine Ernte ("Az én termésem") nevű cég Németország-szerte kis parcellákat ad bérbe a városlakóknak zöldségtermesztésre, és az idén már 3500 parcellát kínálnak, hogy kielégítsék a növekvő keresletet.

A bérlők közül néhányan megelégszenek egy szezonnyi élménnyel, megint mások talán már készen állnak arra is, hogy bepiszkolják a kezüket és maguk ültessék újra a kertjüket.

A bérlők közül néhányan megelégszenek egy szezonnyi élménnyel, megint mások talán már készen állnak arra is, hogy bepiszkolják a kezüket és maguk ültessék újra a kertjüket. Kép: Pexels

Kertbérlet

"Az elmúlt két évben a koronavírus és most az ukrajnai helyzet miatt is nagyon megnőtt a kereslet. Az emberek azt látják, hogy az élelmiszerek drágulnak, az élelmiszerkínálat pedig egyre szűkösebb" - mondta el Natalie Kirchbaumer társalapító egy Berlin külvárosában lévő kertben. A 229 euró (90 354 forint) befizetésért egy 49 négyzetméteres parcella jár, egy rövid bevezetés a parcella gondozásába - és persze annyi friss terményt szedhet róla a bérlő, amennyit csak akar.

Alexander Strauch, egy 32 éves berlini lakos új hobbit keresett, és most először bérel parcellát. "A költségtényező fontos kérdés, különösen most, és szerencsénk van, hogy ilyen szép kertet kaptunk, mert a parcellák természetesen nagyon népszerűek" - mondta.

A friss zöldségek kilós árai a két évvel ezelőtti éttermi vacsoraárakkal vetekszenek nem csoda hát, ha a kérdés mindenütt az országos politikai napirendjére is felkerült.

A friss zöldségek kilós árai a két évvel ezelőtti éttermi vacsoraárakkal vetekszenek nem csoda hát, ha a kérdés mindenütt az országos politikai napirendjére is felkerült. Kép: Pexels

Fél tonna zöldség egyetlen szezonban

Egy tipikus napon Kirchbaumer csoportos eligazítást tart az érdeklődők és a kezdők számára, majd kijelölik a parcellákat, végül a földből már előbukkant hajtások öntözése következik. Nagyságrendileg körülbelül 20 zöldségfélét termesztenek, például retket, mángoldot, káposztát, fehérrépát és burgonyát. A bérlők közül néhányan megelégszenek egy szezonnyi élménnyel, megint mások talán már készen állnak arra is, hogy bepiszkolják a kezüket és maguk ültessék újra a kertjüket. A cég ügyfelei - a botcsinálta kistermelők - a terményeik árának felét-kétharmadát tudják megspórolni - mesélte el egy másik társalapító, Wanda Ganders.

"A termés az időjárástól és a növények gondozásától is függ, Ganders szerint az eddigi rekorderüknek - egy házaspárnak - egyetlen szezonban 450 kilogramm, azaz majdnem fél tonna zöldséget sikerült megtermelnie."

(Forrás: Reuters)