Az éjszaka csökken a felhőzet és a záporok, zivatarok számossága is. Hajnalban rétegfelhőzet képződhet. Pára, foltokban köd is kialakulhat. A szél gyenge vagy mérsékelt marad, de záporok, zivatarok mentén átmenetileg erős lökések is lehetnek.

A minimum-hőmérséklet 16 és 21 fok között alakul.

Agrometeorológia

A múlt hétvége óta változékonyabbra, csapadékosabbra fordult időjárásunk a megelőző időszakhoz képest. Szombaton sokfelé alakultak ki záporok, a keleti országrészben többfelé felhőszakadással, 40-120 mm csapadékkal járó heves zivatarok, melyek csak vasárnap délelőtt hagyták el az országot. Hétfőn átmenetileg országszerte száraz idő volt a jellemző, majd kedden főként délen és nyugaton fordultak elő kisebb-nagyobb záporok. Szerdán fokozódott a labilitás a légkörben, és a Dunántúl középső, széles észak-déli sávjában valamint az Alföld délkelet-északnyugati sávjában képződtek vonalba rendeződött zivatarok, melyekből ezeken a területeken 20-80 mm csapadék is lehullott, de komoly felhőszakadás volt a Dunakanyarban is. Így az elmúlt öt napban országszerte hullott csapadék, melynek mennyisége jókora területi változékonyságot mutat: 1 és 121 mm között változik – írja agrometeorológia elemzésében a HungaroMet.

Csapadékösszeg

Csapadékösszeg – Fotó: Hungaromet

Hozzáteszik, hogy a 30 napos csapadékösszegben is nagy eltérések tapasztalhatók az országon belül, az Alföld déli és keleti tájain valamint Budapesttől keletre, délkeletre 10-30 mm-el kevesebb hullott az ilyenkor szokásosnál, míg a Dunántúl jelentős részén és északkeleten 20-80 mm-es csapadéktöbblet figyelhető meg. A csapadék hatására a felszín közeli talajréteg sokfelé alaposan felázott, belvízfoltok is keletkeztek. A múlt hét közepére az Alföldön többfelé kialakult aszályos körülmények a legtöbb helyen jelentősen mérséklődtek. A felső egy méteres talajréteg országszerte megfelelő mennyiségű nedvességet tartalmaz nyári növényeink számára.

A hőmérséklet összességében 3-4 fokkal magasabban alakult az ilyenkor szokásosnál – emelték ki.

Növények állapota

A vegetáció, így ültetett növényeink is két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. Az őszi vetések már beértek, zajlik az aratás. Az érés idején hullott sok csapadék sajnos nem tett jót a termésnek. A kalászosok táblái a felhőszakadások által érintett területeken megdőltek, és a gyakran nedves állományokban a gombás megbetegedések is gondot okoztak. A sáros, néhol belvizes táblák az aratást is hátráltatják.
A napraforgó és kukorica egyre többfelé virágzik, mostantól igénylik a legtöbb nedvességet, havi 100 mm lenne az ideális. Az elmúlt napok csapadéka tehát nagyon jól jött az állományoknak, már ahol jeget nem kaptak. A talaj hazánk nagyobb részén most elegendő nedvességet tartalmaz az optimális fejlődéshez – írja a HungaroMet.


Időjárás-előrejelzés

A folytatásban csökken a csapadékhajlam, és a hét végéig fokozódik a meleg. Csütörtökön még többfelé, majd pénteken kevesebb helyen, főként az ország keleti felén kell záporok, zivatarok kialakulására számítani. Ezeket továbbra is felhőszakadás, néhol jégeső kísérheti. Szombaton és vasárnap kicsi a csapadék esélye, majd vasárnap este egy frontrendszer éri el hazánkat, és ehhez kötődően a jövő hét első napjaiban helyenként ismét számíthatunk záporok, zivatarok kialakulására. Péntektől sokat fog sütni a nap, és erős lesz az UV sugárzás. A szél eleinte többnyire mérsékelt marad, majd vasárnaptól gyakran megélénkül. A hőmérséklet a hét végéig emelkedő tendenciát mutat, szombattól már országszerte kánikula várható 30 fok fölötti csúcsértékekkel. Hétfőn a Dunántúlon már több fokkal, majd keddtől máshol is lehűl az idő, és 25-30 fok közötti maximum értékeket mérhetünk – közölte a HungaroMet.

SZÉLTÉRKÉPCSAPADÉKTÉRKÉPHŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Az Agroinform.hu Időjárás rovatában 24 órás, 7, 15 és 30 napos országos és település szintű előrejelzéseket, valamint az elmúlt 30 napban mért adatokat is megtalálod, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt.

Indexkép: Kovács József