Éjjel a keleti tájakon is fokozatosan erősen megnövekszik a felhőzet. A késő esti órákra a záporok, zivatarok száma visszaesik, majd átmeneti szünetet követően hajnaltól előbb a Dunántúlon, majd a középső megyékben is ismétlő esőre, záporra kell számítani, egy-egy zivatar is lehet. Az északi, északnyugati szél több helyen erős lesz. A hőmérséklet késő este 17 és 24, hajnalban 12 és 19 fok között alakul.

Kedden a Dunántúlon már a délelőtt folyamán megszűnik a csapadék, és jelentősen csökken a felhőzet, ott alapvetően napos idő várható a nap legnagyobb részében. A Dunától keletre azonban délutánig még erősen felhős vagy borult lesz az ég, és többfelé kell esőre, záporra, valamint egy-két helyen zivatarra is számítani. A keleti megyékben is fokozatosan megszűnik azonban a délután és este folyamán a csapadék nyugat felől. Az északi, északnyugati szél nagy területen megerősödik, estére azonban jelentősen mérséklődik a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 12 és 19 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 27 fok között valószínű. 20 fok alatti értékek a tartósabban csapadékos északi tájakon, 25 fok fölötti maximumok pedig délelőtt a keleti határszélen lehetnek.

Az előttünk álló héten jelentősen átalakul időjárásunk. A Dunántúlra már hétfőn délelőtt megérkezett az a hidegfront, melynek hatására keddre országszerte visszaesik a hőmérséklet. A front csapadékot is hoz, de nem eleget. A hét közepén már szárazabb levegő érkezik fölénk, majd a hét végén lehet újabb csapadék. A hét végéig területi átlagban összességében 1-10 mm csapadék hullhat a jelenlegi számítások szerint, így a talaj további száradására kell számítani.

A derült éjszakákon erős harmatra van kilátás. A levegő páratartalma a nyugati országrészben hétfőn, keleten kedden lesz magas, majd szerdától napközben már ismét 40% alá csökken. A szél kedden, majd pénteken lesz erős, helyenként a hét végén is megerősödhet. A hőmérséklet jelentősen visszaesik, szerdától a napsütés ellenére már csak 25 fok körüli maximumok várhatók, a hét végére pedig egy pár fokot tovább csökkenhet. A hőösszegek növekedése így szintén mérséklődik.

időjárás

Esőből nem lesz elég – fotó: Koma Dávid

Felgyorsult az érés

A napraforgó és a kukorica az érés különböző fenológiai fázisaiban járnak. A hőösszeg eloszlásnak megfelelően a keleti országrészben kissé előrébb tartanak a növények a Dunántúlhoz képest. Innentől kezdve ezek a növények különösebb csapadékot már nem igényelnek, az már nem növeli a termés mennyiségét. Sokfelé jó termés ígérkezik, ugyanakkor a nyár nagy részében rendkívül száraz Kisalföldön, főként Győr térségében szinte kisült táblák is megfigyelhetők, míg például Pest megyében földön fekvő növények is vannak. Miskolc környékén még vannak jobbára zöld leveles kukoricatáblák is (8. és 9. ábra), míg északabbra többfelé jégverés és szélvihar károsította a növényeket. Hajdú-Bihar és Békés megyében fajtától függően vannak még nagyrészt zöld levelű és már érettebb táblák, sőt teljesen beérett, elszáradt növények is.

A napraforgó alsó levelei a legtöbb helyen már leszáradtak Miskolc térségében, de látni dús repce árvakelést is. A kórokozók fejlődéséhez szükséges magas páratartalom csak a hajnali órákra volt jellemző az elmúlt héten, az érés gyorsan és jó körülmények között zajlik. A repce vetéséhez, a talaj-előkészítéséhez és a keléshez általában nem kedvezőek a feltételek, túl száraz ugyanis a talaj felső része: kiadós országos csapadékra lenne szükség.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Az időjárás rovat főtámogatója a Kaposflex Kft., támogatója az ICL Specialty Fertilizers.