A gyomokkal és kártevők sokaságával is küzdöttünk a héten
A gyomok megkapták a csapadékot ahhoz, hogy elárasszák tábláinkat; minél több adat áll rendelkezésünkre, annál eredményesebb a gazdálkodás; a támadó kórokozók száma tömegessé vált; miért felejtettük el a jól bevált tájfajtáinkat? Az Agroinform.hu heti hírösszefoglalója.
Rákos betegek és listázott politikusok – botrányos ügyek a Monsanto körül
Több európai országban is listákat vezethetett a Monsanto a vele kritikus személyekről, sőt befolyásolással is megvádolták a céget. Eközben tartanak a glifozát rákkeltő hatásáról szóló viták: most éppen az USA Környezetvédelmi Hatósága mondta ki, hogy a glifozát szakszerű használat esetén nem tekinthető rákkeltőnek.
Fókuszban az aszály: hogyan csökkenthetők az aszálykárok, és mire figyeljünk az öntözésnél?
Negyven éve nem volt arra példa, hogy ilyenkor öntözni kelljen az Alföldön; segíthetünk a növényeknek elviselni a szélsőséges időjárást; megtudhatja, hogyan lehet csökkenteni az aszálykárokat; az öntözésre most nagyobb szükség van, mint valaha – mire figyeljünk? Az Agroinform.hu heti hírösszefoglalója.
Magyarországon is múlik a glifozát jövője
Az EU tagállamok megegyeztek, hogy Franciaország, Hollandia, Magyarország és Svédország közösen felelnek a glifozát – növényvédő szer hatóanyag – következő értékeléséért. Az EU-ban a glifozát soron...
A glifozát kiiktatása nagyon megnöveli a gyomirtás költségeit
A glifozát kiesése miatt a termelők a kevésbé hatékony gyomirtó szerekből nagyobb adagokat, illetve kombinációkat és többszöri kezelést voltak kénytelenek alkalmazni.
Milyen gyomszabályozási stratégiát kövessünk kukoricában?
Mikor védekezzünk a gyomok ellen? Egy vagy két kezelés ajánlott? A cikkből kiderül, hogy a különböző gyomflóra és termesztési körülmények között milyen gyomirtási stratégia a legjobb.
A peszticidek használatának csökkentését sürgeti az Európai Parlament
A legtöbb európai polgár tisztában van azzal, mennyi peszticid van az ételeinkben, és hogy ez milyen hatással lehet az egészségünkre. A képviselők is kiemelt figyelmet fordítanak a témára.
Védeni kell a termőföldet a spekulánsoktól Németországban
Ezek a befektetők, akiknek legtöbbször semmi közük a mezőgazdasághoz, gyakorlatilag ellehetetlenítik az adott körzetben generációk óta gazdálkodó termelők földvásárlását.
A laskagomba gombaölő szerként is hasznosítható
A növényvédő szerként használható kivonat már szabadalmi védettséget élvez.
Egy speciális cukor válthatja ki a glifozátot?
A kutatók kísérletekkel igazolták, hogy a vegyület az emberre és az állatokra teljesen ártalmatlan.
Hormonrendszert romboló vegyi anyagok a növényvédelemben – mennyire jogos a félelem?
Az emberi szervezet, ezen belül a belső elválasztású mirigyek működését egyes romboló hatású kemikáliák, egyebek között növényvédőszer-hatóanyagok károsíthatják.
Végre rájöttek, miért pusztultak el méhek ezrei Somogyban
Görcsbe rándulva pusztultak el méhek ezrei Somogyban – írtuk meg még 2018 nyarán egy somogysárdi méhész beszámolója alapján. Sokáig nem lehetett tudni, mi volt a méhpusztulás oka, most azonban megérkezett a szakvélemény.
Sikeres kukoricatermesztés? Tökéletes vetőmagot, és teljes technológiai ajánlást adunk! – VIDEÓ
Kukorica vagy szója, hibrid, vagy fajta – a vetés utáni egységes kelést az egyöntetű, válogatott vetőmag is befolyásolja. Ebben segít a KITE és a saját előállítású vetőmagok esetében garantálja a frakcionált vetőmagot a partnerei számára. A terméseredmény minden esetben a termesztés-technológiától és a termelési körülményektől is függ.
Ezekre érdemes most odafigyelni a gazdáknak
Igazságosabb földforgalmi szabályozás készül; így válasszunk nitrogénműtrágyát; megbízható permetezőgép az egész szezonra; egy évben csak egyszer vannak ilyen szerszámleárazások; a precíziós gazdálkodás beépül a támogatási rendszerbe. Az Agroinform.hu heti hírösszefoglalója.
Túlzott-e az aggódás a növényvédő szerek miatt?
Németországban felmérést végeztek a lakosok körében, hogy a szermaradványokat tartalmazó élelmiszerektől mennyire tartanak.
Növényvédőszer-maradékok a hazai élelmiszerekben: kell-e aggódnunk?
A növényvédőszer-maradékok veszélyeiről, előfordulásuk gyakoriságáról és mennyiségük csökkentésének lehetőségeiről olvashattok cikkünkben.
Beporzó és méhekkel kommunikáló robotok
Segíthetik-e robotok a beporzók védelmét, vagy akár helyettesíthetik-e őket?
Biztató terméskilátások
Megoldások a munkaerőhiányra; a kukorica minősége és a termésátlag is biztató; az időjárás nem a repcének, hanem a kártevőinek kedvez; küzdelem a mikotoxinok ellen. Az Agroinform.hu heti hírösszefoglalója.
Nem tudni, hogy a glifozát felel-e a méhpusztulásokért
Továbbra sem egységes itthon a glifozát megítélése: a méhészek szeretnék a korlátozását, míg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara osztályelnöke szerint hazánkban nem olyan mértékű a vegyszer használata,...
A Monsantónak 290 millió dolláros kártérítést kell fizetnie rákkeltő gyomirtói egyik áldozatának
A Monsanto vegyipari óriáscég köteles csaknem 290 millió dolláros kártérítést fizetni rákkeltő gyomirtói egyik áldozatának. Erről hozott döntést pénteken délután egy San Franciscó-i bíróság.
Napraforgó-betakarítás minimális veszteséggel
Az idei évre jellemző heterogén napraforgó-állomány és a szokásosnál erősebb mértékű gyomosodás megköveteli a betakarítás előtti állományszárítást, az egyenletes érés és a veszteségcsökkentő...
Nehéz megszabadulni ettől az agresszív gyomtól
Hogyan védekezhetünk az aranka fajok ellen?
A gombabetegségek most a kertész legnagyobb ellenségei
A lisztharmat fajok károsítanak a szőlőn, az almán, a tökféléken és a dísznövényeken, és a varasodás is megjelent az érzékeny fajtákon.
Időszerű növényvédelmi teendők a közterületeken
A fasorokban, parkokban továbbra is a levéltetvek a főszereplők a lakossági bejelentések alapján. A növények egészsége miatt is védekezni kell ellenük. A párás, változékony és meleg időjárás kedvez a...
Figyelem, idén korábban kell kezdeni a védekezést a parlagfű ellen!
A Nébih Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatósága felhívja a termelők figyelmét arra, hogy időben gondoskodjanak a parlagfüves területeik kezeléséről, és amennyiben szükséges, akkor...
A növényvédőszer-ipar maga szabja meg az engedélyezés szabályait?
Egyes civil szervezetek szerint az esetek 90 százalékában a gyártó ipar határozza meg, hogy melyik engedélyezés alatt álló növényvédőszer-hatóanyagokból készülhet biztonságos termék.
A COPA/COGECA álláspontja az EU növényvédeleméről
A COPA/COGECA véleménye szerint a peszticidek fenntartható használatával kapcsolatos EU-álláspont igen sok pozitív elemet tartalmaz.
A kalászosokban gyakorlatilag mindent tudnak
Hamarosan az Adamától és a Syngentától megvásárolt több mint ötven növényvédő szerrel, valamint az FMC-től átvett jelentős gyomirtószer-csomaggal gazdagodik a Nufarm kínálata Európában.
A méhek védelmében
Bajorországban a BUND és BN rövidítésű természetvédelmi szervezetek az egész országra kiterjedő „méhvédelmi akciótervet” dolgoztak ki annak a ténynek a tudatában, hogy a mezőgazdasági területeken a...
Mit tehetünk a rezisztens fenyércirok ellen?
A világ hatodik legveszélyesebb gyomnövénye, itthon is hatalmas károkat okoz. A védekezést nemcsak kiváló alkalmazkodási, szaporodási és túlélő-képessége nehezíti, hanem az is, hogy már rezisztens populációi is kialakultak. A legjobb eredményt a módszerek kombinálásával érhetjük el.
Újabb génmódosított szójafajták érkezhetnek Európába
A közeli jövőben várhatóan behozható lesz az EU-ba az első három olyan szójafajta, amelyeket génmódosítás útján rezisztenssé tettek három különböző peszticiddel (Glifozát, Isoxaflutol és 2,4-D)...
Döntött az EFSA: A glifozát nem veszélyes az emberre
Az Európai Élelmiszer Biztonsági Hatóság közleménye szerint nem találtak rá bizonyítékot, hogy a glifozát kártékony hatással lenne az emberi endokrin (hormon) rendszerre.
Megjelentek a kötelezően irtandó gyomok
A parlagfű és az aranka fajok ellen kötelező védekezni, ellenkező esetben bírságra számíthatunk.
Mit tegyünk a vándorpoloskákkal?
A kertekben is aktuális a parlagfűirtás, a kajszifákon a levéllikasztó gomba fertőzése erősödött meg, a zöld vándorpoloska pedig folyamatos gondot okoz a kertekben.
Kiemelt témáink
- AKG
- baromfi
- gazdálkodási napló
- búza
- fiatal gazda
- PREGA
- gazdaságátadás
- AÖP
- gyümölcstermesztés
- jogszabály
- kukorica
- közös agrárpolitika
- legeltetés
- madárinfluenza
- napraforgó
- no-till
- növényvédő szer
- ökológiai gazdálkodás
- repce
- sertés
- sertéspestis
- szarvasmarha
- szőlő
- talaj
- termőföld
- TMR
- ukrajna
- zöldségtermesztés
- drón

Mit tehetsz pánik helyett? Állathigiénia Agroinform webinárium
Jelentkezz most az online konferenciánkra!
Posztharveszt 1. - A zöldség tényleg a levesbe menjen
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a FruitVeB közös szakmai konferenciája.