A műanyagszennyezés következményeiről sokat hallottunk már, de most egy friss kutatás egészen új, sokkoló szintre emelte az aggodalmakat: úgy tűnik, hogy a tengeri madarak – különösen a fiókák – idegrendszere is komoly veszélyben van. A lenyelt műanyag nemcsak az emésztőrendszerüket károsítja, hanem sejtszinten is roncsol, az agyműködés hanyatlását okozva.

Ez a neurodegeneratív folyamat kísértetiesen hasonlít az Alzheimer-kórra, amit korábban főként emlősöknél figyeltek meg. Most azonban kiderült: a műanyag az óceáni élővilág belső működését is brutálisan rombolja.

Viharmadarak tragédiája: halálos "ajándék" a szülőktől

A Japán és Ausztrália között vándorló füstös viharmadarak (Ardenna pacifica) fiókái már életük első hónapjaiban is műanyagot fogyasztanak, szüleik ugyanis a tápláléknak vélt műanyagdarabokat viszik haza, és azzal etetik őket.

Életük első három hónapja alatt ezek a kis madarak gyakran súlyosan mérgeződnek: a gyomrukban felhalmozódó műanyag belső szerveik – májuk, veséjük, gyomruk, sőt agyuk – károsodását okozza.

Emberi betegségek jelei a madarakban?

A vérminták elemzése során a kutatók riasztó adatokat találtak: a vizsgált fehérjék közel egyharmadában jelentős eltérések mutatkoztak. Az elváltozások pedig meglepő módon nagyon hasonlítanak azokra, amiket az Alzheimer- vagy Parkinson-kórban szenvedő embereknél figyeltek meg.


Ezek a madarak kívülről egészségesnek tűnhetnek, de belül már súlyos leépülés zajlik – figyelmeztet Alix de Jersey, a Tasmániai Egyetem kutatója. Ez a rejtett károsodás pedig drámaian csökkenti esélyüket arra, hogy túléljék hosszú vándorútjukat.

Most kell cselekednünk!

A kutatás világosan megmutatja: a műanyaghasználat nemcsak egy környezetvédelmi probléma,  hanem számos élőlény életét veszélyezteti. A vándormadarak különösen érzékenyek az emberi tevékenység mellékhatásaira, így a műanyagszennyezés csökkentése nemcsak esztétikai vagy technikai kérdés, hanem létfontosságú lépés az élővilág megóvása érdekében.

Forrás: halazin.hu

Indexkép: Pixabay