Ha húsvéthétfő, akkor locsolkodás. De tudtad, hogy holnap is lehet locsolkodni? Akár szeretjük, akár nem, nincs mit tenni, hiszen eljött a húsvéthétfő, és vele a locsolkodás ideje. Az urak tehát öltözzenek fel szépen, készüljenek egy igazán kedves locsolóverssel és persze finom kölnivel.
A hölgyek pedig legyenek ma igencsak türelmesek, készítsék elő a szép, festett tojásokat, és még véletlenül se mossanak késő estig hajat. Ugyanis egészen biztos, hogy amikor frissen mosott hajjal elégedetten hátradőlnek, rögtön jön egy újabb locsoló. De a locsolás mellett azt sem árt megismerni, milyen hagyományok vonatkoznak a mai és persze a holnapi napra! Ugyanis a hölgyek számára nagyon fontos lesz a holnap!
A húsvéthétfő hagyományai
A húsvéthétfő a húsvét legvidámabb napja. A víz nagyon fontos a húsvét során, de igazán húsvéthétfőn kerül főszerepbe. De hogy honnan is ered a húsvéti locsolkodás szokása? A víz tisztító, termékenységvarázsló erejébe vetett hit az alapja. Ma inkább a kölnik furcsa illata okozhat kellemetlenséget, azonban korábban sokszor erőszakkal húzták a lányokat a kúthoz, és ott vödörszám öntötték rájuk a hideg vizet.
Az Ipoly mentén előző este körbejártak a legények a faluban, amit tojáshajtás néven ismertek. Ekkor lányos házanként 8–10 tojást kaptak, máshol szalonnát adtak nekik, és a zsákmányból finom rántottát készítettek. A tojás héját annak a lánynak a háza elé szórták, akire valamiért haragudtak. Ezután indultak el locsolni a legények. Az útjuk először mindig a rokonokhoz vezetett, majd utána következtek a sorban a barátok, ismerősök.
Erdélyben zászlós felvonulást rendeztek. Országszerte szokás volt locsolóverseket mondani. Az 1940-es években szelídült meg a hideg vízzel locsolás, és ekkor váltottak át a legtöbben a kölnivel történő locsolkodásra. A locsolást étellel és itallal hálálták meg, emellé pedig hímes tojást kaptak ajándékba a fiúk. Manapság sok helyen csokoládét, vagy pénzt is adnak a locsolkodásért cserébe.
A legenda szerint a Krisztus sírját őrző katonák vízzel próbálták meg lehűteni a Jézus feltámadása miatt ujjongó asszonyokat, és ez a hagyomány az alapja a locsolkodásnak. A locsolkodásért cserébe adott piros tojás színe Jézus vérét jelképezi, és védő erőt tulajdonítanak neki.
Más magyarázat szerint a locsolkodás oka az, hogy az emberek ettől várták a bőséges termést, és a háziállatok szaporulatát. Ezét is húsvéti jelkép a nyúl, hiszen igen szapora állat, míg az öntözés a bőséges termést segíti elő.
A húsvéti locsolkodás a hölgyek számára nem mindig túl kellemes. Fotó: Shutterstock
Ahány falu, annyi hagyomány
A szlovák falvakban vesszőzés tartottak húsvét hétfőjén, amely a locsolással volt egyenértékű. A legények fűzfavesszőszálból készült, sibának nevezett korbáccsal vesszőztek, miközben rigmusokat mondtak.
A locsolásért kapott tojást a lányok festették, sokszor növények segítségével. Ezen kívül még viaszolással és karcolással is díszítették a tojásokat. A díszítés után a tojást szalonnahéjjal átdörzsölték, hogy fényes legyen. A tojásokkal sok játékot is kitaláltak, így a kókányozást, ticselést, türkölést és a csokkantást. Hajdúdorogon cucázásnak nevezik, amikor két szemben álló játékos összekoccantja a tojásokat. Akié nem törik össze, elnyeri a másik tojását.
Húsvétvasárnap és -hétfőn már ismét lehetett táncolni és bálokat rendezni. A bál költségeit általában a legények viselték. A lányok a húsvéti bálba fehér ruhában és hajadonfőtt mentek. Beregdarócon a legények mentek a lányokért, és ők vitték el őket a bálba, akik cserébe süteményt és bort vittek magukkal. A húsvéttal megkezdődött a lakodalmak ideje is.
Az emmauszjárás Jézus feltámadásának történetéhez kapcsolódik. Az elnevezés arra utal, hogy Jézus két tanítványa találkozott a feltámadt Jézussal az Emmausz felé vezető úton. Ezért sok helyen tartanak ennek emlékére húsvéthétfői körmeneteket. A mátkatál a húsvéthétfői ajándékozás különleges formája volt. Ekkor a fiatal lányok és legények ajándékozták meg egymást, a tálakban pedig sütemények, tojások és egyéb finomságok kaptak helyet.
A húsvéti bálok is fontos szerepet kaptak régen, melyeket húsvétvasárnap délután vagy hétfőn rendeztek meg.
Ne feledkezzünk meg a holnapi locsolásról sem
A hölgyek körében lesz igazán népszerű ez a hagyomány, amelyet ideje lenne újra feléleszteni. Ez nem más, mint a húsvétkedd hagyománya. Húsvétkedd a visszalocsolás ideje, amikor is a lányok sorban álltak a faluba vezető út két oldalán, és ha legényt láttak jönni, leöntötték hideg vízzel. Így, aki hétfőn nem finom kölnit, hanem jéghideg vizet kapott a nyakába, bátran viszonozhatja azt, és ha kérdés merül fel a fiatalemberek részéről, bátran mutassátok meg nekik írásunkat!