Szokatlan módszerrel próbálnák enyhíteni a globális felmelegedés hatásait a szakemberek: a sztratoszférába gyémántport évi 5 millió tonna mennyiségben kilőve 1,6 Celsius-fokkal lehetne hűteni a bolygót éves szinten. A tudósok szerint így el lehetne kerülni a klímaváltozás legsúlyosabb hatásait.

A probléma az, hogy ez rendkívül költséges megoldás lenne: a tudósok számításai szerint jelen évszázad hátralévő részében 200 trillió dollárt kellene költeni rá. Ez sokkal drágább lenne, mint az eddigi, hasonló elképzelések, melyek a kénrészecskék alkalmazására irányultak.

Az ötlet a vulkánkitörésekből ered, melyek során több millió tonna kén-dioxid kerül a sztratoszférába, ahol az vízgőzzel reagálva szulfát-aeroszol részecskéket képez. Ezek pedig visszaverik a napfényt, így nem érnek el a földfelszínig. Bár ez a megközelítés segítene hűteni a bolygót, de természeti károkat is okozhatna – a savas eső mellett az ózonréteget is károsítaná, és az időjárásra is hatással lenne. Az ETH Zürich kutatói ezért más anyagok után kezdtek kutatni.


Ennek érdekében létrehoztak egy 3D-s klímamodellt, amivel a gyémántpor hatékonyságát is vizsgálták, és kiderült: a gyémántpor az egyik leghatékonyabb anyag e célból, mivel lassan ülepedik le a légkörben. A hűsítő hatás így hosszabban tart, és nincsenek egyéb, káros hatások.

Forrás: hvg.hu

Indexkép: Pixabay