Ha van kerted, akkor abban általában fák is vannak. Ezek a fák pedig idővel sajnos elöregedhetnek, megsérülhetnek, vagy beteggé válhatnak, és ekkor ki kell vágni őket. Egy fa kivágása és annak módja is komoly fejtörést tud okozni, de az is komoly probléma, hogy mi legyen a tuskóval. Habár néha szerencsénk van, és a kert olyan részében marad meg, ahol kiválóan mutat virágtartóként, de az esetek nagy többségében nagyon is útban van, és annyi időnk azért nincs, hogy megvárjuk, amíg elkorhad.
Így hát több megoldás közül is választhatunk, ha nem szeretnénk, hogy a tuskó még hosszú éveken át éktelenkedjen az udvarban a fakivágás után. Rögtön mutatunk is egy igen gyors, álomba illő megoldást.
Ebben a videóban hamar találtak megoldást a tuskó eltávolítására
Ez a látványos videó pillanatok alatt megoldja a tuskókérdést.
Még ha nálunk nem is kapható hozzá ez az adapter, azért a Piactéren egészen biztosan találni megfelelő alternatívát.
Így távolíthatod el a tuskót
A fakivágás után sok esetben zavaró lehet a földben maradt tuskó. Ráadásul arra nem számíthatunk, hogy nagyon hamar el fog korhadni, hiszen akár 20 évig is ott éktelenkedhet a kertünkben. Természetesen erre is vannak különféle megoldások, így mindenki ki tudja választani a számára, és a kertje számára legmegfelelőbbet.
A tuskó pedig azért is jobb, ha nem marad a földben, mert ott különböző élősködők, így például termeszek vagy darazsak lakóhelye is lehet, és a fűnyírásoknál is könnyen sérülést okozhat.
1. A kisebb méretű tuskókat kiszedhetjük kézi erővel, ásó, balta, csákány és egyéb eszközök segítségével. Ebben az esetben a fakivágás során az utolsó 1-3 méter törzset hagyjuk rajta a tuskón, majd a tuskó körbeásása közben vágjuk el az oldalgyökereket. Amikor elértük a megfelelő mélységet, fordítsuk ki a tuskót. Ezt a legegyszerűbben úgy tehetjük meg, ha a meghagyott törzsrész tetejére kötelet kötünk és vagy kézi, vagy gépi vonóerő segítségével fordítjuk ki. Így már az alsó gyökerek is elérhetők lesznek, és azok elvágása utána tuskó kiemelhető a munkagödörből.
A farönk sok kártevő otthona is lehet, ezért is érdemes eltávolítani. Fotó: Pixabay
Így azokat a tuskókat is ki tudjuk szedni, amelyeket gépekkel nem tudnánk megközelíteni, de azzal legyünk tisztában, hogy nem könnyű és nem gyors művelet ez. Így, ha mi végezzük, az sok munkával, ha mással végeztetjük, az pedig sok kiadással fog járni.
2. Géppel is ki lehet szedni a fakivágás után bennmaradt tuskót. Ehhez természetesen fontos, hogy megfelelő legyen a tuskóhoz való hozzáférés. A módszer ugyanaz, mint amikor kézzel végezzük a tuskó eltávolítását, azonban itt nem szükséges hozzá emberi erő, mivel a feladatot egy több tonna feszítőerővel rendelkező markoló végzi. Így ez az eljárás sokkal gyorsabb, mint a kézi eltávolítás, ráadásul egy bizonyos méret felett már elkerülhetetlen is, hogy gépet vegyünk igénybe. Ha több tuskót kell eltávolítani, szintén jó megoldásnak tűnik, azonban jelentős helyigénye van, és a gép beengedése a kertünkbe egészen átrendezheti annak összképét.
3. A gépi tuskómarás ugyan hazánkban kevéssé elterjedt, nyugaton már nagyon közkedvelt eljárás. Az eljárás lényege, hogy a tuskót egy viszonylag kisméretű, de nagy teljesítményű célgéppel közelítik meg, ami vídiabetétes marótárcsája segítségével a föld alá „marja" a megmaradt tuskót. Az eljárás nagyon gyors és a tuskó mérete sem képezhet semmilyen akadályt. A tuskót lehetséges csak pár centivel a talajszint alá marni, ami elegendő a füvesítéshez. Mivel akár kisebb helyekre is be lehet férni a kisebb tuskómarókkal, az eljárás hátránya csak az, hogy igen költséges.
4. A pirolízis segítségével történő eltávolítás azt jelenti, hogy az anyag kémiai lebontása hő segítségével, azaz égetéssel történik. Ezt akkor lehet csak alkalmazni, ha a környezet ezt megengedi. Ilyenkor a tuskó lehet a családi szalonnasütések és a bográcsozások helyszíne, és annak tetején rakunk tüzet. Így minden egyes alkalommal, amikor szalonnát sütünk, vagy a bográcsban főzünk, a tuskó sorvad az izzó parázs alatt.
5. A korhasztás segítségével is el tudjuk idővel tüntetni a tuskót, például, ha laskagomba termesztésére használjuk. Ahhoz, hogy ez működhessen, a tuskó tetejét láncfűrésszel vagdossuk be, majd vásároljunk gombaspórát, és kezdjük el a termesztést. A tuskó idővel egyre porhanyósabb lesz, majd el lehet kapálni.
6. Vegyszerrel is el lehet távolítani a tuskót. Ehhez távolítsuk el a tönk felső részéből a lehető legtöbbet, majd fúrjunk több 2,5 centiméter átmérőjű lyukat a maradék felületébe. Ne csak függőleges lyukakat készítsünk, hanem fúrjunk függőleges lyukakat keresztező merőleges járatokat is, amelyek legyenek legalább 30 centiméter mélyek. Öntsünk minden lyukba 1 deciliter tönk eltávolító vegyszert, majd töltsük fel vízzel. Takarjuk le egy műanyag ponyvával, ami felgyorsítja a rothadási folyamatot.
Ez a folyamat 3-6 hétig is eltarthat. Ellenőrizzük ezalatt rendszeresen és adjunk hozzá még vizet, amennyiben szükséges. 4-6 hét elteltével a tuskó már kellően szivacsos lesz ahhoz, hogy fejszével ki tudjuk emelni a helyéről.
A farönk eltávolítására nagyon sok módszer létezik. Fotó: Pixabay
7. Epsom só használatával is megoldható a fakivágás utáni tönk eltávolítása. Ehhez kettő az egy arányban elegyítsünk vizet és Epsom sót. Miután a só alaposan feloldódott, töltsük tele vele a tuskó lyukait.
8. A rönkdaráló bérlése is jó megoldás lehet, de arra ügyeljünk, hogy csakis megfelelő tudással és biztonsági felszereléssel ellátva lássunk hozzá a munkához. Egy daráló akár 450 kilót is nyomhat, így a bérlés előtt mérjük fel, hogy mivel tudjuk elhozni és mozgatni. Ha sikerült elhozni és elhelyezni a kertben, egy kapa vagy lapát segítségével távolítsuk el a rönkről a szennyeződéseket, majd vágjunk le láncfűrésszel minél többet a rönkről. Addig dolgozzunk a rönkdarálóval, amíg 10 centiméter mélyen le nem csiszoltuk a tuskót, majd töltsük fel a maradvány helyét faforgáccsal, avarral és fűvel.
9. Ha nem szeretnénk, vagy nem tudunk mi magunk elbánni a tuskóval, hívjunk szakértő segítséget.
10. A tuskó eltávolításakor a főgyökeret nem kell minden áron kiszedni a földből. Fontos azonban, hogy a csonk törzsét alaposan tisztítsuk meg, mert így idővel a gyökerek el fognak rothadni.
Mindenkinek balesetmentes és gyors munkát kívánunk!