Ha van diófánk, akkor alig várjuk, hogy végre meglássuk, idén mennyit termett, és természetesen szeretnénk minél előbb meg is kóstolni a termést. Ilyenkor már szinte a szájunkban érezzük a csodás, diós bejgli ízét. Azonban sajnos előfordulhat, hogy a régen várt diótermés elmarad. Ha pedig van, akkor inkább gondot okoz.

Mert ha ott hagyjuk a rossz diót a fa alatt, az több szempontból sem szerencsés. A kutyáinkat megmérgezheti, a diófán pedig a következő évben is megjelenhet a fertőzés.

A dióburok-fúrólégy nevét sajnos meg kell tanulni

Sajnos nemrég új nevet kellett megtanulnunk, egy invazív rovarfaj, a dióburok-fúrólégy nevét. A kártevő petéit az éretlen, még zöld dióban neveli, és már nyáron láthatjuk, ha beindult a fertőzés.

Egy nőstény dióburok-fúrólégy akár 400 tojást is lerakhat. A dió zöld burkán ekkor apró fekete pontok, szúrásnyomok figyelhetők meg. A tojásból kifejlődő lárvák a külső zöldburok húsából táplálkoznak. Ennek következtében a dió burka elfolyósodik, majd idővel megbarnul és megfeketedik. A termésburok ezek után rátapad a dió kemény héjára, majd penészessé válik és a dió jóval idő előtt hullik le a diófáról.

Az Amerikában honos dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa Cresson) az 1980-as években került Európába, míg hazánkban az első példányokat 2011-ben, Kőszeg környékén találták meg. A kártevőt a Nemzeti Élelmiszerlánc Biztonsági Hivatal (NÉBIH) 2012 nyarán azonosította.


A nyugati dióburok-fúrólégy ellen történő védekezés egyik legfontosabb része a permetezés mellett az, hogy megakadályozzuk a lárva talajba kerülését, mert azok a talajba kerülve bebábozódnak, majd ott telelnek át. Így a lárvák talajba jutását érdemes meggátolni a kártevő gyérítése és a jövő évi károsítás megelőzésének érdekében. Ezt ponyvatakarással lehet a legegyszerűbben elérni, amit a fa köré helyezünk. Ez megkönnyíti a termések vizsgálatát és összegyűjtését is.

A kutyák számára méreg lehet a dió

Sajnos azonban az, hogy a dió gusztustalan és fura szagú, a kutyáinkat nem hogy távol tartaná, hanem még nagyobb érdeklődéssel fordulnak felé. A dióburok-fúrólégy által megfertőzött dió viszont halálos mérgezést is okozhat a kutyáink számára.

dió kutya

Óvjuk meg a kutyáinkat a fertőzött dió fogyasztásától. Fotó: Shutterstock

A tünetek nagyon hirtelen lépnek fel, és ha nem vagyunk otthon, vagy nem cselekszünk időben, néhány óra alatt végzetesek lehetnek. A tremorgén mikotoxikózisnak nevezett betegséget a dió romlása során keletkező gombafertőzés okozza. Ha van dió a kertünkben, és a kutyánkon epilepsziás tüneteket, remegést, lázat, intenzív nyálfolyást tapasztalunk, azonnal vigyük állatorvoshoz!

Mentsük meg, de mindenképp szedjük fel a diót

Figyeljünk oda a diófára, és ha azt látjuk, hogy megtörtént a baj, próbáljuk meg minél hamarabb megmenteni a termést. Áztassuk vízbe a diókat néhány órára, így elpusztul a kukac, amelyik esetleg még a héj alatt megbújt. Ezután fúrógépbe fogott keverőszárral tudjuk leszedni a fekete részt. Majd szárítsuk meg a diót és így tároljuk el hűvös helyen.

Azonban csak az egészséges diót fogyasszuk, amennyiben az már nem menthető, akkor semmisítsük meg. Semmikép ne hagyjuk a diót a fa alatt, mert a kutyáinkra is veszélyes, és tovább tud élni a kártevő. Nagyon fontos, hogy ne maradjanak fekete diószemek a fákon, mert innen is lepottyanhatnak a nyüvek.

Az egészséges dió egészséget hoz nekünk

1. A dió rendszeres fogyasztása csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedéseket illetően, sőt, csökkenti a krónikus gyulladást és így a szívroham kockázatát is.

2. A dióban sok az esszenciális tápanyag, így az omega-3 alfa-linolénsav is. Ezen kívül a dió A- és E-vitaminban gazdag, de megtalálható benne a B-vitamin is. De nem csak a termése, a levele is nagyon hasznos, melyből tea készíthető, amely hozzájárul az akne, a sömör és egyéb bőrproblémák kezeléséhez.

4. A dióban sok magnézium és a kálium is található, továbbá a csontképzéshez szükséges fluor, és a vérképzéshez elengedhetetlen mangán és réz is megtalálható benne, a szelén pedig a szívizomgyengeség ellen véd, és erős immunrendszer erősítő is egyben.

5. Az agyunk működését is támogatja a dió a benne található, többszörösen telítetlen zsírsavak okán.

6. Magas kalóriatartalma miatt azonban nem árt odafigyelni, hogy mennyit fogyasztunk belőle, ha nem szeretnénk felszedni pár kilót. 10 dkg dió ugyanis több, mint 600 kalóriát tartalmaz, amely egy kisebb tábla csokoládé kalóriatartalmával egyenértékű.

Legyen diófa a kertedben

Mivel a diófa nagyra nő, sok kertben sajnos nem kaphat helyet. Ezért, ha mellette döntünk, mérjük fel, hogy amikor meg fog nőni, akkor is elférjen és ne legyen a tető, a kerítés vagy a villanyvezeték közelében.

Mivel 10-15 évet is várni kell addig, amíg a diófa teremni kezd, érdemes oltott csemetét vásárolni, hiszen az már 3-4 év után fogyasztható termést hoz. A diófa kedveli a meszes, humuszos, jó vízellátottságú talajokat, de az átlagos kerti földben is jól fogja magát érezni. A nagyon laza homokos, vagy a túl kötött, agyagos talaj azonban nem a legmegfelelőbb számára.

A diófa fiatalon fagyérzékeny. Ültetési ideje ősszel vagy tavasszal jön el. Az ültetőgödörnek akkorának kell lennie, hogy a diófacsemete gyökerei kényelmesen elférjenek benne.

dióburokfúrólégy dió

Védjük meg a fákat a dióburok-fúrólégy kártételétől. Fotó: Shutterstock

Alulra tegyünk vastag réteg szervestrágyát vagy komposztot, majd fedjük be egy vékony réteg földdel, hogy a diófa gyökerei ne érintkezzenek vele közvetlenül, mert az kárt tehet bennük. A szabadgyökerű csemete esetén gyökérmetszés nem szükséges az ültetés előtt, azonban a sérült, elszáradt gyökérdarabokat ajánlott lemetszeni.

A konténeres diófa esetében emeljük azt ki az edényéből, majd úgy helyezzük a gödörbe, hogy földjének felszíne egy síkban legyen a környező talajjal. Ha a földlabdás diófa gyökere jutazsákban van, azt nem kell eltávolítani az ültetéskor, mert le fog bomlani a talajban. A földgombóc kerüljön a talajszint alá, de nem kell mélyre süllyeszteni a diófát.

Minden esetben öntözzük be a diófát ültetés után, és míg még fiatal a csemete, hetente alaposan öntözzük meg. A hideg elől felkupacolással kell óvni a csemetét. Fontos, hogy a diófa első metszését az ültetés során el kell végezni. Ez az első korona alakító metszés. Válasszunk ki 3-4 olyan vázágat, amelyek egyenletes távolságra vannak egymástól, és ezeket vágjuk vissza 20–30 cm-re. Az úgynevezett sudárhajtást vágjuk vissza úgy, hogy az körülbelül 20 cm-rel nyúljon túl a vázágakon.

A diófát a későbbiekben soha nem akkor kell metszeni, amikor a többi fát, mivel tavasszal a nagy gyökérnyomás miatt olyan sok nedvet veszítene el, hogy szinte elvérezne. Az ősz kezdetén jön el a diófa metszésének ideje.

Egészséges dióban gazdag diófát kívánunk!