A legtöbb ember nem ismeri a gombákat, így egy-egy kirándulás során nem tudjuk, hogy melyiket is érdemes felszedni. Nem minden gomba ehető, nem mindegyik jóízű, a mérgezőek pedig egyenesen veszélyesek is lehetnek. Két győri fejlesztő elkészítette a legújabb, Fortissima Fungus nevű gombaadatbázist, ami minden eddiginél részletesebb segítséget nyújt a beazonosításhoz - írta meg a Kisalföld.
Magyarország a gombák hazája
Hazánkban sok ezer gombafaj él, míg a világban ez sok százezret jelent. Magyarországon az átlagosnál több féle változatuk van jelen, ráadásul a gombák országába több faj tartozik, mint a növényekébe vagy az állatokéba összesen. Ennek ellenére nagyon keveset tudunk róluk, általában annyi ismeretünk van róluk, amit az iskolában tanítanak.
"Az volt a célunk, hogy platformunk minél részletesebben és szűrhetően tartalmazzon gombaleírásokat. Tegye egyszerűbbé az azonosítást és nyújtson segítséget azoknak, akik érdeklődnek a téma iránt. A weboldalunkon megtalálható fajokat mintegy negyvenféle határozóbélyeg, tulajdonság alapján rendszereztük, amelyek segítségével könnyebb kiszűrni a keresett gombát"
– mondta el Békefi Tibor, a Fortissima Fungus egyik alapítója.
Mivel találkozhatunk a platformon?
Az új oldal leírásokat, információkat és térképes gombaszakértő-keresőt tartalmaz. Olvashatunk továbbá gombásztúrákról, olyan eseményekről, amiken bárki részt vehet annak érdekében, hogy részletesebb ismeretekre tehessen szert a gombák világáról.
A Fortissima Fungus azonban még fejlesztés alatt áll, hiszen olyan információs központot szeretnének létrehozni, amelyek praktikus tudást és tudományos ismereteket jelenítenek meg. Ehhez azonban még sok munkára, ezzel együtt rengeteg időre van szükségük.
"Sokszor csak azt tudjuk egy-egy fajról, hogy például kolbász alakú a spórája, vagy hogy vörösfenyő mellett találtuk. Azonban a gyilkos galóca is lehet fehér színű, sőt, félre is vezethet, ha leszakad a gallérja vagy a bocskora a talajban marad. Nehéz az azonosítás, és ha tévedünk, azért akár az életünkkel is fizethetünk. Ezért fontos a tudásalapú, megfelelő gombakereső, ami irányba állít"
– tette hozzá Békefi Tibor alapítótársa, Borostyán Tímea.
A szakellenőri vizsgálat nem maradhat el
Hiába az azonosítás, sosem szabad szakellenőri vizsgálat nélkül gombát fogyasztani. A weboldallal kizárólag tudást szeretnénk átadni, hogy egy kicsit jobban rálássunk a gombákra. Ez segíthet abban, hogy egy erdei kirándulás alkalmával tudjuk, hogy mit szabad és mit nem felszedni. Az alapítók célja, hogy a gombákról ne kizárólag a csiperke jusson eszünkbe.
A gombákhoz emellett több termék kapcsolódik, hiszen ma már csomagolóanyagok és gombatéglák is készülnek belőlük, ami a napjainkban használt építőanyagok egyik fő alternatívájának számít. Emellett létezik még gombabőr, ami az állati és a műbőr alkalmazását válthatja ki.
Gombák nélkül nincsen élet
A gombák képesek eltávolítani az óceánokból a szennyeződéseket, emellett lebontják a faleveleket és a gallyakat, tehát nem sokáig húznánk nélkülük. Érdekesség, hogy a fák rajtuk keresztül kommunikálnak egymással, emellett az ízük is sokban különbözik egymástól.
Nem csak csiperkéből készülhetnek isteni gombás ételek - fotó: pexels.com
"Szeretnénk, ha minél többen fogyasztanák Magyarországon és korán megszeretnék a gyerekek, hiszen nagyon egészséges is. Ha pedig azt látják a fiatalok, hogy a felnőtteknek örömet szerez a gombászás, a természetben eltöltött idő, az apró dolgok felfedezése, akkor ők is megkedvelik majd. Vállalkozásunkkal közösséget szeretnénk építeni"
– zárták le a gondolataikat a témával kapcsolatban.