Ahhoz, hogy tavasszal már jó korán csodálatos virágok nyíljanak a kertedben, ősszel kell virághagymákat ültetned. Azonban ahhoz, hogy valóban sikeres legyen a virágültető hadművelet, adunk néhány segítséget.
Így ültesd el ősszel a virághagymákat
- A tavasszal virágzó hagymás növények, mint a jácint, a nárcisz, a tulipán vagy az írisz hagymáit ősszel, még az első fagyok beköszönte előtt ültesd el.
- Mindig csak az egészséges hagymákat ültesd el. Onnan tudod, hogy egészséges, hogy kemény, nem horpadt, nem penészes és nem fonnyadt.
- Válaszd ki a kertben a megfelelő helyet a virágaid számára. Inkább a kert egy napsütötte részét válaszd, viszont ügyelj rá, hogy jó vízelvezetésű legyen a talaj.
- Ha túl agyagos, nyirkos a talaj, akkor érdemes homokkal lazítani. A túl nedves közeg ugyanis a hagymák berothadásához vezethet. Ha komposztot is adsz hozzá, a virágok nem győznek majd hálálkodni neked.
- Az ideális ültetési mélységhez mérd meg a hagyma magasságát, szorozd meg hárommal és áss ennek megfelelő mélységű gödröt. Ne a szemedre hagyatkozz, hanem használj mérőszalagot. A legtöbb esetben a virághagyma csomagolásán is rajta van az ideális ültetési mélység és távolság.
- Mindig a koronájukkal, vagyis a levél- és virágkezdeményükkel felfelé ültesd a hagymákat, alul pedig a gyökérkezdemények legyenek.
- Gondold át, hogy gyönyörködtetnének jobban a virágaid, sorban ültetve, esetleg csoportosan, vagy különféle alakzatokban, és ennek megfelelően ültesd el a hagymákat.
A tavaszi virágoskerthez ősszel kell elültetned a virághagymákat. Fotó: 123rf.com
- Soha ne érjenek egymáshoz a hagymák az ültetéskor, pár centiméter távolság legyen mindig közöttük.
- Töltsd fel a gödröt földdel, tömörítsd, majd alaposan öntözd meg.
- A virághagymák a hideg téli hónapokban alszanak, de a hideg szükséges a virágzás beindításához.
- Ilyenkor ültetheted el a szellőrózsa, a kockásliliom, a díszhagyma, a pompás nőszirom vagy a csillagvirág hagymáit is. Bátran ültess minél többféle hagymát, mert így lesz igazán sokszínű a kerted.
- Akár színárnyalatok szerint is ültetheted a növényeidet, vagy méret szerint növekvő sorrendben. Csakis a képzeleted szabhat határt.
- A virághagymákat ajánlatos a vásárlást követően mielőbb elültetni. Ha ez nem sikerül, akkor tartsd őket száraz, hűvös helyen.
- A hagymákat finoman helyezd a földbe, ne nyomd bele őket.
- Ültetés után célszerű néhány centiméter fenyőkérget helyezni a hagymák ágyására, mert ez megakadályozza a talaj kiszáradását és a hidegtől is megvédi a hagymákat.
Az sem akadály, ha nincs kerted!
Ha nincs kerted, akkor sem kell megfosztanod magad a csodás virágok látványától, és így az őszi virághagyma ültetéstől sem. Cserépbe, konténerbe, vagy virágládába is tudsz ültetni! Azonban úgy válaszd ki a hagymákat, hogy a tavasszal nyíló virágoknak megfelelő helye legyen nálad. Ha egy szeles erkélyre kerülnek, célszerű alacsonyabb virágokat választanod, és arra is ügyelj, hogy mennyire tudod tisztán tartani az adott virág mellett az erkélyed, és így szomszédaid erkélyét is, az esetleges szélviharok esetén.
- A krókusz, csillagvirág, hófény és jácint mellett remek választás lehet az alacsonyabb növésű tulipán és a csoportos nárcisz.
- Megvan az az előnye annak, ha nem szabadföldbe ültetsz, hogy a virágaid bármilyen típusú földigényét könnyedén ki tudod elégíteni. Válassz a virágaidnak megfelelő, tápanyagban gazdag, tiszta, féreg-és fertőzésmentes, jó vízmegkötő képességű talajt.
- Védd a hagymákat a rothadástól. Az ültetésnél tegyél vízelvezető drenázs réteget a cserép aljára, és mindig legyen vízelvezető lyuk is.
- A hagymákat megfelelő mélységre kell ültetned, így ehhez megfelelő méretű cserepet, ládát válassz.
- Hagyj a cserép széle és a föld között némi távolságot, hogy könnyebben öntözhesd, és mulcsozhasd is, ha szükséges.
- Ügyelj rá, hogy soha ne tudjon pangni a víz a növényeid alatt, még eső esetén sem.
A csodás, tavaszi virágoskert ősszel készül. Fotó: 123rf.com
- Amikor a hőmérséklet tartósan -5 fok alá csökken, gondoskodj növényeid takarásáról. A hagymákat nem csak felülről, hanem oldalról, esetleg alulról is éri a hideg és elfagyhatnak. Amikor hideg az idő, ne öntözd őket.
- Ültetni szeptembertől a rendszeres fagyokig lehet, de inkább válaszd erre a kellemesebb, nem túl hideg időszakot.
A lasagne módszerrel mindig lesz nyíló virágod
Hallottál már a rétegezéses, vagy más néven a lasagne módszerről? A lényege, hogy ugyanarra a helyre, ládába vagy cserépbe, több rétegben ültetik a különböző virághagymákat, és így azok folyamatosan nyílnak. Jó választás lehet, ha a korai virágzású sáfrány, a tavasz közepén virágzó jácint és a későn virágzó tulipán kerül egymás alá. Úgy kell választani, hogy a virágzási időkben átfedés legyen. A hagymák válogatásánál ügyelj a színkombinációkra is.
20 cm mélyre kerüljenek a legnagyobb hagymák, a kisebbek pedig 12-13 cm-re. A lasagne módszert úgy képzeld el, hogy a tészta a hagyma, a szósz pedig a talaj.
- Az alsó takaróréteg körülbelül 30 cm-re legyen az edény peremétől. Ez 7 cm vastag legyen, mert ide kerülnek a legnagyobb hagymák, mint például a nárcisz, vagy a tulipán.
- Majd következnek az újabb, kisebb hagymák, körülbelül 16 cm mélyen a talajfelszíntől, vagyis az edény peremétől. Ilyen lehet a jácint, a nárcisz. A hagymákat körülbelül fél cm-re ültesd egymástól.
- Ezeket 2,5 cm vastagon takard talajjal. Ebbe kerülnek az apró hagymájú virágok, mint a fürtös gyöngyike és a sáfrány.Borítsd őket 12 cm vastag talajréteggel. Amíg a hagymák nem hajtanak ki, ide ültethetsz árvácskákat. Öntözd rendszeresen és tavasszal csodás látvány tárul majd eléd.