Nem véletlen, hogy régebben gyakran jegyezték fel a naptárba a Hold állását, és figyelték az időjárást is, hiszen sokan vagyunk érzékenyek az ilyen változásokra. Neked is ismerős, hogy a frontokat az erősödő reumatikus és ízületi fájdalmakról, a fejfájásról vagy éppen az ingerlékenységről tudod beazonosítani?

Szerencsére tudunk tenni azért, hogy ne tudjanak teljes mértékben leteríteni minket a frontok. A megelőzés itt is létfontosságú. Ezért is hasznos, ha minden nap olvasod az Agroinform Időjárás menüjét és a napi kétszeri időjárásjelentését, hiszen akkor már előre fel tudsz készülni a fronthatásokra.

A frontok nem csak az időjárásra hatnak, hanem az egészségre is

Sajnos nagyon sokan szenvednek a különféle időjárási frontok hatásaitól - tudjuk meg dr. Szigeti József belgyógyásztól, az nlc.hu cikkében. Az sem mindegy, hogy éppen melegfront, vagy hidegfront, esetleg kettősfront támad. De mi is az a front?

A front a hideg és meleg légtömegek határán kialakult légköri képződmény. A frontot bizonyos meteorológia paraméterek (páratartalom, hőmérséklet, légnyomás) egyidejű, hirtelen változása okozza. A frontmentes, anticiklon néven ismert magasabb légnyomású időszakokat rendszeresen alacsonyabb légnyomású, frontokkal kísért légörvények, ciklonok követik.

front időjárás

Ne hagyjuk, hogy az időjárás fronthatásai megviseljenek minket, és ne haladjunk a kerti munkákkal. Fotó: Shutterstock

Ha melegfront közeleg, akkor a hőmérséklet emelkedni kezd, nő a levegő páratartalma, a légnyomás pedig csökken, míg hidegfront esetén a hőmérséklet csökken, a légnyomás emelkedik és megerősödik a szél. Ezek a hatások pedig nem csak az időjárást érintik, hanem a szervezetünket is.


„Erősödhetnek a reumatikus és ízületi fájdalmak, fejfájás, migrén jelentkezhet. A frontok okozhatnak asztmás rohamokat, gyomor-, epe- és vesegörcsöket, mellkasi panaszokat is. Sokan tapasztalnak ilyenkor levertséget, ingerlékenységet, nyugtalanságot, alvászavart, a reflexek lassulását, a koncentrálóképesség csökkenését" – összegzi dr. Szigeti József belgyógyász. A frontérzékenyeknek komolyan kell venniük az időjárás változásait, ezért fontos, hogy figyeljék az időjárásjelentést, hogy előre tudják, mikor érkezik az a fronthatás, amelyikre érzékenyek.

„Az idősek, a gyermekek, a várandós nők és a krónikus betegségekben szenvedők a leginkább érintettek. Aki túlhajszolt, stresszes életet él, keveset mozog és egészségtelenül táplálkozik, nagyobb eséllyel lesz érzékeny a frontokra" – hangsúlyozza a belgyógyász.

Így védekezhetsz a fronthatásokkal szemben

1. Akármilyen évszak és akármilyen hőmérséklet van, a napi séta nagyon fontos az egészségünk szempontjából. Aki pedig frontérzékeny, annak hatalmas segítség, hiszen ha melegben, hidegben, esőben, napsütésben és szélben is sétálunk, az nagyban segít, hogy szervezetünket hozzá tudjuk szoktatni a különféle időjárási viszonyokhoz. Ezáltal jóval könnyebben fogunk tudni alkalmazkodni a frontokhoz, mígnem egyszer csak azt vesszük észre, hogy már nem is vagyunk rájuk érzékenyek.

2. De a sok folyadék, továbbá a sok gyümölcs és zöldség fogyasztásával is enyhíthetjük, vagy akár el is tudjuk kerülni a frontok okozta kellemetlenségeket. Amikor tudjuk, hogy front várható, fokozzuk a napi folyadékbevitelünket, és legalább napi 2-3 litert igyunk. Válasszunk könnyen emészthető, rostdús ételeket, így együnk bőségesen zöldségeket és gyümölcsöket, amelyek vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok. A C- és a B-vitamin, a cink és a magnézium különösen hasznos ilyenkor.

3. A frontérzékenyeknek nagyon sokat segít a rozmaringból, a citromfűből vagy az orbáncfűből készített tea fogyasztása.

4. De a hideg-meleg vizes zuhany vagy a szauna is sokat segíthet, hogy ne hassanak ránk annyira a frontok, hiszen ezek serkentik a vérkeringést. Ráadásul ezekkel még a bőrünknek is nagyon jót teszünk. Napközben szellőztessünk többször is, hogy friss levegőhöz jussunk, hiszen fronthatások ellen különösen fontos, hogy a sejtek oxigénellátását is fokozzuk, például oxigénterápia segítségével. Ez különösen kimerültség, koncentrációs zavarok, alvászavarok, lehangoltság, erős szellemi túlterheltség esetén hasznos.

5. De nem csak a testünket, a lelkünket is jó állapotba kell hozni, hogy kevésbé terheljenek minket a frontok. A kevesebb negatív stressz, a jobb közérzet minden betegség és rosszullét legyőzésének kulcsa. Ha a stressz a munkánk velejárója, akkor mindenképp próbáljuk meg azt kezelni. Több hatékony stresszoldó módszer is létezik, a rendszeres testmozgástól a különböző relaxációs- és jógagyakorlatokon át az aromaterápiákig, masszázsokig.

Ezek a módszerek is segítenek a fronthatásokkal szemben

Felmérések szerint a migrénes fejfájások gyakori kiváltó oka is az időjárás változása. A migrént ilyenkor a páratartalom-, a hőmérséklet-, a nyomásváltozások válthatják ki, de hat ránk a meleg vagy hideg időjárás, a viharok, a szél és a por is. Azt, hogy kire milyen erős hatással vannak a fronthatások, a genetika, a kor és egyes alapbetegségek is befolyásolják.

Ha érintettek vagyunk, fontos, hogy vezessünk fejfájásnaplót, amelyben azon túl, hogy leírjuk, aznap hogy éreztük magunkat, azt is rögzítsük, hogy milyen időjárási jelenségek, fronthatások voltak aznap, amikor fájt a fejünk.

Ezt tapasztalhatod, ha hideg- és ezt, ha a melegfrontra vagy érzékeny

Személyenként is eltérők lehetnek a frontok által ránk gyakorolt hatások, de az sem mindegy, hogy éppen hideg- vagy melegfront van. A hidegfront esetén gyakoriak a reumatikus panaszok erősödései, és a fájdalom jellemzően a front elvonulása után jelentkezik, amikor a légnyomás emelkedik, a hőmérséklet pedig a páratartalommal együtt csökken. A hidegfrontnál az erek megváltozásával és összehúzódásával már objektív tüneteket is produkálhat a szervezet, így inkább a hidegfrontokhoz szokták kötni a különböző kardiovaszkuláris (szív- és érrendszeri) megbetegedések fokozódását, és szintén hidegfronti hatásnak lehet betudni, hogy olyankor megugrik a szülések száma.

front időjárás vihar traktor

Figyeljük az időjárás rovatot, és készüljünk fel előre a várható viharokra, frontokra. Fotó: Shutterstock

Melegfront esetén jellemzően a front előtt jönnek elő panaszok az arra érzékenyeknél, amelyek általában fejfájás formájában jelentkeznek, és a csökkenő légnyomással, a növekvő páratartalommal és az emelkedő hőmérséklettel hozhatók kapcsolatba.

Hazánkon évente nagyjából 100 időjárási front halad át. Gyakran naponta váltja egymást a hideg- és a melegfront, sőt, akár a kettős fronthatás is megkeserítheti a napjainkat.

A kettős fronthatások esetében mind a hideg-, mint a melegfrontok tünetei egyszerre jelentkezhetnek, és ez rendkívül változatos tünetegyüttest okozhat. Kettős fronthatás esetében nemcsak a hőmérséklet, hanem a folytonos légnyomásváltozás is megterheli a szervezetünket.

A frontérzékenység gyógyszerekkel való megelőzése nem lehetséges, de a tüneteket érdemes gyógyszeresen kezelni. A fájdalomcsillapítók használata már csak azért is javasolt, mert a panaszok hosszú távú megléte nagyon rossz közérzetet okozhat. Ezért is fontos, hogy szervezetünket fel tudjuk készíteni arra, hogy kevésbé legyen érzékeny a frontokra. Az egészséges életmód ráadásul nem csak a frontok miatt hasznos.

Ha egészségesen élünk, a szervezetünk egyensúlyban van, és máris jóval kevésbé hatnak ránk a frontok. Nagyon fontos a napi ritmus tartása és az alvásigényünk megfelelő kielégítése, hiszen ha legalább napi 6-9 órát alszunk, egészségesen táplálkozunk és stresszmentesen élünk, akkor a fronthatások sokkal kevésbé érnek el minket.

A táplálkozás az immunrendszerünk karbantartása miatt is nagyon fontos. Az immunrendszerért felelős mechanizmusok nagy része a bélrendszerünkben található, ezért ha a beleinkben élő baktériumok egyensúlyát fenntartjuk, akkor egészségesebbek leszünk. Azonban, ha ez felbomlik, akkor az egészségünk is romlani kezd.

De nagyon fontos a rendszeres mozgás is. Azonban, ha úgy érezzük, hogy nagyon ki vagyunk téve a frontoknak, akkor aznap inkább ne a szabadban legyünk, hiszen egy szobában teljesen másképp érzékeljük az időjárás hatásait, és a szervezetünk sem akar annyira alkalmazkodni a változásokhoz. Azonban, ha a hideg szobából kilépünk a forróságba, vagy a fűtött szobából a mínuszokba, a szervezetünk nem fog tudni alkalmazkodni, ezért fontos, hogy amikor csak tehetjük, legyünk a szabadban és sétákkal készítsük fel magunkat a frontokkal szemben.

A mozgás hiánya is lehet oka a frontérzékenységünknek, ezért is fontos a napi séta. De ha otthon vagyunk, párologtatással is segíthetünk, hogy jobban érezzük magunkat, sőt, a fürdővízbe cseppentett illóolajok nyugtató hatásukkal képesek csökkenti a fronthatás következtében növekvő ingerlékenységünket. A levendula, a kamilla és a citromfű nem csupán ebben segít, de javíthatja az alvásminőségünket, míg a borsmenta- és az eukaliptuszolaj a halántéknál a bőrbe dörzsölve a fejfájást csillapíthatja.

Fontos továbbá, hogy kerüljük a túlságosan sok koffeinfogyasztást, a túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzást is.

Mindenkinek frontmentes napokat kívánunk!