Ez a nyár igazán forró. Az izzadás pedig, habár természetes folyamat, nagyon kellemetlen tud lenni. Különösen, amikor már hetek óta tart a kánikula, és vele a folyamatos izzadás. Azonban van segítség, hiszen ha tudjuk, mivel fokozódik, és mivel tudjuk csökkenteni, rögtön kellemesebben telhetnek még a legforróbb napok is.

Természetesen nem mindegy, hogy milyen ruhát viselünk, mekkora mértékű stressznek vagyunk kitéve, de még az sem, hogy az átlagosnál nagyobb, vagy éppen kisebb a testsúlyunk. Hiszen a túlsúly, a kevéssé szellőző anyagból készült ruha és a stressz fokozza az izzadást. Mint ahogyan a túl fűszeres ételek is. Így hát érdemes kímélő életmódot folytatni, tekintettel az ételekre, és az italokra is. Hiszen az alkohol sem tesz jót a hőségben.

Az izzadást nem csak a hőség okozhatja

Habár a forróság idején teljesen normális az izzadás, sok esetben más is okozhatja azt. Izzadni senki sem szeret, hiszen kellemetlen, sokszor szaggal jár, és még a ruhánk is átázhat tőle. De nem minden esetben csak a meleg hőmérséklet okozhatja.

Ha például valami hat az endokrin rendszerünkre, a szokásosnál jobban izzadunk, és a hölgyek a klimax idején is érezhetnek fokozott verejtékezést okozó hőhullámokat. A  hormonális változások ugyanis hatnak az agy hőszabályozásért felelős részére, amely úgy érzékeli, hogy a testünk túlhevült, és ezért próbálja izzadással hűteni a szervezetünket.


Szintén izzadhatunk, ha stresszhatás ér bennünket. Ekkor leggyakrabban azok a verejtékmirigyek lépnek működésbe, amelyek a hónaljunkban találhatók. A düh és a félelemérzet is kiválthat izzadást. De akár az alacsony vércukorszintet is jelezheti, különösen akkor, ha hideg, nyirkos érzetű bőrrel párosul. Ez leginkább a nyak hátsó részén és a hajvonalnál jelenik meg. Ekkor együnk és igyunk valamit.

De néha az is bajt jelez, ha hiába van meleg, nem izzadunk. A hőgutát jelezheti ez, a vele járó szédülés kíséretében. Az anhidrózis, vagyis a verejték-elválasztás hiánya is nagyon veszélyes, mert megakadályozza a testünket abban, hogy lehűtse magát.

Nem mindegy, mit eszel és iszol a kánikula idején

Ne együnk fűszeres, nehéz, zsíros ételeket és kerüljük a túlzott alkoholfogyasztást is a kánikula alatt. Azonban van egy gyümölcs, amelynek a levét bátran fogyaszthatjuk, még a legnagyobb hőség idején is. A paradicsomlé fogyasztása ugyanis nem csak egészséges ebben a nagy forróságban, de még praktikus is, hiszen összehúzza bőrünk pórusait, így az izzadás intenzitása is mérséklődik. A paradicsom ezen kívül még számtalan pozitív hatással szolgál az egészségünkre.

kánikiula kertész

A kánikula idején kerüld a fizikai megterhelést, és fokozottan ügyelj a folyadék bevitelre. Fotó: Shutterstock

Habár kevesen tudják, a paradicsom nem zöldség, hanem gyümölcs. Ez azonban semmit sem vesz el értékéből, és abból, hogy milyen egészséges. A paradicsom esetében nem méret a lényeg, ugyanis, a paradicsomban annál több a C-vitamin, minél kisebb maga a paradicsom. De a nagyobb méretű paradicsom is nagyon egészséges, úgyhogy bátran fogyaszthatjuk színtől és mérettől függetlenül, csak legyen kellően érett, és persze egészséges.

A paradicsom még B2- és B1-vitaminokat is juttat a szervezetünkbe. A fogyókúrázók is nyugodtan fogyaszthatják, hiszen kalóriatartalma nagyon alacsony, 100 grammonként mindössze 22 kcal.

A paradicsom kívül és belül is jó. Kívül nagyon hatásos a sérült bőrfelületek kezelésében, és halványítja a bőrön lévő foltokat. Leégés esetén szeleteljünk belőle egy keveset a bőrünkre, és enyhíteni fogja a fájdalmat. Étvágyserkentő hatása miatt érdemes a rosszul evő gyerekek étrendjébe is becsempészni, minden nap.

Azonban a paradicsom legnagyobb ajándéka számunkra nem más, mint a benne lévő likopin. A likopinnak köszönheti a paradicsom a piros színét, de mi is nagyon sokat köszönhetünk neki. A likopin nagyon erős antioxidáns tulajdonságának hála, nagyban hozzájárul bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásának csökkentéséhez.

A bőrben való jelenléte megvéd minket a káros UV sugaraktól. Emellett segít az idő előtti bőröregedés elkerülésében, és csökkenti a ráncokat. A rákos betegségek megelőzése mellett fontos szerepet játszik a szívbetegségek elleni küzdelemben, és a szürkehályog gyógyításában is jelentős eredményeket érnek el vele.

A paradicsom likopintartalma az érés előrehaladtával egyre csak nő, így az érettebb, pirosabb paradicsomból jóval több likopinhoz tudunk hozzájutni, mint kevésbé érett, sápadtabb társaiból. A legmagasabb koncentrációban a ketchupban, a paradicsomlében és a paradicsom szószban található meg, ugyanis a likopin a feldolgozás után sokkal hatékonyabban képes felszívódni. Ez azt jelenti, hogy mivel vízben nem jól oldódik, ezért ha olajat öntünk a paradicsomra, sokkal jobban fog felszívódni, de ugyanez a helyzet akkor is, ha megsütjük vagy megfőzzük.

Így legyen saját paradicsom a kertedben

A paradicsom palántáit a májusi fagyosszentek után lehet kiültetni, de még akkor sem vagyunk elkésve, ha most jut eszünkbe. Az ideális tőtávolság 30-50 cm, de az is fontos, hogy a palánták 5-10 cm-rel mélyebben kerüljenek a földbe, mint ahogyan a tenyészedényükben álltak, így ugyanis a főszáron is keletkeznek gyökerek, amelyek segítségével a paradicsom jóval több vízben oldott tápanyagot tud felvenni.

Mivel sajnos rajtunk kívül elég sokan szeretik még a paradicsomot, védjük meg a növényt már jó előre. A réztartalmú gombaölő szerek segítenek megvédeni a paradicsomot a talajban áttelelt fuzárium nevű gombabetegség spóráitól, melyek hatására a levelek sárgulni, barnulni kezdenek és a növény sajnos elpusztul, még mielőtt termést hozhatott volna.

Hogy óvjuk a kiszáradástól, takarjuk mulccsal a talajt a paradicsom körül, így a gyomokat is sikeresen távol tudjuk tőle tartani. Fontos az is, hogy karózzuk ki a növényt, és ahogy növekszik, úgy segítsük a kikötéssel, különben nem fogja elbírni a termést. Hogy minél kevesebb esélyt adjunk a gombás fertőzéseknek, érdemes a paradicsom alsó leveleit levágni, hogy azok ne érjenek hozzá a vizes földhöz, és úgy öntözni, hogy inkább a talajra jusson a víz, és a növényt minél kevésbé érje.

kánikula víz

A kánikula idején nem csak kívül, de belül is fontos a kellő mennyiségű vízellátás. Fotó: Shutterstock

Nagyon fontos, hogy a kacsolás sem maradhat el. A paradicsom leveleinek tövéből úgynevezett hónaljhajtások nőnek, és ha ezek meg tudnak erősödni, akkor a bokor sűrűvé válik, amelyen nem tudnak keresztülhatolni a napsugarak, levegőtlen marad, és könnyebben támadják meg a gombás fertőzések is. Így ezeket le kell csipkedni, hogy a paradicsom kellően szellős legyen.

A paradicsom tápanyagigényes növény, ezért az ültetéskor tegyünk a gödör talajába 2-3 kg érett istállótrágyát vagy komposztot és hetente pótoljuk az elveszett tápanyagait.

Ha kánikula, akkor tehát bátran fogyasszuk a paradicsomot, hiszen nem csak finom, de még nagyon egészséges is.