A világ mezőgazdaságilag hasznosított területeinek mintegy 16 százalékát évről-évre mesterségesen öntözik, és intenzíven trágyázzák (ez tulajdonképpen a sikeres gyümölcstermesztés alapfeltétele).

Az ilyen kezelés azonban – főleg az öntözővíz elpárolgása révén – megnöveli a talajok sótartalmát, és előbb-utóbb terméketlenné teszi azokat – írja a freshplaza.de hírportál. Ez vonatkozik az európai almaültetvényekre is.

talaj

40.000 mérési adatot gyűjtött össze a problémakör beható tanulmányozása érdekében — fotó: pixabay.com

A folyamat világszerte tapasztalható

A szélsőséges időjárási jelenségek és a nyári forróságok gyakoriságának növekedése felerősíti ezt a világszerte tapasztalható folyamatot.

Nima Shokri, a Hamburgi Műszaki Egyetem professzora a világ különböző körzeteiből a talajok sótartalmáról és az azt befolyásoló tényezőkről 40.000 mérési adatot gyűjtött össze a problémakör beható tanulmányozása érdekében.

Mérsékelni kell a problémát

Ennek alapján, gépi tanulás és távérzékelés, illetve megfelelő adatkombinációk segítségével algoritmusokat és intézkedéseket dolgozott ki a fent vázolt hatás mérséklésére.

Az öntözés és a sótartalom összefüggéseiről felállított algoritmusok egyes esetekben a talajok degradálódásának mértékét – különböző klímaforgatókönyvek mellett – akár 80 évre is előre jelezhetik.