Január – "bőséges csapadék?"

Az év első hónapjának átlagos hőmérsékleti viszonyait elnézve (1. ábra) azt gondolhatjuk, hogy ez az év leghidegebb hónapja. Amennyiben csak az átlagokat nézzük, akkor ez valóban így is van, hisz januárban a legalacsonyabb a havi országos átlag-, maximum- és a minimum-hőmérséklet értéke is. Érdekes, hogy a negatív hőmérsékleti csúcsot mégsem ebben a hónapban, hanem februárban mérték hazánkban. Természetesen a szélsőségek ebben a hónapban is tág határok között változhatnak, amit jól mutatnak az ábrán szaggatott vonallal jelzett, egymástól messze elhelyezkedő maximum-, illetve minimum-rekordhőmérsékleti értékek.

időjárás-grafikon

1.ábra: Január havi klimatikus hőmérsékleti adatok – forrás: MeteoPlaza

A hónap folyamán a napi minimum-hőmérséklet elérheti a -25 fokot, sőt többször előfordult már -30 fokos vagy az alatti érték is. A január havi legalacsonyabb értéket elég rég regisztrálták (80 évnél többet kell visszamennünk érte az időben), hisz azt, a -34.1 °C-ot Baján (Bács-Kiskun vármegye) 1942. január 24-én mérték.

A hónap legmagasabb hőmérsékletét, 20.0 °C-ot 2002. január 29-én, Máza településen (Baranya vármegye) mérték.

Csapadékosságát tekintve január kiemelkedik a téli hónapok közül, negatív irányban, ugyanis nem véletlenül a tél a legszárazabb évszakunk, és ezt az alacsony csapadékmennyiséget egyrészt éppen januárnak köszönheti. A havi csapadék mennyiségének országos átlaga 30.3 mm (csendben megjegyezzük, hogy azért február sem tesz ki magáért túlzottan, hisz az országos havi átlag csupán 1 mm-rel haladja meg a januárit).


A csapadék területi eloszlása januárban kimondottan egyenletes, kiugróan csapadékos, illetve száraz vidékeket nem nagyon lehet kiemelni, hisz az év más időszakához képest alig van ebben a hónapban csapadék. Annyi azért elmondható, hogy az átlagosnál valamivel csapadékosabb az Alföld északi része (az Északi-középhegység déli lábainál elterülő vidék), illetve a Mecsek térsége.

időjárás-grafikon

Január havi klimatikus csapadékadatok – forrás: MeteoPlaza

Több, az agrárium számára igen fontos kérdés is felmerül a januárban várható időjárással kapcsolatban:

• Enyhe idővel ért véget az óév, folytatódik-e az enyhe tél, vagy lesz erősebb fagy januárban?

• A 2023-as esztendő utolsó két hónapja bőséges csapadékú volt. Kérdés: folytatódik-e a csapadékos idő, készüljünk-e a belvizes területek növekedésére?

Lássuk, mit mutatnak az előrejelzések!

Január 1-7. között várható időjárás:

Az óév utolsó hete enyhe, hazánk nagy részén csapadékmentes időt hozott. Ehhez képest január első hetében változékonyabbra és csapadékosabbra fordul az időjárás. Több időjárási front is átvonul majd felettünk, hatásukra sokfelé várható majd csapadék, jobbára eső, mivel igazán hideg levegő csak a hét végén éri el majd hazánkat. A hétvégi havazás előtt még délnyugati áramlással viszonylag enyhe és nedves léghullámok érkeznek fölénk, ezekből több alkalommal is számíthatunk kiadós esőre.

Nem lesz egyenletes a csapadék területi eloszlása, a Dunántúl nyugati, északnyugati vidékein lesz a legkevesebb és valószínűleg délen a legtöbb a csapadék mennyisége. Lesznek olyan vidékek, ahol már ezen a héten leesik a januárban szokásos havi csapadékmennyiség. A hét utolsó napján a hazánkat elhagyó hullámzó frontrendszer mögött észak felől hideg, sarkvidéki eredetű levegő árasztja el térségünket.

időjárás-térkép

Az Észak-Európa felett örvénylő ciklon csapadékrendszere eléri az országot, a ciklon hátoldalán érkező hideg levegő zöme egyelőre még tőlünk északra vonul majd el – forrás: MeteoPlaza

Január 8-14. között ilyen idő várható:

Fagyos idővel indul a hét, olyannyira, hogy ez a pár nap (az előző hét vasárnapja és ennek a hétnek az eleje) lesz a hónap leghidegebb időszaka. A hét első napjaiban a Kárpát-medencét megülő hideg levegő fölé nyugat felől enyhébb léghullámok érkeznek, emiatt többfelé számíthatunk havazásra. A hét második felében egy hullámzó frontrendszer okoz sokfelé kiadósabb csapadékot, havazásra, havas esőre, esőre is számíthatunk. Tartósan fagypont alá viszont ezen a héten sem csökken a hőmérséklet.

időjárás-térkép

A közelünkben vonuló ciklonok északnyugat felől kezdetben fagyos, majd enyhébb levegőt szállítanak térségünkbe – forrás: MeteoPlaza

Milyen idő várható január 15-21. között?

Ismét átalakul a kontinens időjárását alakító nagytérségű folyamatok rendszere, de továbbra sem érkezik meg kelet felől Szibéria fagyos lehelete. Ehelyett a Brit-szigetek és Izland fölött egy több középpontú ciklonrendszer alakul ki, és tartósan ez alakítja majd a kontinens nagy részének időjárását. Továbbra is nyugat, délnyugat felől érkezik a jobbára enyhe és több hullámban a nedves levegő, így a felhős, esős időszakokban hűvösebb, a derültebb, napos időszakokban tavasziasan enyhe időben lehet részünk.

időjárás-térkép

Északnyugat-Európa felett egy nagy kiterjedésű több középpontú ciklonrendszer épül ki – forrás: MeteoPlaza

Január 22-28. közötti várható időjárás:

Ezen a héten az addig északon örvénylő ciklon megindul a kontinens keleti vidékei felé, hullámzó frontrendszeréből kiadósabb csapadékban is lesz részünk. A front mögött észak felől viszont már eléri térségünket is az egyre hidegebb levegő, emiatt a hét közepétől fokozatosan csökkenni fog a hőmérséklet, éjszaka fagyra, napközben fagymentes időre számíthatunk. Ennek hatására a csapadék is halmazállapotot vált, így a hét végén már havazás is kialakulhat, ismét kapunk egy kis ízelítőt a télből. Nagy valószínűséggel ez lesz a hónap második leghidegebb időszaka.

időjárás-térkép

A hullámzó frontrendszer déli végén kialakuló mediterrán ciklon hátoldalán észak felől fagyos levegő áramlik a Kárpát-medence térségébe – forrás: MeteoPlaza

Január 29-31. közötti időjárás:

Folytatódik a téli idő. Eleinte napos, ám ennek ellenére hideg, majd a hét közepén csapadékos idő várható. A hőmérséklet nem változik jelentősen, éjszaka fagyra, napközben kevéssel fagypont feletti hőmérsékletre számíthatunk. Szerdán kiadós csapadékkal, zömében havazással búcsúzik a második téli hónapunk.

időjárás-térkép

Az észak felől érkező ciklon okoz csapadékos, téli időt hazánk térségében – forrás: MeteoPlaza

Összefoglalás:

Enyhe idővel indul ugyan a hónap, de nem kell sokat várni a hidegre, mert már az első hét végén megérkezik az igazi téli idő. Ez lesz valószínűleg a január leghidegebb időszaka is. Nem tart sokáig a fagyos, hideg tél, mert ezt követően a hét végére kismértékben, majd a következő héten, január idusa után jelentősebben enyhül az idő. A hónap utolsó napjaira viszont visszatér a hideg, téli időjárás. Változékony, de szélsőségektől mentes lesz nagy valószínűséggel a hónap időjárása, vagyis extrém hideg időtől és rendkívüli enyheségtől sem kell tartanunk.

Januárban ismét csapadékosabbra fordul az idő, nem lesz kevés a csapadék, sőt a hónap végére nagy valószínűséggel jelentősen túlszárnyaljuk majd az ilyenkor szokásos értékeket. A csapadék időbeli eloszlása viszonylag egyenletes lesz, vagyis több napos, igazán száraz időszakra a jelenlegi előrejelzések alapján nem számíthatunk. Annak ellenére, hogy a tél közepén járunk, többször számíthatunk esőre, különösen a hónap első napjaiban és a közepe táján, de emellett természetesen havazás is több alkalommal várható. Ennek ellenére tartós, vastag, összefüggő hótakaró kialakulásának kicsi az esélye.

(Megjegyzés: a térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli. A klímagrafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült. Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk. Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előre jelezhetik.)