Az interneten nagyon sok hasznos dolgot lehet találni, de sajnos nagyon sok őrültség is teret kap. Nemrég egy videó került napvilágra, ahol valaki a mosógépét használja arra, hogy megtisztítsa a burgonyát. De vajon jó ötlet ez? Követendő, vagy inkább messzire kerülendő?

Krumpli a mosógépben??

Nemrég láthattunk egy videót arról, hogy valaki a mosógépbe teszi a megvásárolt krumplit, és a gépre bízza annak megmosását és megpucolását. De vajon ez is egy a neten terjedő őrültségek közül, vagy érdemes kipróbálni?

Hát, a vélemények erősen az őrültség felé hajlanak. A 24.hu cikke is ezt képviseli. A videót Alona Loewen töltötte fel, és az látható rajta, hogy egy zacskó krumplit önt egy mosógép dobjába, a krumpli mellé acél súrolószivacsokat tesz, majd elindítja az öblítést.

Habár a videót lustáknak tették fel, a legtöbb hozzászólás szerint inkább csak az őrülteket győzheti meg a videó, hiszen ennek az ötletnek sem a krumpli, sem a mosógép, sem mi nem lehetünk a győztesei. A burgonyának nem tesz jót, hogy hosszasan ázik a mosószeres vízben, mint ahogyan a mosógép sem fogja meghálálni a fém súrolószivacsokat, és mi sem lennénk felhőtlenül boldogok, ha tudnánk, hogy mennyi vizet pazaroltunk el, és esetleg mennyi mosószer maradt a krumpliban, ráadásul még a mosógépünk is elromolhat közben.

Egy azonban biztos, hogy a burgonya az egyik leggyakrabban felhasznált alapanyag, és kiválóan termeszthető a veteményesben is.

Ismerd meg a krumplit

A burgonya, vagy ahogy nevezni szoktuk, a krumpli, nagyon kedvelt zöldségféle. A krumplit már 7000 éve is szívesen fogyasztották, és azóta sem csökkent a népszerűsége. Sokszor már kora reggel találkozunk vele, burgonyás kenyér formájában a reggelizőasztalnál, és gyakran kísér el minket szendvicsként az iskolába, vagy a munkába.

Az ebéd során is ott szokott lenni, vagy köretként, vagy főzelékként, vagy az ellenálhatatlan rakott krumpli formájában, de a belőle készült saláta is fantasztikusan finom. De ne feledkezzünk meg az uzsonnára készített krumplis pogácsáról sem, és zárhatjuk vele a napot, amikor a rántottát még tartalmasabb vacsorává varázsolja.


Ha pedig még késő este sem szeretnénk elbúcsúzni tőle, chips formájában segít levezetni a feszültséget egy izgalmas krimi alatt. Persze a legjobb, ha mi magunk készítjük belőle a chipset is. De nem csak az ételeinkben, hanem a kertünkben is helyet adhatunk neki.

Legyen krumpli a kertedben

A krumpli akár a kertben, de akár egy dézsában is termeszthető, így semmiképp ne mondjunk le róla. A burgonya ültetésének ideje márciusban és áprilisban érkezik el. A krumpli egyáltalán nem válogatós, ha talajról van szó, hiszen jóformán mindenhol megterem. Azonban legjobban a közömbös, vagy kissé savanyú kémhatású homok, illetve homokos vályogtalajokat kedveli. A burgonya a komposzttal dúsított talajban válik igazán ízletessé. Ráadásul, ha a szomszédságában kömény terem, még finomabb lesz.

burgonya krumpli

A burgonya a veteményesben és dézsában is termeszthető. Fotó: Shutterstock

Az ültetésnél ügyeljünk rá, hogy csak egészséges gumót használjunk, ha pedig kicsit fel szeretnénk gyorsítani a folyamatot, akkor ültessünk előcsíráztatott gumókat. A legjobb, ha 70 cm sortávolságra, és 30-35 cm tőtávolságra ültetjük el a gumókat, amelyhez kapával készítünk számukra 15-20 cm mély fészket. Mindig a csírás végükkel felfelé rakjuk őket a fészekbe. A burgonyát olyan mélyre ültessük, hogy a gumó teteje az eredeti talajfelszín alatt, vagy száraz talaj esetén 2-3 cm-rel mélyebben helyezkedjen el.

A burgonyatermesztés során nagyon fontos a töltögetés, amely elősegíti a gumókötést, továbbá megakadályozza, hogy a burgonya szára túlzott mértékben elterüljön és még a gyomképződést is gátolja. Ezt akkor kell elvégezni, amikor a növény szárának magassága eléri a 10-15 cm-t. Ezt követően legalább még egyszer végezzük el a töltést. A gumók kiszedésére a virágzás után kerülhet sor. Ekkor egyszerűen csak ki kell húzni a növényeket a földből, és leszedni a gumókat.

De akkor se hagyjuk annyiban, ha nincs kertünk, és bátran termesszük a krumplit dézsában. Ehhez egy legalább 50 cm átmérőjű, és 100 cm magasságú edényt válasszunk, amelynek lyuk van az alján, hogy ne álljon meg benne a víz. Az ültetés során a két gumó közötti távolság 10-15 cm legyen.

Nem csak mi szeretjük a krumplit

A krumplit nem csak mi szeretjük, hanem a krumplibogár köreiben is nagyon kedvelt. A burgonyabogár, vagy más néven krumplibogár vagy kolorádóbogár a rovarok osztályának bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a levélbogárfélék családjába tartozó faj. A krumplibogár őshazája valószínűleg Mexikó északi része és Új-Mexikó állam területe volt. Később, a XIX. század közepén a Sziklás-hegység mentén északabbra vonuló mexikói telepesek közvetítésével terjedt el az Amerikai Egyesült Államok északi részein, ahol Nebraska államban találkozhatott a burgonyával.

1876-ban már az Európába induló hajók rakományaiban is felfedezték. Első európai előfordulását 1877-ben regisztrálták a németországi Mülheim közelében fekvő burgonyatáblákon. Akkor még sikerült kiirtani, de később már több európai országban is felbukkant, és olyan kiterjedésű gócát fedeztek fel, amelyeket már nem tudtak kiirtani.

Ma már a faj a világon mindenütt előfordul. A kifejlett bogár 9–12 milliméter hosszú és 4 –7 milliméter széles, ovális alakú. A repülésre alkalmas szárnyait kemény kitinpáncél szárnyfedők takarják. Ezek élénksárgák, öt-öt fekete csíkkal. A lárva hossza az utolsó, bábozódás előtti stádiumban elérheti a 15 millimétert is. A báb narancsvörös, narancssárga vagy okkersárga, 7–9 milliméter hosszú.

A burgonyabogár egész nyáron aktív, télre viszont beássa magát a földbe, áttelelve ott, majd tavasszal a felszínen először a fiatal növényeken kezd táplálkozni, utána indul meg a peterakás időszaka. A nőstény krumplibogár a petéit a tápnövény leveleinek fonákjára helyezi, átlagosan 20-30 darabból álló petecsomókban. A kikelő lárvák többnyire csoportosan rágnak, míg a kifejlett bogarak többségében magányosan élnek.

Hazánkban évi két nemzedék fejlődik ki a krumplibogárból. Nemcsak a lárva, de a kifejlett bogár is igen súlyos kártevő. A burgonyabogár 1-2 évig él. Nem csak a burgonyát fogyasztja szívesen, hanem más burgonyafélék levelét is, mint amilyen a padlizsán vagy a paradicsom.

Európában a burgonyabogárnak meglehetősen kevés ellensége fordul elő. Az őshonos módon előforduló rovarfogyasztó kétéltűek, hüllők, madarak és emlősök némelyike fogyasztja a krumplibogarat, de elpusztítani nem tudják az állományt, csak gyéríteni. A krumplibogárnak csak három valódi élősködője van, a Doryphorophaga fürkészlégy-nem három faja.

Habár kevés kártevő kap szobrot, de a krumplibogárnak még ez is sikerült. Héderváron avatták fel a magyarországi növényvédelem emlékművét, mely egy óriási krumplibogár szobor. Azért itt került felavatásra, mert ezen a településen észlelték a rovar első kártételét Magyarországon,1947-ben.

Ne add fel! Szabadulj meg a krumplibogártól!

1. Nézzük át rendszeresen a növényt, különösen a levél fonákjára koncentrálva, mert akkor hamar észrevehetjük a krumplibogár narancssárga petéit. Azok elpusztításával elejét tudjuk venni annak, hogy ki tudjanak fejlődni a krumplibogarak. A petéket dörzsöljük szét, vagy a levéllel együtt távolítsuk el a növényről és semmisítsük meg.

krumpli burgonya

Leves, főzelék, köret, sütemény, rágcsálnivaló. A krumpli minden étkezéskor nagyon finom. Fotó: Shutterstock

2. Ha ezzel elkéstünk, és már megjelentek a krumplibogarak, akkor egyesével érdemes őket leszedni a növényről és elpusztítani. Sajnos ez elég hosszantartó és fárasztó munka, de megéri. Viszont ha egyszer leszedtük a krumplibogarakat, nem szabad a növényeinket napokra magukra hagyni, hanem minden nap át kell nézni, és el kell tüntetni a krumplibogarakat.

De akár tehetjük ezt a feladatot családi eseménnyé. Gyűjtögetés közben nem csak együtt vagyunk, de testmozgást is végezünk, mindezt a szabad levegőn.

3. Ha a permetezőszer mellett döntünk, azt idővel váltogatni kell, mert sajnos nagyon hamar képesek a krumplibogarak alkalmazkodni hozzá.

4. A fokhagyma még a krumplibogárral szemben is segít. A fokhagymás növényvédő szer elkészítéséhez a következőket kell beszereznünk: fokhagyma, bors, jalapeno paprika és egy szórófejes palack.

Az elkészítése nagyon egyszerű. 8-10 fokhagymagerezdet törjünk össze és készítsünk belőle sima, kenhető masszát. Adjunk hozzá egy kevés apróra vágott jalapeno paprikát és egy kiskanál borsot, majd alaposan keverjük össze az egészet. 3-4 csésze vízzel együtt turmixoljuk össze, majd hagyjuk állni egy éjszakán át. Szűrjük le, majd töltsük egy tiszta palackba, és már használhatjuk is. Ha nem használtuk fel az egészet, akkor a maradékot tartsuk a hűtőszekrényben.

Az oldatot fújjuk közvetlenül a növény leveleinek fonákjára. Használjuk hetente egyszer, súlyosabb fertőzöttség esetén hetente kétszer. Ha már elmúlt a fertőzés, akkor is ajánlatos heti egy alkalommal megelőzésképpen lepermetezni vele a növényeket.

5. A talajban telelő és tavasszal onnan kibújó felnőtt bogarak még nem tudnak repülni, így érdemes a burgonyasorok közé 50 cm mély és 30 cm széles árkokat készíteni, így meg tudjuk akadályozni, hogy elérjék a friss hajtásokat, az árokban pedig könnyen össze tudjuk őket gyűjteni.

6. A krumplibogarak nem szeretik a tormát. Érdemes tehát a fiatal növényeket tormaoldattal lepermetezni. Ehhez 10 liter vízben oldjunk fel 300 gramm szárított és porrá őrölt tormát. Ez nem csak a peterakásban akadályozza meg a krumplibogarat, de még a kikelő lárvák nagy részét is elpusztítja. A földre permetezett tormaoldat is hatásos, hiszen szintén képes elpusztítani a kikelő lárvákat.

7. A katicabogár is nagy segítség, mert imádja megenni a krumplibogár lárváit.

A krumplinak érdemes helyet adni a kertben, viszont inkább ne vigyük be a fürdőszobába!