Augusztusban – átlagos körülmények között – fokozatosan csökken a hőmérséklet. A napi középértékek országos átlaga a kezdeti, 22 C fokot megközelítő értékekről a hónap végére kevéssel 18 fok fölé, tehát több mint 3 fokkal csökken. A napi minimumok 15 C fok feletti értékekről 13 C fok közelébe, a maximumok 28 C fok közeléből 25 C fok alá csökkennek, ahogy a mellékelt grafikonokról is leolvasható.

időjárásA napi középhőmérsékletek, minimumok, maximumok sokévi átlagainak (országos területi átlagok) és a szélső értékek alakulása augusztusban

A legmagasabb, augusztusban mért hőmérséklet a rendszeres mérések kezdete óta 41,7 C fok, amit 2000. augusztus 21-én regisztráltak Békéscsabán. Ezzel szemben a legerősebb lehűlés ebben a hónapban 1980. augusztus 25-én hajnalban volt, akkor 1,5 C fokig hűlt a levegő Nagykanizsán.

A havi csapadékösszeg területi átlagának sokévi értéke 63 mm körül alakul. A napi értékek viszonylag kis változékonyságot mutatnak: egész hónap folyamán 1-3 mm között alakulnak, ahogy a mellékelt ábrán láthatjuk.

eső

A napi csapadékmennyiség területi átlagainak sokévi értékei és ezek összegződése (mm-ben) augusztus folyamán

Az idén a hónap első hetében az eleinte még melegebb déli és keleti területeken is csökken a hőmérséklet, az ország nagy részén elmarad a kánikula.

Augusztus második hetében melegszik az idő:

Hétfő
Országszerte általában napos idő lesz a jellemző, majd elsősorban az északkeleti megyékben képződhetnek ismét gomolyfelhők, ott délután néhol kialakulhat újabb zápor, zivatar. Az északi, északnyugati szél nagy területen lesz élénk. A hőmérséklet kora délután 27 és 32, késő este 18 és 25 fok között várható.

Kedd
Napos időre számíthatunk többnyire kevés gomoly- és fátyolfelhővel. Legfeljebb néhol lehet zápor, zivatar. Mérsékelt marad a légmozgás. A hőmérséklet a legmelegebb délutáni órákban 28 és 32 fok között alakul.

Szerda
A sok napsütés mellett helyenként erőteljesebb gomolyfelhő-képződésre számíthatunk, és északkeleten, északon, illetve nyugaton, délnyugaton szórványosan, másutt néhol valószínű zápor, zivatar. Az északnyugati, északi szél nagy területen megélénkül. Zivatar térségében átmenetileg viharos széllökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 14 és 20, a legmagasabb nappali hőmérséklet 28 és 33 fok között várható.

Csütörtök
Napos időre számíthatunk többnyire kevés gomolyfelhővel. Legfeljebb egy-egy zápor fordulhat elő. Az északi szelet a Tiszántúlon élénk lökések kísérik. A hajnali 12, 19 fokról délutánra 26 és 31 fok közé emelkedik a hőmérséklet.

Péntek
Napos idő várható többnyire kevés gomoly- és fátyolfelhővel. Csapadék nem valószínű. Mérsékelt marad a légmozgás. A hőmérséklet hajnalban 11 és 19, a legmelegebb délutáni órákban 26 és 31 fok között várható.

Szombat
Napos időre számíthatunk gomoly- és fátyolfelhőkkel. Északon és nyugaton helyenként már lehet zápor, zivatar. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 12 és 20, a legmagasabb nappali hőmérséklet 28 és 33 fok között valószínű.

Vasárnap
Sok napsütésre van kilátás gomolyfelhőkkel. Helyenként zápor, zivatar kialakulhat. Általában mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 15 és 22, a legmagasabb nappali hőmérséklet 28 és 33 fok között valószínű – olvasható az OMSz előrejelzésében.

A hónap további részében

Később a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központjának (ECMWF) hosszabb távra szóló, valószínűségi előrejelzései szerint a Dunántúl nagy részén és az északkeleti területeken összességében átlagos hőmérsékleti viszonyokra, az Alföldön ugyanakkor az átlagosnál melegebb időjárásra lehet számítani. Az eltérés mértéke ott elérheti a +2, +3 fokot.

A meleg idő kedvező lehet az érési folyamatok szempontjából.

A csapadékviszonyokat tekintve az augusztus az átlagosnál szárazabbnak ígérkezik. A csapadékosabb első hetet követően fokozatosan csökken a csapadékhajlam. A hónap középső két hetében nagyrészt száraz időt valószínűsítenek a számítások, országos eső nem várható, helyi záporok, zivatarok fordulhatnak elő. Az utolsó hétre ismét átlagos csapadékmennyiséget jeleznek előre, ami azt jelenti, hogy országos területi átlagban 15 mm körüli mennyiségre lehet számítani.

Mivel a növények jelentős részének a vegetációs időszaknak ebben a szakaszában csökken a vízigénye, és a hónap elején még viszonylag nedvesek a felső talajrétegek, van remény, hogy a növények nagy részének fejlődését nem akadályozza túlzott mértékben az időjárás.

Vadász Vilmos
MeteoPlaza