Egy új tanulmány szerint a teászacskókból több milliárd mikro- és nanoplasztik-részecske (MNPL) szabadulhat fel minden egyes milliméter vízben, amelybe belemártják őket.

Korábbi tanulmányok aggodalmakra adtak okot a teafilterekből származó szintetikus részecskék mennyiségével és lehetséges egészségügyi hatásaival kapcsolatban, így a jelenlegi kutatásban a kutatók a lehető legalaposabbak akartak lenni, és a kereskedelemben kapható teafilterek egy válogatott részét használták.

A fény sebességének és szóródásának mérésére szolgáló lézeres technikák alkalmazásával nagyon pontos képet kaptak a teafilterekből felszabaduló részecskék kémiai és fizikai tulajdonságairól.

A kísérletben háromféle teafiltertípust vizsgáltak. Az elsősorban polipropilénből készültek milliliterenként körülbelül 1,2 milliárd részecskét bocsátottak ki, átlagosan 136,7 nanométeres méretben. A cellulózzacskók átlagosan 135 millió részecskét bocsátottak ki milliliterenként, körülbelül 244 nanométeres méretben. A nejlon-6 teászacskókból jellemzően 8,18 millió részecske szabadult fel milliliterenként, átlagosan 138,4 nanométeres méretben.


A kutatók azt is vizsgálták, hogyan lépnek kölcsönhatásba az MNPL-részecskék az emberi bélsejtekkel. Megállapították, hogy a nyálkahártyát termelő sejtekben a felszívódási szint elég volt ahhoz, hogy a műanyagok elérjék a sejtmagot.

„Az MNPL-ek polimer-összetétele jelentősen befolyásolja biológiai kölcsönhatásaikat, ami változatos célpontokat és hatásokat eredményez a szervekre, szövetekre és sejtekre. Ezek a különbségek sajátos felhalmozódási mintázatokat, toxicitási profilokat, immunválaszokat és hosszú távú egészségügyi hatásokat, például genotoxicitást és karcinogenitást eredményezhetnek" – olvasható a tanulmányban.

A kutatócsoport a közegészségügy védelme érdekében további lépéseket sürget a műanyagok élelmiszer-csomagolásban való használatának egységesítése érdekében.

Egyre több bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy az apró műanyagrészecskék növekvő jelenléte komoly veszélyt jelenthet az ökoszisztémákra, valamint az egészségünkre.

A kutatók szerint a mikroműanyagok és a nanoplasztikák megzavarhatják a sejtek normál működését, és valószínűbbé tehetik a fertőzéseket. A bélben lévő műanyagokat olyan betegségekkel is összefüggésbe hozzák, mint a gyulladásos bélbetegség (IBD).

Forrás: in.hu

Indexkép: Shutterstock