Az augusztus a várva várt hónap, amikor a legtöbb gyümölcsöt be tudjuk takarítani. Azonban az időjárási körülmények minden évben változóak, így nem tudjuk pontosan, melyik az ideális időpont a szüretre.
A gyümölcsök között megkülönböztetünk utóérő és nem utóérő gyümölcsöket. A nyári és őszi fajtákat a biológiai érettségüket megelőző állapotban szedjük le. A most beérő téli alma, téli körte, birs olyan gyümölcseink, amelyeket a betakarítási érettségkor szedünk le a fáról, és csak pár hónapos tárolás után érik el fogyasztási érettségüket. Ezzel szemben a szőlő a szüretelés pillanatától számítva már nem érik tovább, ezért is nagyon fontos, hogy a tökéletes érettség időpontjában történjen a szüret.
A legfontosabb, amit a betakarítás előtt el kell dönteni, hogy milyen módon szeretnénk felhasználni a leszedett gyümölcsöt. Ha fogyasztásra szánjuk, és nem akarjuk eltenni télire, vagy tartósítani, akkor igazán könnyű dolgunk van. Csak odasétálunk a fához, és kiválasztjuk a ránézésre legszebben beérett példányt, beleharapunk, és máris el tudjuk dönteni, hogy várjunk-e még, vagy fogyasszunk belőle annyit, amennyi csak belénk fér.
De ha el szeretnék tenni télire, vagy befőzésre szánjuk, nagyon fontos, hogy ne legyen sem túlérett, sem éretlen.
A télire eltett gyümölcs mindig sérülésmentes legyen. Fotó: 123rf.
Ezt tedd, ha el szeretnéd tenni a gyümölcsöket télire
Ha télre szeretnéd eltenni az almát, akkor először is nagyon fontos, hogy az télálló fajta legyen. A betakarítás időpontja ilyenkor általában szeptember eleje, de ahhoz, hogy nehogy túl korán, vagy esetleg túl későn szedd le az almát, végezd el a következő tesztet. Próbáld meg úgy leszedni az almát, hogy egy kicsit megemeled, és ha a kocsány enyhe megcsavarásával könnyen leszedhető, akkor kellően érett. Nézd meg azt is, hogy kettévágva milyen színűek a magjai. Ha barnák, ez egy újabb bizonyítéka annak, hogy megérett a szüretre. A mérete is el tud igazítani, hiszen el kell, hogy érje a fajtájára jellemző méretet a leszedés pillanatában. A leszedett almákat száraz, hűvös helyen tárold úgy, hogy a gyümölcsök ne legyenek nedvesek, és ne érjenek egymáshoz.
Hasonló módon járj el a körtével is. Azonban itt még jobban oda kell figyelni, hogy nehogy túlérjen, mert akkor jóval puhábbá és ezáltal kezelhetetlenebbé válik, mint az alma.
A szilvát, ha lekvárnak szánod, a teljes érettségének állapotában kell leszedned.
A szőlősgazdák úgy ismerik a szőlőjüket, mint a saját tenyerüket. Ez nagyon hasznos is, hiszen a bor íze és aromája nagymértékben függ a szüret ideális időpontjának megválasztásától.
Soha ne a szín alapján döntsd el, hogy mikor érett a gyümölcs! Némelyik alma, mint amilyen például a Jonathán is, már jóval az érettsége előtt színesedik. Ha pedig túl korán szeded le a télire eltenni kívánt gyümölcsöt, az a tárolás alatt gyorsan fonnyadni kezd, és nem alakulnak ki benne a szükséges íz- és illatanyagok. A túlérett gyümölcs ezzel szemben nyomásra sokkal érzékenyebb, így jóval kevesebb ideig tárolható, és az íze sem az igazi.
A birsalmát ráérsz október végén szüretelni. Szerencsére egyáltalán nem érzékeny a fagyokra, ezért a lehullott gyümölcs sem veszik kárba, hiszen kiváló cefre készíthető belőle.
A szedést mindig a fa alsó ágain és a koronájának belsejében kezd el. Így ugyanis jóval kevesebb lesz a sérült és lehullott gyümölcs.
A tárolásra szánt almát mindig a kocsányával együtt szedd le, mert ha kiszakítod azt, a gyümölcs sokkal hamarabb fog romlásnak indulni.
A tárolt gyümölcsöt kéthetente válogasd át, hogy hamar rátalálj a romlottakra, mert így azok nem tudják megfertőzni az egészséges társaikat. Ráadásul ha még csak a romlás elején tart a gyümölcs, akkor fel tudod még használni.
A dió betakarítását akkor kezd meg, amikor a zöld burok felrepedt. A burkot mindig válaszd le a dióról. A diót terítsd ki, és tárold száraz helyen.
A gyümölcs betakarítását a megfelelő pillanatban végezzük el. Fotó: 123rf.com
Fontos a tároló helyiség szellőzése és megfelelő páratartalma. A hűvös, de fagymentes, jól szellőztethető helyiségek a leginkább alkalmasak erre a célra. A legjobb, ha a hőmérséklet nem emelkedik 5 °C-nál magasabbra és nem süllyed -1 °C alá. A hőmérséklet szabályozását szellőztetéssel és fűtéssel lehet megoldani. Szeptembertől novemberig, amikor a nappalok még melegek, de az éjszakák már hűvösek, éjjel szellőztess. Ezzel le tudod csökkenteni a tároló hőmérsékletét. Télen azonban, amikor meg kell őrizni a tároló hőmérsékletét, a déli órákban szellőztess, hogy ne hűljön le.
A legjobb, ha a tárolónak két szellőzőnyílása van. Az egyik szellőztető a padlószint felett legyen, mert onnan be tud jönni a hideg levegő. A másik a mennyezeten legyen, mert azon keresztül távozni tud a felmelegedett levegő. A szellőztetőnyílásokat mindenképpen védd ráccsal, nehogy megdézsmálják a termésed. De nem csak a levegő hőmérsékletére kell odafigyelned, hanem a páratartalomra is. Ha túl magas a páratartalom, könnyebben romlik meg a gyümölcs. Ha viszont túl alacsony, akkor hamar fonnyadni kezd. Az alacsony páratartalmat meg tudod növelni, ha vízzel teli edényeket teszel a tárolóba. A túl magas páratartalom ellen pedig szellőztetéssel tudsz védekezni.
Ha nincs tárolód, akkor sem kell lemondanod a télire eltett gyümölcsökről. Az erkélyeden is el tudod tárolni azokat. Tekerd a gyümölcsöket egyesével papírba, majd helyezd őket egy ládába. Ügyelj rá, hogy a ládákat ne érje napfény, és hogy október után feltétlenül be legyenek burkolva hőszigetelésre alkalmas anyaggal. Ez lehet hungarocell, fólia, vagy egy pokróc.
Az alma és a körte könnyen átveszi a szagokat, így soha ne tárold együtt őket a télire eltett hagymával.
Vond be a feladatokba a gyerekeidet, unokáidat is. Így a felnőtt életük részévé válik majd a gyümölcsök szeretete és megőrzése.