A novemberi időjárás mit hozott a gazdáknak?

November hőmérséklete

A meglehetősen hideg október után az utolsó őszi hónapot a sokévi átlagoknak többé-kevésbé megfelelő hőmérsékleti viszonyok jellemezték. A havi középhőmérséklet az ország nagy részén 1 C-foknál kisebb mértékben tért el a sokévi átlagtól. A hónap első hete volt a legenyhébb, a harmadik dekád elején is volt egy markánsan enyhe időszak, amit azonban erős, de csak pár napos lehűlés követett. Az utolsó héten az ország nagy részén ismét az átlag fölé emelkedett a hőmérséklet, amit a mellékelt grafikon is mutat.

időjárás-grafikon

A novemberi napi minimum- és maximum-hőmérsékletek változása 2021-ben, valamint a hőmérsékleti minimumok, maximumok és napi középértékek sokévi átlagainak (országos területi átlagok) alakulása.

A meleg csúcspontján, 4-én Dombegyházán 24,8 C-fokot mértek, ami rekordot jelent, mivel – ha csak egy tizeddel is – meghaladja az ezen a napon eddig mért legmagasabb értéket, az 1973-ban, Szegeden mért 24,7 C-fokot. Ugyanakkor korántsem volt az egész országban késő nyáriasan meleg idő ezen a napon, nagy hőmérsékleti különbségek alakultak ki.

Míg az északkeleti határszélen néhol alig emelkedett 10 C-fok fölé a hőmérséklet, addig az Alföld déli részén nagy területen meghaladta a 20 C-fokot, Békés megyében, a délkeleti határ mentén több helyen a 25 fokot is megközelítette, ahogy az alábbi térképen is láthatjuk.

időjárás

A hőmérséklet legmagasabb értékei 2021. november 4-én – forrás: OMSZ

Novemberben szélsőségesen hideg idő nem volt, de szinte mindennap előfordultak hajnali fagyok kisebb-nagyobb területen. Általában -4 fok alá csak kevés helyen – elsősorban a fagyzugos helyeken – csökkent a hőmérséklet. Az ország nagy részén 24-én és 25-én volt a legerősebb lehűlés, akkor sokfelé volt -5 foknál erősebb, a fagyzugos helyeken -10 fokot is megközelítő fagy, ahogy a 3. ábrán látható térkép is mutatja.

A legalacsonyabb hőmérséklet, amit idén ebben a hónapban mértek, a 25-én, hajnalban a Nógrád megyei Zabarban regisztrált -9,7 C fok volt. Ez több mint 10 fokkal elmarad az ehhez a naphoz tartozó rekordtól, az 1988-ban, Kalocsán mért -21,0 C-foktól.

időjárás

A hőmérséklet legalacsonyabb értékei 2021. november 24-én – forrás: OMSZ

Novemberi csapadékviszonyok

A legtöbb helyen igen száraz szeptember és október után novemberben az ország területének közel kétharmadán – főként a Dunántúl déli részén és a Dunától keletre eső területeken – több csapadékot regisztráltak a sokévi átlagnál, országos területi átlagban ugyanakkor a sokévi érték körül alakult a csapadékösszeg.

A hónap első hetében egymást követő, hullámzó frontrendszerek, mediterrán ciklonok hoztak sokfelé jelentős mennyiségű csapadékot. A második és harmadik hétben legtöbb helyen alig esett, az utolsó héten azonban ismét kiadós csapadékot kapott az ország nagy része, ahogy a mellékelt grafikonon is látható.

időjárás-grafikon

A novemberi napi csapadékmennyiség területi átlagai és ezek, valamint a sokévi értékek összegződése a hónap folyamán 2021-ben

Az első dekád országos esői során igen nagyok voltak a területi eltérések a csapadékbevétel tekintetében. Míg a Kisalföldön voltak olyan helyek, ahol még 10 mm sem esett, addig a Dunántúl déli részén nagy területen 40, a délnyugati határ mentén néhol 60 mm-t meghaladó mennyiséget regisztráltak, amit az alábbi térkép is mutat.

időjárás

A november első dekádjára vonatkozó csapadékösszeg mm-ben – forrás: OMSZ

A hónap utolsó hetében is országszerte volt csapadék, az eső mellett a nyugati és északi határszélen, a Bakony és az Északi-középhegység magasabb részein havazott, átmenetileg néhány cm-es hótakaró is kialakult.

Bár akkor is nagyok voltak a területi eltérések, 10 mm-nél szinte mindenütt többet regisztráltak, így a felső 20 cm-es talajréteg az ország nagy részén telítetté vált, vagy megközelítette azt az állapotot, csak Komárom-Esztergom megyében maradt nagy területen 80% alatt a talaj növények számára hasznosítható víztartalmának aránya.

Mélyebben azonban lassabban emelkedett a nedvességtartalom, az 50–100 cm közötti talajrétegben az ország túlnyomó részén még a 40%-ot sem érte el. A felső 1 m-es rétegben a vízhiány az ország közel felén 100–130 mm között alakul. Ez a mennyiség átlagos téli és kora tavaszi csapadékviszonyok mellett leeshet a vegetációs időszak kezdetéig.

időjárás

A felső 1 m-es talajréteg vízhiánya november végén mm-ben – forrás: OMSZ

A csapadékos időszakok között, a hónap második és harmadik hetében többnyire kedvezőek voltak az időjárási feltételek az aktuális, késő őszi munkákhoz, köztük a végéhez közeledő kukoricabetakarításhoz vagy az őszi mélyszántáshoz, ugyanakkor az őszi vetések fejlődését sem akadályozták szélsőséges időjárási körülmények.

December időjárása

Átlagok és szélsőségek

Decemberben – átlagos viszonyok között – az előző hónapokhoz viszonyítva kisebb mértékben csökken a hőmérséklet. A napi középértékek országos átlaga a kezdeti, kevéssel +2 C-fok közeli értékekről a hónap végére -0,5 C-fok közelébe, kevesebb mint 3 C-fokkal csökken. A napi minimumok a -0,5 C-fok közeli értékekről -2 C-fok alá, a maximumok 5 C-fok feletti értékekről 2 C-fok közelébe csökkennek, ahogy a mellékelt grafikonokról is leolvasható.

30 napos időjárás előrejelzés

A napi középhőmérsékletek, minimumok, maximumok sokévi átlagainak (országos területi átlagok) és a szélső értékek alakulása decemberben

A legmagasabb, decemberben mért hőmérséklet a rendszeres mérések kezdete óta 22,0 C-fok, amit 1989. december 17-én regisztráltak Marcaliban. Ezzel szemben a legerősebb lehűlés ebben a hónapban 2002. december 26-án hajnalban volt, akkor -28,3 C-fokig hűlt a levegő a Nógrád megyei Zabarban.

A havi csapadékösszeg területi átlagának sokévi értéke decemberben 40 mm körül alakul. A napi értékek viszonylag kis változékonyságot mutatnak: egész hónap folyamán 1–2 mm között változnak, ahogy a mellékelt ábrán láthatjuk.

30 napos időjárás előrejelzés

A napi csapadékmennyiség területi átlagainak sokévi értékei és ezek összegződése (mm-ben) december folyamán

Milyen időjárás várható?

A hosszabb távra szóló előrejelzések szerint december második hetében (december 6-12.) eseménytelenebb, az ilyenkor szokásosnál hidegebb időjárás várható, délkeleten lehet kisebb havazás, így ott, valamint az Északi-középhegység térségében alakulhat ki tartósabb, pár centis hótakaró.

A hőmérséklet a sokévi átlag alatt marad, annak ellenére, hogy a magasban már enyhébb levegő érkezik fölénk a hét közepétől. Ez a hét második felében a felszín közelében fokozódó ködhajlamot és felhőzetképződést vált ki. A felhő és köd nagy része napközben is tartósan megmaradhat, emiatt nem lesz nagy a hőingás, és marad a sokévi átlagnál valamivel alacsonyabban a hőmérséklet a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központjának (ECMWF) hosszabb távra szóló valószínűségi előrejelzései szerint. A 12-ei hét végén újabb csapadékrendszer érkezhet, és ez megszünteti a ködös időt.

A mai előrejelzések szerint a hónap második felében egészen az év végéig nem lesz nagyobb változás, komolyabb csapadék nem ígérkezik, a számítások ilyet nem mutatnak, és a hőmérsékletben sem lesz drasztikus változás.

Így mind a hőmérsékleti, mind a csapadékviszonyok tekintetében összességében a sokévi átlagoknak többé-kevésbé megfelelő viszonyokra van kilátás. Komolyabb hidegbetörésre nagy valószínűséggel egészen január elejéig várnunk kell.