A hatóságoknak arról nincs pontos információjuk, hogy milyen volumenben folyik ma illegális fakereskedelem, de félmillió és egymillió köbméter közé teszik a mennyiséget.

A faanyag-kereskedelmi láncot ellenőrző erdészeti hatóságként eljáró Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tavalyi jelentése szerint például Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye 2022 után 2023-ban is extrém magas kockázatú vármegye maradt, de már a 2022-őt megelőző öt évben is nagyon magas kockázati besorolású volt. Pest vármegyében se jobb a helyzet, tavaly is nagyon magas kockázati besorolást kapott és az utóbbi négy évben nagy változás nem történt. Heves és Veszprém vármegyék kockázati besorolása két kategóriát romlott.

Az talán senkinek sem új információ, hogy falopás esetén tulajdon elleni bűncselekmény történik, amely ügyben a rendőrség tud eljárni. Ezzel szemben az illegális fakitermelés fogalma alatt rögtön kétféle büntetendő tevékenységet kell értenünk: az egyik az engedélyeztetés és bejelentés nélküli fakitermelés, a másik pedig a kitermelt faanyag illegális kereskedelembe hozatala. Az erdőben végzett, gyakran igen jól szervezett illegális cselekmény a laikus számára semmiben se különbözik a jogszerű fakitermeléstől, ezért annak felderítése általában csak szakemberek és a hatóságok bevonásával lehetséges.

Az állami erdővállalatoknak bejelentési kötelezettségük van, ha illegális cselekményt észlelnek, s akkor is igaz ez, ha a fáknak már hűlt helyük van. A cselekmény egyébként egyrészt erdészeti hatósági eljárásban erdővédelmi bírságot von maga után, másrészt bűncselekmény is a Btk. 370. paragrafusa alapján. A bejelentési kötelezettség teljesítése, illetve egyáltalán az ilyen jellegű esetek észlelése, feltárása a magán erdőgazdálkodók esetében kapacitáshiány miatt sokkal nehezebb.

fakitermelés

A legtöbb lebukás nem az erdei utakon történik, hanem szállítás közben – forrás: Pixabay

Nagy Dániel, a Nébih erdészeti főfelügyelője szerint hiába jár zajjal a kitermelés, a motoros fűrész a közeli faluból is hallatszódhat, erre nem sokan indulnak el, hogy megnézzék, mi történik. Az új elektromos fűrészekkel pedig szinte már hangtalanul lehet dolgozni. Egy nagyobb méretű erdőterületen egy kisebb teherautót pillanatok alatt meg lehet rakni. Megesik, hogy csak 3-4 köbmétert visznek el az elkövetők – jogi szempontból ez falopás, ami értéktől függően lehet szabálysértés, illetve bűncselekmény. Az illegális fakereskedelem más: például kivágnak 120 köbmétert, ám papíron csak 100 köbméter szerepel. A 20 köbméter illegális fakitermelésnek minősül, ám a helyzetet bonyolítja, hogy 10-15 százalékos az úgynevezett felvételi hibahatár: számít a fa nedvessége, formája is.

A legtöbb lebukás egyébként nem is az erdei utakon történik, hanem szállítás közben, Tüzép-telepeken, fűrészüzemekben. Elsősorban a szállítójegyeket vizsgálják a hatóságok – a dokumentumra érdemes figyelmet fordítaniuk a fogyasztóknak is, ha nem tud ilyet adni a szállító, akkor szinte biztosra vehető, hogy a fa "feketén" érkezik. Az eladó ilyenkor vagy a 27 százalékos áfát akarja megspórolni, vagy a beazonosíthatóságot szeretné elkerülni.


Fontos szót ejteni a csalókról is, akik főleg az idősebb korosztályt csapják be. Ennek legdurvább formája az előreutalás, ilyenkor a fogyasztó a pénzt is kifizeti, és fát sem kap. Az is gyakori módszer, hogy azt mondják, kimaradt egy fuvar, így a megbeszélt időpontnál előbb hozzák a fát. Ilyenkor az emberek kapkodnak, nem figyelnek se a minőségre, se a mennyiségre. Különösen nagy kockázatot hordoznak a közösségi portálokon közzétett hirdetések; az ilyen hirdetők 80 százalékánál talált szabálytalanságot a Nébih az elvégzett próvásárlásos ellenőrzéseknél. Ezért erősen ajánlott helyi erdőgazdálkodótól, erdőgazdaságtól, telephellyel rendelkező tűzifa-kereskedőtől vásárolni.


A hatóság, a Nébih szakembereinek tapasztalata szerint egyébként nem a szegénységben, mélyszegénységben élők lopják a fát, ők inkább az erdészetek által szervezett fagyűjtő csoportokba jelentkeznek, vagy élnek a kormány szociális tűzifaprogramjának lehetőségével. Helyettük tehát egy zárt, jól szervezett kör keres milliókat az illegális fabiznisszel. Olykor „hibrid módon" dolgoznak, van legális fakereskedelmi tevékenységük is és emellett trükköznek. A papírokon valótlan adatokat tüntetnek fel, szállítójegy nélkül pedig kis szerencsével el lehet jutni a közeli falvakba...

Forrás: Pénzcentrum.hu

Indexkép: Pixabay