Az éjszaka a Dunántúlon és a középső országrészben erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, arrafelé zápor, zivatar, néhol felhőszakadás előfordulhat.

A zivatarokhoz viharos széllökések (ált. 60-90 km/h), jégeső (jellemzően 1-3 cm) és intenzív csapadék (ált. 10-25 mm) társulhatnak – figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ).

szél többnyire mérsékelt marad, de zivatarban átmenetileg viharos széllökésekre lehet számítani. A minimum-hőmérséklet 17 és 24 fok között alakul.

A meteorológiai szolgálat felhívta a figyelmet arra, hogy az időjárási helyzet függvényében este, késő este a Dunántúl északnyugati felén piros riasztást is kiadhatnak.


Agrometeorológia

A múlt héten forró, nagyrészt száraz idő uralkodott hazánkban, számottevő záporok, zivatarok szerdán valamint a Dunántúl északi felén péntek hajnalban alakultak ki, de az ezekből hullott csapadék csak kevés helyen haladta meg a 10 mm-t, az ország nagy részén pedig egyáltalán nem esett – írja összefoglalójában az OMSZ.

Csapadékösszeg

Csapadékösszeg – Fotó: OMSZ

Hozzáteszik, hogy az elmúlt tíz nap csapadékösszege is 10-25 mm hiányt mutat az ilyenkor szokásos értékekhez képest hazánk nagy részén.

Csapadékösszeg-anomália

Csapadékösszeg-anomália – Fotó: OMSZ

A talajok sokat veszítettek nedvességtartalmukból az elmúlt egy hét során, jelentősen nőtt a nyárvégi aszály által érintett területek nagysága. A felső 20 cm-es talajrétegben van még leginkább nedvesség, a középső és a fél méternél mélyebb rétegek főként az Alföldön nagy területen kritikusan szárazak – emelik ki.

Hozzáfűzik, hogy az átlaghőmérséklet 4-7 fokkal alakult magasabban az ilyenkor szokásosnál, országszerte 33 fok fölötti maximum értékek voltak jellemzőek, vasárnap megdőlt a napi melegrekord, és hajnalonként is csak 18-21 fok közé hűlt le a levegő.

Növények állapota

A kukorica és napraforgó érését segítette az augusztus végi hőhullám. Augusztus első hetének bőséges csapadéka országszerte igen jót tett a növényeknek, többnyire még mindig az akkor lehullott esőből táplálkoznak – írja az OMSZ.

Ha van nedvesség a talajban, akkor a kukorica bírja, sőt szereti a meleget, így sokfelé igen szépen fejlettek a viaszérés állapotában járó állományok. A napraforgó a citromérés állapotában van, erre is jellemzőek a jól fejlett állományok – teszik hozzá.

Kiemelik: a repce vetése is elkezdődött már, a magágy előkészítése még többnyire jó nedvességviszonyok közt történt, a következő napok csapadéka azonban jól fog jönni az azóta egyre szárazabbá vált talajnak.


Időjárás-előrejelzés

A folytatásban enyhül a hőség, és változékonyabbra fordul időjárásunk. A hét első felében egy hullámzó frontrendszer lesz fölöttünk, melynek hatására több felhőre és csapadékra is számíthatunk – közölte az OMSZ.

Hozzáteszik, hogy a hétfő esti záporok, zivatarok kedd reggeltől a keleti országrészre is átterjednek. Kedden és szerdán többfelé, csütörtökön főként északkeleten várható eső, zápor, zivatar. Összességében 5-15 mm közötti mennyiség valószínű, de foltokban ennél jóval több is eshet, és lesznek helyek, melyek kimaradnak a csapadékból. Keddtől a hőmérséklet is nagyobb területen visszaesik, a 30 fok fölötti értékek már csak a keleti, északkeleti országrészre lesznek jellemzők, máshol mindössze 24-29 fokot mérhetünk. Szerdán is a keleti országrész marad a melegebb, ott 26-30, míg nyugaton 22-25 fok köré melegszik a levegő. Csütörtöktől lassú melegedés kezdődik, a hét második felében napos, száraz, mérsékelten meleg időre van kilátás.

SZÉLTÉRKÉPCSAPADÉKTÉRKÉPHŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Az Agroinform.hu Időjárás rovatában 24 órás, 7, 15 és 30 napos országos és település szintű előrejelzéseket, valamint az elmúlt 30 napban mért adatokat is megtalálod, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt.

Indexkép: Göndör Csaba