Az elmúlt napok és hetek heves időjárásai szokatlanok voltak a nyári hónapokban a mediterrán térségben és Közép-Európában is. Olaszország északkeleti tartományaiban, majd más területeken is teniszlabda méretű jégeső hullt, de hazánkban is jellemzőek voltak a tartós zivatarok, viharok, a szélsőséges időjárás.

A HVG.hu az apokaliptikus időjárási események okairól kérdezte az Országos Meteorológiai Szolgálatot.

jégeső

Ilyen, brutális méretű jégdarabok hullottak tegnapelőtt Azzano Decimo közelében. A fotón szereplő súlya több, mint egy kilogramm volt! – fotó: Facebook/Tornado in Italia

Az OMSZ magyarázata szerint a heves események kiváltó oka a légköri áramlás és nedvességi és labilitási viszonyok speciális együttállása, amely meghökkentően nagyméretű jégdarabokat képes életre hívni. Közép-Európában és a mediterrán térségben létrejött egy úgynevezett JET-stream, amely erős kanyargós légáramlat a Föld felszíne felett, ehhez pedig kapcsolódott a talaj közelében több frontrendszer. Ez a környezet kifejezetten kedvez a szupercella, vagy ahhoz hasonló szélsőséges időjárási tényezők kialakulásának, ami akár többórás zivaratokat is okozhat is. Az ilyen időjárási tényezők hozhatnak magukkal heves szélrohamokat, felhőszakadást és jelentős jégesőt is.

jégeső

Hihetetlen, hogy létrejöhetnek ekkora jégdarabok – fotó: Facebook/Veneto Meteo & Clima

A létrejövő szupercellákban tartósan elkülönülő le- és feláramló csatornák keletkeznek, s ha a jégszemek hosszú ideig tartózkodnak a feláramlási csatornában, akár 5-10 centiméteres jégdarabokká is hízhatnak.


Az OMSZ szerint a heves események láncolata a European Severe Weather Database ábrája alapján Franciaország délkeleti részétől Észak-Olaszországon, Szlovénián, Horvátországon, Szerbián át egészen Románia déli részéig húzódik. Ezt, az Alpok előterétől az Adria északi részéig tartó területet a szakzsargon szupercella folyosónak is hívja.

Simon Gergő meteorológus szerint a jelenlegi adatok alapján a légkörben lévő szélsőségek előfordulása a jövőben növekedni fog. A heves zivatarok, zivatarrendszerek gyakorisága, folyamatossága pedig tartóssághoz vezethet, hiszen az elmúlt időszakban minden nap volt heves időjárási esemény az említett térségben.