Német kutatók azt mérték fel, miként segíthetik a kertek a veszélyeztetett növények megőrzését – írja az ng.24.hu.
A természetvédelmi kertészkedésnek hívott módszert vizsgálva a kutatók megállapították, hogy a vörös könyves növények közel fele alkalmas lehet arra, hogy emberi segítséggel, kertekben próbálják a fennmaradásukat elősegíteni. A biológiai sokféleség megőrzéséhez ugyanis a védett területek, parkok nem elegendőek. Az érdeklődők egy applikáció segítségével ki tudják választani, hogy a saját, helyi körülményeik közepette mely fajokat tudják a kertjükben segíteni.
A természetvédők már gyakran felhívták a figyelmet arra, hogy sokat tehetünk a környezetünkért, ha őshonos növényfajokkal vesszük körbe magunkat.
Amennyiben a ritka növényeket a kertjükben ültetnék az emberek, Németországban 25 százalékkal csökkenne a rájuk leselkedő veszély, illetve a parkok, az erkélyek és a zöldtetők is elősegíthetnék az ország veszélyeztetett növényeinek szaporodását. A 988 különböző faj közel fele alkalmas a kerti tartásra, és a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján szereplő növények közül 650 faj elérhető a helyi fajokkal foglalkozó német kertészetekben! Ráadásul ezek a fajok jobban bírják az aszályt, és kevesebb műtrágyát, tápot igényelnek.
A kutatók ezt követően azt próbálják kideríteni, hogy a kertekben túlélő növények visszavadulhatnak-e, visszaállítható-e segítségükkel e fajok vad állománya.