Szerdán az átvonuló hidegfront hatására sokfelé megerősödött, helyenként viharossá fokozódott a szél, Budapesten, a János-hegyen óránkénti 79,6 kilométeres széllökést mértek, amellyel új napi fővárosi széllökésrekord született – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ).

Hozzátették, hogy a korábbi, erre a napra vonatkozó rekord óránkénti 68,4 kilométeres szél volt, amelyet Lágymányoson mértek 2007-ben.

Az éjszaka nyugat felől vastag frontális felhőzet érkezik és fokozatosan beborul az ég. Hajnalra a Nyugat-Dunántúlon már eleredhet az eső. A szél mérsékelt lesz, de az Észak-Dunántúlon még lesznek élénk lökések.

A minimum-hőmérséklet általában 3 és 10 fok között alakul, azonban az északkeleti, keleti harmadban -2 és +3 fok között várható.

Agrometeorológia

Az elmúlt egy hétben hazánk nagy részén 20-40 mm közötti mennyiség esett, az Alföld délkeleti részén mérhettünk ennél kissé kevesebbet, északkeleten pedig többet. Így az elmúlt egy hónap csapadéka nagyrészt a mögöttünk álló három hétben hullott, az északi országrészben és délnyugaton több, mint 100 mm, a Tiszántúl déli harmadán azonban csak 20-50 mm – írja elemzésében az OMSZ.

Csapadékösszeg

Csapadékösszeg (5 nap) – Fotó: OMSZ

Csapadékösszeg

Csapadékösszeg (30 nap) – Fotó: OMSZ

Ez utóbbi helyen kevesebb esett a sokéves átlagnál, míg előbbi tájakon sokfelé több, mint másfélszerese az ilyenkor szokásos mennyiségnek.

Csapadékösszeg-anomália

Csapadékösszeg-anomália – Fotó: OMSZ

Így északon, nyugaton és délnyugaton a talaj felső fél méteres rétege telítetté vált, míg az Alföldön ez főként a felső 20 cm-es rétegre jellemző, és arrafelé a fél méternél mélyebb rétegben még jelentős a nedvességhiány, de az egy hónappal ezelőtti állapothoz képest sokat töltődött a talaj – emelik ki.

A hőmérséklet már csak 2-4 fokkal alakult magasabban a sokéves átlagnál, ami a megelőző hetekhez képest számottevő lehűlést jelentett. Csütörtök reggel pedig helyenként fagyott, a fagyzugos területeken -1 és -4 fok közé hűlt a levegő – teszik hozzá.


Növények állapota

Az őszi betakarítási munkák már befejeződtek, az október végi csapadékos időjárás más csak rontott későn betakarításra került kukorica termésminőségén – foglalja össze az OMSZ.

Kiemelik, hogy az őszi vetéseknek azonban igen jól jött az esős, de enyhe idő. A repce jól fejlett, hamar elérte a 6-8 leveles állapotot, a fejlődésében sokat jelentett már a szeptember végi eső is. Október első felében azonban sokfelé ismét kiszáradt a talaj, a búza vetéséhez valamint a csírázáshoz, keléshez igen jól jött a meleg mellett a csapadék. Az árpára már egyre többfelé jellemzők a bokros állományok, a búza pedig 1-3 leveles, többfelé 3-5 leveles állapotban van a vetés időpontjától függően.

Időjárás-előrejelzés

A folytatásban is marad a gyakran csapadékos időjárás fokozatosan tovább csökkenő hőmérsékletekkel. Péntek reggel egy hullámzó frontrendszer csapadéksávja éri el hazánkat nyugat felől, így egyre többfelé elered az eső, bár keletre csak délután érkezik meg a csapadék. A Dunántúlon szombat délutánig, északkeleten vasárnap reggelig esős időre van kilátás. Utóbbi területeken 20-40 mm, míg az ország nagy részén 5-15 mm várható. Hétfőn egy újabb frontrendszer éri el hazánkat, melyből eleinte északon, majd kedd reggelig délen is valószínű némi eső, zápor, majd szerdán este ismét egy frontrendszer érkezik északnyugat felől, és okoz majd egyelőre meglehetősen bizonytalan mennyiségű csapadékot. A hőmérséklet tovább közelíti az ilyenkor szokásos értékeket. Pénteken a keleti országrészben még 10-14 fok közé melegszik a levegő, majd szombattól 10 fok alatti maximum értékek lesznek jellemzőek, de a jövő kedden és szerdán az erős nyugatias szél hatására átmenetileg ismét nagy területen mérhetünk majd 10-15 fokot. A minimum értékek is tovább csökkennek, bár pénteken csak keleten, szombaton pedig egyáltalán nem várhatók fagyok, vasárnap és hétfőn reggel nagy területen hűl fagypont alá a levegő, de -5 foknál hidegebb nem valószínű. Keddtől az éjszakák is enyhülnek kissé – írja az OMSZ.

SZÉLTÉRKÉPCSAPADÉKTÉRKÉPHŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Az Agroinform.hu Időjárás rovatában 24 órás, 7, 15 és 30 napos országos és település szintű előrejelzéseket, valamint az elmúlt 30 napban mért adatokat is megtalálod, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt.

Indexkép: Kiss Tibor