Ne túráztasd magad a túrások miatt!
A vakondtúrás megszüntetésére akadnak módszerek. Fotó: 123rf.com
Te is érezted már úgy, hogy szinte a szemed előtt sokszorozódnak meg a kertedben lévő vakondtúrások? Átélted már, hogy a gyönyörű gyeped egy éjszaka alatt aknamezővel lett hasonlatos? Vagy hogy a gondosan elültetett palántáidat kitúrva találtad? Bizony, a vakond néha elég bosszantó tud lenni.
Számíthatsz rá, hiszen elpusztítja a kertedben lévő csigákat, pajorokat és százlábúakat, tehát nem véletlenül lett védett állat. Segít átforgatni a földet, amely ezáltal porhanyósabbá válik, sőt, elkeveri benne a rothadó leveleket, hajtásokat is. Azonban mindez nem vigasztal téged, amikor meglátod, már megint mit művelt a kerteddel.
Több módszer is létezik a megfékezésére. Mindenki esküszik a sajátjára, és vérre menő viták tudnak kialakulni a kertészek között, hogy kinek hogy sikerült, vagy éppen nem sikerült megoldást találnia a problémára. Hasznos dolog megosztani egymással a különféle tapasztalatokat, ráadásul amíg a többi kertésszel az interneten csatázol a legjobb módszerről, addig a kis szürke jószág zavartalanul készítheti az újabb és újabb túrásokat a kertben, bár eközben azért remélhetőleg a csigákat is fogyasztja.
A tettes személyleírása
A vakond hasznos állat, bár sok bosszúságot tud okozni. Fotó: 123rf.com
Akinek volt szerencséje nem csak látni, hanem kézben is tartani egy vakondot, az tudja, hogy varázslatosan bársonyos a bundája. A maga nemében pedig igazán aranyosnak mondható a rózsaszín ormányával és az összenőtt ujjaival ez a 18-20 cm hosszú bajkeverő.
A tuti módszerek
Bemutatunk néhány módszert, amely segít csökkenteni az okozott károkat, és a kertészek vérnyomását.
- Tarts gólyát! A gólya ugyanis a vakond legnagyobb ellensége. A hosszú csőre segítségével könnyen ki tudja kapni a vakondtúrásból és egy az egyben le is képes nyelni. Ha ennél egyszerűbb megoldásra vágysz, megértjük. Jöjjön ezekből is néhány.
- Az egyik legrégebbi módszer, hogy petróleumba mártott rongyot dugnak a járatba, amelynek a szaga elriasztja az állatot.
- A sörösüveg módszerre is sokan esküsznek. Semmi esetre se próbáljuk meg leitatni az állatot! Ehelyett ássunk be egy üres sörösüveget majdnem a pereméig a földbe, amelyet a légjárat majd rezgésbe hoz, ennek a hangja ugyanis elviselhetetlen a vakond számára.
- Vannak ultrahangos vakondriasztók, amelyek hasonló hanghatással riogatják a vakondokat. Szerencsére az emberi fül számára ezek a zajok nem hallhatóak.
- A nagy sárfű nevű növény gyökere elriasztja őket, így érdemes belőle a kert több részébe is telepíteni.
- Ha nem vagy jó alvó, az is egy megoldás, hogy hajnalban kimész a kertbe egy ásóval felszerelkezve, és ahol mozogni látod a túrást, kiemeled a kis bajkeverőt. Természetesen sem bántani, sem elpusztítani, sem a szomszéd kertjébe áthajítani nem szabad. Inkább kirándulj a családdal egy távolabbi mezőre, vigyétek magatokkal a vakondot is, és költöztessétek át oda. Este pedig elégedetten hátradőlhetsz, mert ha szerencséd van, vakondot legközelebb már csak kertészgatyában látsz a rajzfilmcsatornán.