Kilátástalan helyzetbe hozta az Európai Unió a hobbikertészeket, a zöldkönyvvel nem rendelkező kistermelőket és a mezőgazdasági szaküzleteket a folyamatos hatóanyag-kivonásokkal, illetve azzal, hogy nagyon sok, korábban szabadon, bárki által megvásárolható növényvédő szer már csak az úgynevezett zöldkönyvvel beszerezhető.

– Az idén beütött a krach, csak azt tudom mondani – szögezte le Varga József nagykanizsai szaküzlet-tulajdonos. – Folyamatosan szűkítették a felszívódó szerek vásárolhatóságának lehetőségét, csak hogy egy példával érzékeltessem, nagyjából úgy csinálták ezt az egészet, hogy először a hatból csak hármat lehetett szabadon megvásárolni, aztán lett egy, most pedig már egy sincs.

kertészet

Varga József a réz-oxikloridot mutatja, amely jelentősen drágult, 4500 forintba kerül és 100 literhez elég – fotó: Horváth Attila

Ezek a szintetikus szerek hosszabb, 14 napos védelmet nyújtottak. Az egészségügyi várakozási idejük általában 7 nap volt, amit most 21 napra növeltek – azért itt felmerül a kérdés, hogy vajon miért? Akkor eddig mérgeztük magunkat? Most csak a szisztemikus gombaölő szerekről beszéltem, amiket például a peronoszpóra ellen használtunk. A hatékony, jó készítmények gyártása megszűnt, egyetlenegy maradt és azt is a kettes kategóriába sorolták, ami csak zöldkönyvvel vásárolható meg. A lisztharmat elleni védekezéshez már csak két komolyabb készítmény áll rendelkezésre, de mivel ezeket évek óta forgalmazzuk, félő, hogy kialakul a rezisztencia, ezért szerintem ezek se maradnak sokáig. A rovarölőknél ugyanez a helyzet. Komoly, 100 százalékos hatású szereink már nincsenek, egyetlen felszívódó maradt, a Mospilan, ami novembertől szintén nem lesz szabadforgalmú. Olyan készítményeket gyártanak – állítólag az ember és a többi élő szervezet védelmében –, amelyek csak gyérítik a rovar kártevőket, de nem pusztítják el. Ezért borítékolható, hogy többször kell védekezni – de akkor mitől is lesz ez egészségesebb?


Varga József hozzátette: vásárlóik nagyon panaszkodnak, hogy az új, vagy megújított készítmények hatástalanok, tafrinás a barack, varas az alma, és rengeteg a tetű, illetve a meztelencsiga. Ehhez képest a szerek drágultak is, így már nem éri meg a termelés a kiskertekben sem. Ezért sokan úgy gondolják, hogy inkább felhagynak a kertészkedéssel.

– Lehet, hogy ez is a cél, inkább vegyék meg az emberek a hipermarketekben a zöldségeket, gyümölcsöket – fogalmazott a szakember. – Mi is a bezáráson is gondolkodunk, egyre kevesebb növényvédő szer és műtrágya fogy, az emberek elveszítették a bizalmukat. Nekünk ez adta a bevétel nagy részét.