Amikor itt a tél, szeretünk behúzódni a fűtött otthonainkba. Azonban a kint tartott állataink ezt nem tehetik meg. Legalábbis csak akkor, ha megfelelően gondoskodunk róluk. Hiszen ahogyan nyáron, úgy télen is nagyon fontos, hogy megvédjük állatainkat az időjárás viszontagságaival szemben. Ebben az írásunkban a kutyákkal foglalkozunk, determészetesen minden kint tartott állat esetén ugyanúgy fontos a gondoskodás.

Erre nagyon figyelj, amikor beköszönt a tél

Akár bent, akár kint tartjuk a kutyánkat, a téli időszakban nagy odafigyelésre van szüksége.

1. A legfontosabb, hogy a kint tartott kutyák számára legyen egy jól szigetelt hely, ahová be tudnak bújni. A szigetelés létfontosságú! Nagyon fontos, hogy se a szél, se a csapadék ne juthasson be a kutyaházba. A háznak minden oldala legyen jól hőszigetelt, a tetejével és az aljával együtt. Nem árt, ha lábakon áll a ház, hiszen így alulról sem fog kihűlni.

Ha nincsenek lábai, akkor tegyük téglákra a kutyaházat, hogy ne érintkezzen közvetlenül a talajjal. Így nem csak melegebb lesz odabent, de a beázást is el tudjuk kerülni. A kutyaház mérete igazodjon a kutyához. Ha a kutyaház túlságosan kicsi, nem érzi magát komfortosan benne a kutya, ha pedig túlságosan nagy, nem tudja bemelegíteni a testhőjével.

A legtöbb kutya szeret a gazdája közelében lenni, így a kutyaházat érdemes úgy elhelyezni, hogy onnan könnyedén ráláthasson a kutya az otthonunk bejáratára, különben még a legnagyobb hidegben sem fog bemenni a házába.

kutya kutyaház

Nagyon fontos, hogy jól szigetelt kutyaház várja télen a kertben a kutyusokat. Fotó: Shutterstock

2. A házak belsejét béleljük szalmával, vagy faforgáccsal. Ezzel plusz hőszigetelést tudunk adni a kutyaháznak, továbbá ha nedves a kutya bundája, könnyebben meg tud száradni. Ügyeljünk rá, hogy rongyokat, szőnyegeket ne tegyünk be a kutyaházba, hiszen ha nedvesek lesznek, nem tudnak megszáradni, így nem melegítik, hanem inkább még jobban lehűtik a kutyát.


A megemelt kutyaház alá tehetünk szalmával töltött zsákokat. Ügyeljünk rá, hogy minden rágható részt fedjünk le lemezréteggel, mielőtt a kutya szétrágná a kutyaházat. A bejárathoz tehetünk átlátszó szélfogó függönyt, ami megakadályozza, hogy a szél és a hó bejusson a kutyaházba.

Megoldás lehet az elektromos rendszerrel felszerelt, fűtött kutyaház is. A házilag barkácsolt fűtéssel több probléma is lehet, hiszen kültéren számolni kell a nedvességgel is. Így inkább bízzuk ezt szakemberre, hogy a kutyát nehogy megrázza az áram, vagy nehogy megégjen.

De vásárolhatunk önfűtő takarót vagy kutyaágyat is. Ezek alumínium formaszigetelő réteggel vannak felszerelve, amely képes elnyelni az állat által kibocsátott hőt és visszaverni azt a testére. Így biztonságosan, áram nélkül tartja melegen a kutya testét. De kiválók a különféle melegítőpárnák is, melyeket mikrohullámú sütőben kell felmelegíteni. A párna tartja a meleget akár 10 órán keresztül is, nem kell vízzel feltölteni, nincsenek vezetékek és ráadásul harapásálló is.

3. Nagyon figyeljünk oda kistestű és idős kedvenceinkre, hiszen nekik a legnehezebb átvészelni a hideget. Kistestű, idős, beteg kutyáinkat inkább odabent szállásoljuk el hideg időben. Az idős állatok ízületeinek sem tesz jót a hideg, így nagyon sokat ronthat az állapotukon, sőt, akár az életükbe is kerülhet, ha rosszul döntöttünk.

4. A kint tartott kutyák bundája sűrűbbé válik télen, de ahhoz, hogy ez megtörténjen, megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot kell biztosítani a kutyánk számára. Ha tápot kap a kutyusunk, akkor a csomagoláson megtaláljuk a megfelelő adagolási útmutatót, azonban ahogy közeledik a hideg, úgy kell egy kissé megemelni a mennyiséget. Mivel az állatok a testhőmérsékletük fenntartásához több energiát igényelnek, fontos, hogy emelt legyen az adag.

Ha nyáron csak naponta egyszer etetjük a kutyánkat, akkor nem árt, ha télen az adagot megfelezzük, és reggel és este is adunk neki enni. Arra azonban ügyeljünk, hogy az etetést nyugalmi időszak kövesse, vagyis ne kezdjen el rohangászni, futkosni, ugrálni közvetlenül az etetést követően a kutyusunk, mert annak akár gyomorcsavarodás is lehet a következménye.

5. Akár kinti, akár benti kutyáról van szó, a téli időszakot érdemes felvértezett immunrendszerrel várni. Így nem árt, ha az őszi-téli időszak kezdetekor tartunk a kutyus számára egy vitamin- és probiotikum kúrát. Érdemes ekkora időzíteni a negyedévente esedékes féreghajtást is, hiszen a férgek szintén sokat tesznek azért, hogy legyengüljön állataink immunrendszere. A féregnél pedig nagyon igaz az a mondás, hogy jobb kint, mint bent.

6. Ne feledkezzünk meg a külső élősködőkkel szembeni védekezésről sem. Sajnos már nincs olyan, hogy kullancsszezon, így egész évben érheti kedvencünket támadás. Habár azt gondolhatnánk, hogy a hideg elűzi a kullancsokat, ez sajnos egyáltalán nem így van. Akár a tablettás, akár a nyakörves, vagy cseppes megoldást választjuk, fontos, hogy rendszeresen nézzük át kedvenceinket, hiszen a védelem ellenére is lehetséges, hogy kullancs költözik beléjük.

Ilyenkor ezeket speciális kiszedővel érdemes elvátolítani, hogy nehogy rossz helyen nyomjuk meg a kullancsot, mert ilyenkor pontosan azokat az anyagokat ürítheti a kutya véráramába, amitől a legjobban félünk. Másrészt így elkerülhető, hogy a kullancs beleszakadjon az állat bőrébe, amely szintén gyulladásokhoz vezethet. Minden esetben tartsuk be azt a határidőt, amit a kullancsirtó szeren megadtak, és ne toljuk el, hiszen úgy már egyáltalán nem bizonyított a hatékonysága. Életbevágóan fontos, hogy kutyánkra csakis kutyák részére, macskánkra pedig csakis macskákra alkalmazható, élősködő elleni szereket használjunk, ugyanis a csere az állataink életébe kerülhet!

7. Az őszi, téli időszak a mancsokat is megviseli. Fordítsunk erre külön figyelmet. A havas latyak megtapad a talppárna és az ujjpárnák közötti szőrben, és gyakran találhatunk itt jéggolyókat is. Ezeken nagyon nehéz járni, ráadásul ki is tudja dörzsölni a mancsukat, amely komoly fájdalommal és bőrgyulladással járhat. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ilyenkor a tél előtt vágjuk ki az ujjak között, illetve a talpi felületen a szőrt, és minden egyes séta után ellenőrizzük a kutya lábát. Hasonlóan fontos ellenőrizni a kint tartott kutyák lábait is.

A másik téli veszély a mancsokra nézve a só, amely sajnos kimarja a bőrüket. Alkalmazhatunk speciális kenőcsöket erre, de a disznózsír is kiváló megoldás. Fontos, hogy a séták után langyos vízzel mossuk át a kutya lábait, majd töröljük szárazra, amennyiben benti kutyáról van szó.

kutya kutyHÁZ

A kutyaházat úgy helyezzük el, hogy kedvencünknek rálátása legyen a bejárati ajtónkra. Különben nem szívesen fog bemenni a házába, hiszen nem láthat minket. Fotó: Shutterstock

8. A mozgás, a játék, a séta akkor is fontos, amikor hideg van. Hiába kellemetlen nekünk, a kutyáink számára elengedhetetlen, hogy ugyanúgy tartsuk a napirendjüket akkor is, amikor kint mínuszok tombolnak. Így elkerülhetjük, hogy a kutya túlsúlyos legyen, vagy unalmában felássa a kertet.

9. A vízellátás ugyanolyan fontos télen, mint nyáron. Ügyeljünk rá, hogy amikor már gyakoriak a fagyok, gyakrabban cseréljük ki a vizet állataink előtt, hogy nehogy a jeget vagy a havat kezdjék el enni, hiszen az megannyi betegség okozója lehet.

10. A lakásban tartott kedvencek esetében ügyeljünk rá, hogy nagyon könnyen megfázhatnak, amikor a fűtött otthonunkból hirtelen kilépünk velük a hidegbe. Ráadásul a fűtött lakásokban élő állatok szőre nem dúsul be a hideg hatására. A megoldás ilyenkor a kutyaruha lehet.

11. Ne csak saját kedvenceinkre ügyeljünk. Ne hagyjuk magára az utcán kóborló állatokat sem! Ha tehetjük, gondoskodjunk számukra téli szállásról. Ha szembe jön egy gazdátlan cica, vagy kutya, ne menjünk el mellette segítségnyújtás nélkül. Akár egy menhelyet is felhívhatunk, de elvihetjük egy állatorvosi rendelőbe is, hogy leolvassák a chipjét. Egy gazdátlan állat nem fogja tudni átvészelni a fagyos éjszakákat.

Vigyázzunk kedvenceinkre, hogy egészségesen és boldogan köszönthessük velük együtt a tavaszt!