Kedden a reggeli, délelőtti órákban a keleti tájakon csökken a felhőzet, míg a Dunántúl keleti részén és a Duna-Tisza közén átmenetileg erősebb gomolyfelhő-képződésre készülhetünk. Délutántól aztán északnyugat felől fokozatosan megnövekszik a fátyolfelhőzet, késő délutántól pedig meg is vastagszik a felhőzet. Napközben nem valószínű csapadék, legfeljebb a késő esti órákban fordulhat elő az északnyugati határvidéken kisebb eső.
Az északnyugati szelet élénk, főként az Észak-Dunántúlon olykor erős lökések kísérik, majd estére nyugatira, délnyugatira fordul a szél. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +6 fok között alakul, az alacsonyabb értékekre a kevésbé felhős, szélcsendes tájakon számíthatunk. A legmagasabb nappali hőmérséklet jobbára 11 és 15 fok között valószínű.
Az őszi vetések közül a búza és az árpa a bokrosodás fenológiai fázisában van, és hamarosan tovább fejlődik, ahogy a repce hajtásai is lassan megindulnak. Az enyhe időben egyre szaporodnak a mezőgazdasági munkák, a gyümölcsfák és a szőlő metszése javában zajlik. A korai virágzású csonthéjas gyümölcsök közül némelyik már virágzásnak indult az ország egyes részein.
A vegetáció nagyon korai megindulása miatt joggal lehet tavaszi fagykártól tartani, márciusban (de még áprilisban is) érkezhet komoly hideghullám a Kárpát-medencébe az enyhe tél ellenére. Egyelőre, a következő 6-8 nap során ilyen veszély nem fenyeget. A kártevők és kórokozók elleni védekezésre is időben fel kell készülni, mert a növényekhez hasonlóan ezek is jól teleltek, jelentősebb fagy nem tizedelte állományaikat, komoly nyomásra lehet majd számítani.
Az időjárás rovat főtámogatója a Kaposflex Kft.
Indexkép: Vígh Dávid