Ha van kerted, és terem benne burgonya is, akkor valószínűleg teszel el belőle a télre, és sok esetben még tavasszal is van belőle. De a legtöbben akkor is bevásárolnak belőle, ha nem a kertjükben terem. Azonban akármilyen télálló is a krumpli, és akármilyen jó helyen is tárolod, változásokon megy keresztül tavaszig. Sok esetben pedig kérdéses, hogy ezek a változások mennyiben befolyásolják a fogyaszthatóságát.
Ha ilyen a krumpli, ne edd meg
A krumpli a tárolás során veszít színéből és állagából, azonban a legtöbb esetben fogyasztható így is. Ha megfelelően tároljuk, még akkor is változik a téli hónapok alatt, hiszen apró, sárgás csírák törnek elő a héja alól, és gyakran megráncosodik.
Sokan azt hiszik, a kicsírázott krumpli mérgező. Ez azonban nem így van. A meleg és a fény segíti a csírák növekedését, ezért fontos, hogy a burgonyát sötét és hűvös helyen tároljuk. Az is nagyon célszerű, hogy időnként válogassuk át az eltett krumplit, és szedjük le róla a csírákat. A rohadásnak indult darabokat pedig azonnal távolítsuk el az egészségesek közül.
A kicsírázott krumpli minden további nélkül fogyasztható, de a csírákat el kell távolítani, mert a csírák a szolanin nevű toxikus anyagot rejtik magukban, és az fejfájást, hányást és egyéb, emésztési tüneteket okozhat. Ha pedig a héj alatt zöld a gumó, akkor addig kell hámozni, amíg az összes zöld részt el nem távolítottuk.
A tárolás során távolítsuk el a csírákat a burgonyáról. Fotó: Shutterstock
A krumpli zöld elszíneződése azonban látványos jele annak, hogy a burgonya romlott. Ha mindemellett aszott és megpuhult, mindenképp ki kell dobni.
A szolapin toxin kis mennyiségben kellemetlen, azonban túlzott fogyasztása akár bénulást is okozhat. Az sem véletlen, hogy nem fogyasztjuk a krumpli növényének levelét és szárát, az abban lévő szolapin ugyanis természetes összetevője a krumplinak, és főként a napfénnyel kitett részeiben termelődik nagyobb mennyiségben. A növény a kártevők ellen védekezik ezzel az anyaggal, azonban a föld alatt növekvő gyökérgumók optimális termesztési körülmények között csak minimális mennyiségben tartalmaznak belőle. A sütés és főzés, vagyis a magas hő még a minimális mennyiséget is csökkenti benne.
Így legyen krumpli a kertedben
A krumpli nem véletlenül olyan népszerű. Általában már reggeliként találkozhatunk vele burgonyás kenyér formájában, és az ebédre készített rakott krumpli is igazán finom választás lehet. Utána pedig egy jó krumplispogácsa, egészen biztosan jól fog esni. Az esti rántottába is kerülhet egy kis főtt burgonya, és a film alatt csipegethetünk a frissen sütött chipsből.
A burgonya ültetésének ideje márciusban és áprilisban esedékes. A burgonya szerencsére nem válogatós, ha talajról van szó, hiszen jóformán mindenhol megterem. Azonban legjobban a közömbös, vagy kissé savanyú kémhatású homok, illetve homokos vályogtalajokat kedveli. A burgonya a komposzttal dúsított talajban válik igazán ízletessé. Ráadásul, ha a szomszédságában kömény terem, még finomabb lesz.
Az ültetésnél fontos, hogy csak egészséges gumót használjunk. Ha előcsíráztatott gumókat ültetünk, gyorsabb lesz a folyamat. A legjobb, ha 70 cm sortávolságra, és 30-35 cm tőtávolságra ültetjük el a gumókat, amelyhez kapával készítünk számukra 15-20 cm mély fészket. Mindig a csírás végükkel felfelé rakjuk őket a fészekbe. A burgonyát olyan mélyre ültessük, hogy a gumó teteje az eredeti talajfelszín alatt, vagy száraz talaj esetén 2-3 cm-rel mélyebben helyezkedjen el.
A burgonyatermesztés során nagyon fontos a töltögetés. Ez elősegíti a gumókötést, továbbá megakadályozza, hogy a burgonya szára túlzott mértékben elterüljön és még a gyomképződést is gátolja. Ezt akkor kell elvégezni, amikor a növény szárának magassága eléri a 10-15 cm-t. Ezt követően legalább még egyszer végezzük el a töltést.
Adjunk helyet a kertünkben a burgonyának. Fotó: Shutterstock
A gumók kiszedésére a virágzás után kerülhet sor. Ekkor egyszerűen csak ki kell húzni a növényeket a földből, és leszedni a gumókat.
Ha nincs kerted, akkor is lehet burgonyád
Ehhez szükség lesz egy dézsára. Válasszunk ki egy megfelelő méretű, lehetőleg 50 cm körüli átmérőjű, és 100 cm körüli magasságú edényt. Nagyon fontos, hogy ne álljon meg benne a víz, igy mindenképpen lyukas aljú edényt válasszunk. Ezután gondoljuk át, milyen burgonyát szeretnénk ültetni. Ebből annyi gumót vásároljunk, hogy az ültetés során a két gumó közötti távolság 10-15 cm legyen. Akár elvágva is ültethetjük a burgonyát, de túl apróra ne szeleteljük. Célszerű 1 héttel az ültetés előtt előcsíráztatni a gumókat, hiszen így gyorsabban jutunk majd burgonyához.
Miután fertőtlenítettük a dézsát, tegyünk 20 cm földet az aljára. Erre helyezzük a gumókat, a csírázó felükkel felfelé, majd takarjuk be őket 10 cm földdel.
Amikor a burgonya szára már 15-20 cm magasra kiemelkedik a talajból, töltsük fel a dézsát földdel. Mindig 10 cm földet rétegezzünk rá, de a növény lombja mindig a föld felett legyen. Ezt még legalább egyszer ismételjük meg. Ügyeljünk rá, hogy folyamatosan nedves legyen a föld, de ne pangjon a víz. Körülbelül 10 héttel az ültetés után elkezd virágozni a burgonya. Ekkor jött el a betakarítás ideje.
Ügyeljünk rá, hogy minél előbb fékezzük meg a krumplibogarat. A legegyszerűbb megoldás a megfékezésére, ha összegyűjtjük. Érdemes megnézni a levelek fonákját is, mert ott találhatóak a petéi, így azok elpusztításával sok felesleges hajlongástól kíméljük meg magunkat. Ráadásul a krumplibogár nem csupán a burgonyát, hanem annak minden rokonát, így a paradicsomot és a tojásgyümölcsöt is megtámadja.
Ha a permetezőszer mellett döntünk, azt idővel váltogatni kell, mert sajnos nagyon hamar képesek alkalmazkodni hozzá. Kevés kártevő kap szobrot, de a burgonyabogárnak még ez is sikerült. Héderváron avatták fel a magyarországi növényvédelem emlékművét, mely egy óriási krumplibogár szobor.
Ezért hasznos a burgonya
A burgonya egy felnőtt napi C-vitamin szükségletének nyolcadát biztosítja, de az újburgonya ennek a dupláját tartalmazza. Emellett kiváló B1-, B6- és folsav forrás, alacsony nátrium és magas kálium tartalmának köszönhetően pedig képes szabályozni a vérnyomást. Gazdag rostforrás, így az emésztőrendszer megfelelő működésében is nagy szerepet játszik.
A legtöbb rostot a héjában főtt és a sült burgonya tartalmazza. Alacsony a kalóriatartalma, mégis gyors telítettség érzetet okoz, így a fogyókúrázók is gyakran fogyasztják. Azonban ügyelni kell rá, hogy az olajban elkészített változat akár háromszoros energiatartalommal is bírhat. Mivel főtt állapotában a tápanyagok egy része kioldódik a vízben, érdemes az ételhez a főzővizet is felhasználni, vagy levest készíteni belőle.
A burgonyának tehát érdemes helyet adni a kertben és a tányéron.