A kormány a vállalkozások visszajelzései alapján jelentős könnyítéseket vezet be a feltételesen vissza nem térítendő támogatások megtartásának feltételeiben, a lépés mintegy 3000 mikro, kis- és középvállalkozást érint, amelyek közel 350 milliárd forintnyi ilyen támogatásban részesültek – jelentette be Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára sajtótájékoztatón szerdán.

Elmondta: 2025 nemcsak az áttörés, hanem a vállalkozások éve is. A kkv-kat támogató Demján Sándor Program keretében meghirdetett pályázatok iránt fokozott az érdeklődés, ezek elbírálása folyamatos. A hitelkonstrukciók kamatfeltételei november óta többször kedvezően változtak, a kedvezményes hitelek iránti igény közel 50 százalékkal nőtt az elmúlt mintegy fél évben.

Ismertette: a GINOP Plusz operatív program vállalkozásfejlesztési prioritása keretében 2021-ben csaknem 380 milliárd forintnyi forrás vált elérhetővé az Európai Unió társfinanszírozásában, ezek túlnyomó része, 350 milliárd forint feltételesen vissza nem térítendő támogatás formájában került kiírásra. A támogatási feltételek nem teljesítése esetén ezek egy része vagy egésze visszafizetendővé válik – tette hozzá.

Szabados Richárd

Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára sajtótájékoztatót tart a minisztériumban 2025. április 9-én – fotó: MTI/Hegedüs Róbert

A feltételesen vissza nem térítendő támogatás megtartásának három feltétele közül kettőt – ingyenes tanácsadás és képzés igénybevétele, valamint a projekt hatékony végrehajtása – a vállalatok teljesítették, azonban sokaknak problémát jelentett a vállalkozás által előállított bruttó hozzáadott érték növelése a gazdasági növekedéssel (GDP) arányosan.

Ez utóbbi azért fontos, fűzte hozzá, mert a támogatás 60 százaléka a bruttó hozzáadott érték növelésével tartható meg, ami közel 3000 kkv-t és 210 milliárd forintnyi támogatási forrást érint. A másik két feltétel 20-20 százalék súlyt képvisel.

Szabados Richárd ismertette: a kormány enyhített a programfelhívások feltételein, miután a cégek a pandémia, az energiaválság és a háború következtében megváltozott gazdasági környezetre hivatkoztak.

A változások értelmében az eredményességmérést egy évvel elhalasztják, így a projekt befejezését követő második lezárt üzleti év adatai is figyelembe vehetők, és a két év közül automatikusan a kedvezőbbet veszik figyelembe.

A technológiaváltó és a zöld gazdaság fejlesztését szolgáló felhívások esetén a GDP növekedés kétszerese helyett másfélszeres növekedés is elegendő lesz a támogatás megtartásához, míg a Magyar Multi Program esetében a szorzó háromról kettőre módosul.

Megváltozik a viszonyítás alap is, így a vállalkozások bruttó hozzáadott értékváltozásának számításánál nem a Konvergencia programban rögzített adatok, hanem a KSH tényadatai lesznek mérvadóak, ami jobban igazodik a gazdasági realitásokhoz

– fogalmazott.


Elmondta: a támogatási feltételek módosításával több cég számára biztosíthatóvá válik, hogy ne kelljen visszafizetnie az uniós támogatást.

A tájékoztatás szerint a kormányzati intézkedés öt GINOP programot érint:

  • GINOP-1.2.16-22,
  • GINOP Plusz-1.1.2-21 – Magyar Multi Program,
  • GINOP Plusz-1.2.1-21,
  • GINOP Plusz-1.2.3-21
  • és GINOP Plusz-1.3.1-21 – Zöld Nemzeti Bajnokok program.

A módosításokat a pályázati hivatalos honlapon jövő hónapban teszik közzé.

Európai társfinanszírozási programokról lévén szó, a felhívás-módosításokat az irányítóhatósággal közösen kell végrehajtani, és utóbbi tud egyeztetni az Európai Unió megfelelő szerveivel – jegyezte meg.

Indexkép: MTI/Hegedüs Róbert